Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Crna Gora od 2012. preuzima predsjedavanje Energetskom zajednicom

Objavljeno: 25.10.2011. 21:57 Autor: Ministarstvo

ministarstvoCrna Gora preuzima predsjedavanje Energetskom zajednicom iduće godine i potpuno smo spremni za to“ rekao je ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić u Beču na obilježavanju pete godišnjice Energetske zajednice kojoj su prisustvovali ministri zemalja članica Energeske zajednice, visoki predstavnici Evropske komisije na čelu sa Komesarom za energetiku Ginterom Otingerom, predstavnici Sekretarijata Energetske zajednice, predstavnici finansijskih institucija, investitora, kao i zemlje posmatrači.
Energetska zajednica, prisutna od jula 2006. povezuje devet zemalja jugoistočne Evrope, dok su još tri zemlje posmatrači. Energetska zajednica članicama pomaže da stvore stabilan regulatorni i tržišni okvir i promovišu regionalnu saradnju na osnovu energetskog zakonodavstva EU. Primjenom energetskih propisa EU, zemlje ne samo da pomažu proces pristupa, već i unapređuju koristi od jedinstvenog tržišta.
Ministar Kavarić je podsjetio da je Crna Gora postala punopravna članica Energetske zajednice u oktobru 2006. godine.
“Ciljevi Crne Gore u oblasti energetike se poklapaju sa ciljevima Energetske zajednice. Naši prioriteti su povećanje sigurnosti snabdijevanja energijom, privlačenje investicija, povećanje korišćenja obnovljive energije, unapređenje energetske efikasnosti i razvijanje tržišne konkurencije, uz unapređenje ekološke situacije” naglasio je Kavarić uz podsjećanje da je naša država uradila mnogo na unapređenju ambijenta u oblasti energetike, kako po pitanju legislative, tako i u praksi.
Ministar inostranih poslova i vice kancelar Austrije Mihael Spindeleger smatra da je, u pet godina postojanja Energetske zajednice, postignuto mnogo, prije svega u u jačanju inicijativa koje pokreću države članice, kao i u shvatanju da je model regionalne saradnje i stvaranje ujednačenog tržišta šansa za zemlje koje nisu članice EU da lakše pristupe evropskoj porodici.
“To je način da se implementira zakonodavstvo EU na obostranu korist – kako država članica EU tako i država koje su susjedi” naglasio je Spindeleger.
Prema mišljenju Komesara za energiju Evopske Komisije Gintera Otingera, EU mora proširiti dostignuća spoljnog energetskog tržišta kako bi osigurala snabdijevanje Evrope energijom i ojačala međunarodna energetska partnerstva.
On smatra da je Komisija predložila koherentan pristup pitanjima energetskih odnosa sa trećim zemljama, što bi trebalo da poboljša unutrašnju koordinaciju, kako bi EU i njene članice zajednički djelovale i govorile jednim glasom.
“Posljednji izvještaj Evopske Komisije Evropskom parlamentu pokazuje da je Energetska zajednica uspješna priča” naglasio je Otinger.
Na panel diskusiji o pet godina postojanja Energetske zajednice pod nazivom “Šta se promijenilo”, zamjenik generalnog direktora za energiju u Evropskoj Komisiji Fabricio Barbaso je naglasio da je funkcionalno regionalno tržište jedini način integracije u tržište EU.
“Cilj Energetske zajednice je promocija investicija u energetskom sektoru. Investicije u energetici znače energetsku stabilnost i društveni napredak uz zaštitu životne sredine” istako je Barbaso, uz želju da kroz Energetsku zajednicu “napredujemo zajedno implementirajući legilsativu EU”.
Erhard Busek smatra da su za regionalnu saradnju zemalja Energetske zajednice edukacija, trening i istraživanje oblasti koje su bitne za razvoj energetike kao potencijala koji predstavlja jedan od najznačajnih resursa svake zemlje.
I predstavnici investitora smatraju da je Energetska zajednica pravi način stvaranja jedinstvenog tržišta.
“I za investiture je bolje kada je tržište regulisano jednako i u zemljama EU kao i van njenih granica i to je najveće dostignuće EZ” naglasili su na panelu predstavnici finansijskih institucija, donatora i investitora.
Na obilježavanju pete godišnjice Energetske zajednice je istaknuto da će zemlje članice Evropske unije ubuduće primjenjivati sveobuhvatnu strategiju spoljnih odnosa u oblasti energije i pred trećim zemljama nastupati jedinstveno, po nedavnoj odluci Evropske komisije.
Suština tog pristupa je unaprijeđena koordinacija između zemalja članica u identifikaciji i implementaciji jasnih prioriteta u spoljnoj energetskoj politici.
Takođe je naglašeno da je Evropska komisija predložila Odluku o uspostavljanju mehanizma za razmjenu informacija u međuvladinim dogovorima u energetici između zemalja članica i trećih zemalja koja će proširiti procedure obavještavanja koje se primjenjuju na ugovore o gasu na sve oblike energije, a obezbijediće i instrumente za razmjenu informacija na nivou EU prije i nakon pregovora sa trećim zemljama.
EU i dalje bilježi rast udjela uvezene energije koji je tenutno za naftu dostigao 80 odsto, a 60 odsto za gas.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?