Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 03.11.2011. 23:43 Autor: Biro

Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, upoznala se sa Nacrtom zakona o budžetu Crne Gore za 2012. godinu. Imajući u vidu projektovani fiskalni kapacitet, mogućnost odloženih efekata krize koja je pogodila EU u drugoj polovini 2011. godine na kretanja u domaćoj ekonomiji, kao i svu složenost situacije u eurozoni, Vlada je planiranju budžeta za sljedeću godinu pristupila sa maksimalnom odgovornošću, rukovodeći se imperativima dalje racionalizacije javne potrošnje, s jedne strane, i stabilnog finansiranja svih vitalnih državnih funkcija, sa druge strane. Vlada je naglasila da su u ovoj fazi izrade zakona u potpunosti usaglašeni budžetski okviri i definisani prioriteti budžetske politike. Na sednici su dodatno analizirane pojedine pozicije budžeta i utvrđene smjernice za njihovo preciziranje, u cilju finalizacije Predloga zakona.

 U nastavku procesa reforme radnog zakonodavstva, Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu. Nakon povlačenja iz skupštinske procedure ranijeg teksta, zbog amandmana na odredbe o zaštiti prava zaposlenog u slučaju otkaza, inovirana verzija izmjena sadrži zakonska rješenja koja su u najvećoj mogućoj mjeri usaglašena između socijalnih partnera. Predloženim odredbama propisuje se da zaposleni kojem je uručeno rješenje o otkazu ima pravo da pokrene spor tužbom pred nadležnim sudom za zaštitu svojih prava, a može da pokrene postupak i pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova. U slučaju spora, teret dokazivanja opravdanosti i zakonitosti razloga za otkaz je na poslodavcu. Ukoliko se u postupku utvrdi da nijesu postojali zakoniti ili opravdani razlozi za otkaz ugovora o radu, zaposleni ima pravo da se vrati na rad, kao i pravo na naknadu materijalne i nematerijalne štete, u zakonom predviđenom postupku. Ranije usaglašene suštinske novine, kojima se na fleksibilniji način uređuju pojedini instituti u oblasti radnog prava i utvrđuju novi institucionalni odnosi, usklađeni sa konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada i propisima EU, zadržane su i u tekstu Predloga koji je danas utvrđen. Novi zakon pruža širi obim prava zaposlenih, obezbjeđuje veću fleksibilnost tržišta rada i dalje unapređenje poslovnog ambijenta, naglašeno je na sjednici.

Vlada je utvrdila Nacrt zakona o morskom dobru, s Programom javne rasprave. Polazeći od principa da Morsko dobro, kao dobro od opšteg interesa, služi opštoj upotrebi i uživa posebnu zaštitu, Nacrt obezbjeđuje cjelovite normativne pretpostavke za adekvatan tretman i valorizaciju ovog izuzetno vrijednog resursa. U skladu sa njegovom prirodom i namjenom, predviđeno je da se Morsko dobro koristi davanjem koncesije i davanjem u zakup. Pored ostalog, Nacrtom se uređuje i definiše: pojam i granica morskog dobra; svojinski režim; eksproprijacija radi opšte upotrebe; posebna prava korišćenja; upravljanje morskim dobrom od strane Agencije, koju osniva Skupština; prilaz morskoj obali, plažama i kupalištima; postavljanje privremenih i uklanjanje bespravno izgrađenih objekata u zahvatu morskog dobra

U skladu sa zaključcima sa prethodne sjednice, Vlada je donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o uslovima i nacinu koriscenju prevoznih sredstva u svojini Crne Gore. Radi smanjenja troškova prevoza, Vlada je donijela više zaključaka kojima se preciziraju kriterijumi i procedure za upotrebu službenih vozila, a državni organi koji u ovom trenutku imaju više od tri vozila zaduženi su da u roku od 10 dana Upravi za imovinu dostave podatke o njihovom minimalnom broju, potrebnom za nesmetani rad, u cilju smanjenja voznog parka do 20 odsto.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?