Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Integrisati klimatske promjene u sve sektorske politike i razmotriti neophodne tehnologije za postizanje tog cilja

Objavljeno: 07.11.2011. 22:06 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Ministarstvo održivog razvoja i turizmaDanas je u Kolašinu otpočela sa radom radionica Identifikacija razvojnih prioriteta i prioritetnih sektora u kontekstu klimatskih promjena, prva u okviru projekta Procjena tehnoloških potreba (TNA) u Crnoj Gori uz primjenu priručnika i pristupa ,,učenje na primjerima” koji sprovodi Ministarstvo održivog razvoja i turizma i holandska Agencija za međunarodnu saradnju Agency NL. Projekat je značajan kako za nacionalnu razvojnu i politiku klimatskih promjena, tako i za međunarodne obaveze Crne Gore koje proističu iz članstva u Okvirnoj konvenciji o klimatskim promjenama Ujedinjenih nacija (UN FCCC) i pridruživanja EU, jer će se kroz TNA razmatrati tehnologije koje su potrebne za smanjivanje emisije gasova staklene bašte kao i tehnologije za adaptaciju i smanjenje ugroženosti usljed klimatskih promjena.

Dvodnevnu radionicu otvorila je Bosiljka Vuković, šefica Odjeljenja za podršku Nacionalnom savjetu za održivi razvoj u okviru Ministarstva. Vuković je u uvodnom izlaganju istakla važnost ovog Projekta kao početka procesa razgovora širih društvenih činilaca o načinima za jačanje mehanizama suočavanja Crne Gore sa problemom klimatskih promjena. Klimatske promjene su, kako je naglasila, globalno identifikovane kao jedan od najznačajnijih novih razvojnih izazova, za čije je rješavanje nužan preduslov integrisanje klimatskih promjena u sve sektorske politike.

U uvodnom obraćanju, Wytze van der Gaast, glavni ekspert holandskog tima, je objasnio da su mjere koje se preduzimaju u cilju spriječavanja klimatskih promjena efikasne samo ukoliko su usklađene sa nacionalnim ekonomskim, socijalnim i ciljevima u oblasti zaštite životne sredine. Shodno tome, naglašena je potreba da država formuliše dugoročnu viziju i identifikuje radnje u cilju realizacije vizije razvoja sa niskim stepenom emisija. Posebno je istaknuto da klimatske promjene, pored ekonomskih troškova, nude i ekonomske mogućnosti kao što su nova zapošljavanja u oblasti niskokarbonskih tehnologija, uštede u troškovima za gorivo kao i povećanje kompetitivnosti sektora koji se prvi prilagode klimatskim izazovima.

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaAndro Drecun, pomoćnik Ministra za međunarodnu saradnju i klimatske promjene u svom izlaganju napomenuo je da se mora raditi na eliminisanju svega onoga što doprinosi klimatskim promjenama: zastarjele tehnologije, neracionalnog iskorišćenja prirodnih resursa, nedovoljno adekvatne obučenosti kadrova kao i niskog nivoa osviješćenosti kada je ovaj problem u pitanju. Konstatovao je i da u javnosti postoji sve veće raspoloženje za dijalog po ovom pitanju, ali da, ipak, postoje i razlike za koje će biti neophodan dalji dijalog sa dosta fleksibilnosti, senzibiliteta i odgovornosti. Podsjetio je da Crna Gora veliku važnost poklanja aktivnostima mitigacije i adaptacije, kao i da podržava i učestvuje na projektima iz ove oblasti na lokalnom, prekograničnom, regionalnom i ostalim nivoima.

Radionica ce trajati do utorka, 8. novembra 2011. godine. Na kraju radionice, učesnici će definisati razvojne prioritete Crne Gore – ekonomske, socijalne i one koji se odnose na životnu sredinu – u kontekstu klimatskih promjena i utvrdiće se prioritetni sektori za smanjenje emisija i adaptaciju na klimatske promjene.

Sljedeći korak u sprovođenju Projekta biće organizovanje radionice u februaru o prioritetnim tehnologijama za ublažavanje i prilagođavanje, što će do maja naredne godine rezultirati izradom Akcionog plana sa prioritetnim tehnologijama koje odgovaraju konkretnim potrebama Crne Gore.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?