Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: 18. novembar - Dan racionalne upotrebe antibiotika

Objavljeno: 17.11.2011. 21:31 Autor: PR služba

Ukazujući na značaj racionalne upotreba antibiotika, a povodom 18. novembra Evropskog dana racionalne upotrebe antibiotika, koji se obilježava  u svim zemljama Evrope,  Ministarstvo zdravlja preduzelo je brojne aktivnosti u borbi protiv rezistencije, prateći preporuke SZO i Evrope. Zakonskom regulativom izdavanje antibiotika bez recepta, odnosno ljekarskog izvještaja ograničeno je i za to su predvidjene visoke zakonske kazne.  Formirana je  Komisija za praćenje rezistencije bakterija na antibiotike, čiji je zadatak da  ukaže na ozbiljnost i urgentnost problema rezistencije,  obavlja nadzor i prati primjenu antibiotika, promoviše racionalnu  upotrebu antibiotika u svim sektorima, povećava stepen higijene u bolnicama, kontroliše bolničke infekcije i organizuje edukaciju stručne i opšte javnosti .


Potrošnja antibiotika je  prepoznat problem u sistemu upotrebe ljekova u Crnoj Gori. Od svih lijekova antibiotici  su na trećem mjestu, po podacima iz 2009. godine, po potrošnji odnosno finansijskim izdacima.

Crna Gora, prema raspoloživim podacima,  ubraja se u evropske zemlje s velikom potrošnjom antibiotika. Najveća količina antibiotika troši se ambulantno. Problem rezistencije bakterija na antibiotike je još  nepoznanica, s obzirom na nepostojanje uspostavljenog sistema praćenja rezistencije , tako da u odnosu na iskustva drugih sredina možemo pretpostaviti da je rezistencija zbog velike potrošnje  veliki problem.


Prostora za racionalizaciju upotrebe antibiotika u Crnoj Gori ima puno.  Sigurno je da je prvi preduslov za racionalnu uporabu antibiotika vladati podacima o otpornosti pojedinih bakterijskih vrsta na antibiotike u lokalnoj sredini.


Kontrola i prevencija upotrebe antibiotika je složen proces koji treba da uključi više različitih sektora.  Ljekari, posebno izabrani ljekari opšte medicine i pedijatri u domovima zdravlja koji propisuju lijekove, mikrobiolozi, epidemiolozi, šira javnost, političari, farmaceutska industrija, sektor proizvodnje hrane, veterinarska i sanitarna inspekcija - svi imaju značajnu ulogu u sprečavanju antibiotske rezistencije.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?