Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Harmonizovano korišćenje resursa odgovor na krizu

Objavljeno: 21.11.2011. 22:31 Autor: Biro

Potpredsjednik Vlade Vujica Lazović učestvovao na Bečkom ekonomskom forumu

 

Učestvujući na 8. Bečkom ekonomskom forumu, skupu koji se bavi ekonomijom kao instrumentom razvoja dunavskog regiona i odgovornošću za ekonomski i društveni razvoj u svijetlu njegovih potencijala, potpredsjednik Vlade Crne Gore Vujica Lazović istakao je da je posebna odgovornost na zemljama koje još nisu članice Evropske unije. Govoreći o izazovima koji proizilaze iz ekonomske krize, potpredsjednik Lazović je naglasio značaj harmonizovanog korišćenja resursa kao odgovora na krizu.

“Moramo raditi zajedno kako bismo se suočili sa zajedničkim izazovima” rekao je Lazović i dodao da će namjensko korišćenje zajedničkih potencijala rezultirati održivim razvojem i uspješnijom borbom sa kompleksnom ekonomskom situacijom.

Osnovni sektori gdje je prepoznat potencijal za dalje unapređenje saradnje između Crne Gore i regiona su saobraćaj, energetika i turizam. S tim u vezi, potpredjsednik Lazović govorio je o boljem povezivanju regiona koristeći potencijale Luke Bar i upoznao učesnike Foruma sa predstojećim tenderima za privatizaciju Kontejnerskog terminala, Montecarga i planiranom izgradnjom putne infrastructure. On je izrazio uvjerenje da će ti projekti generisati interes investitora iz šireg regiona. Investicijama u proizvodnju električne energije iz termo i hidro izvora, stvoriće se realna osnova za prepoznavanje Crne Gore kao izvoznika električne energije. Dodatna vrijednost tim projektima je izgradnja podmorskog prenosnog kabla izmedju Crne Gore i Italije, kojim se region spaja sa evropskim tržištima u uslovima dugoročnog rasta tražnje.

Pomoćnica ministra finansija Tijana Stanković predstavila je prednosti investicionog ambijenta i potencijale razvoja Crne Gore. Kao ciljeve ekonomske politike u narednom periodu istakla je postizanje fiskalne i finansijske stabilnosti kao instrumenta za prevazilaženje krize i uspostavljanje osnove za budući ekonomski rast. Prepoznavanjem regiona kao investicione destinacije, Crna Gora svoju komparativnu prednost gradi na povoljnom geostrateškom položaju, prirodnim bogatstvima i atraktivnom poslovnom ambijentu.

Zajednički zaključak učesnika foruma je da se samo kroz jačanje veza i dalje unapređenje saradnje mogu dostići zajednički ciljevi.

Na marginama skupa, potpredsjednik Lazović imao je razgovore sa predsjednikom Bečkog ekonomskog foruma dr Erhardom Busekom, ministarkom za regionalni razvoj u Vladi Bugarske Ljiljanom Pavlovom i državnom sekretarkom za regionalni razvoj i promociju preduzetništva u Vladi Republike Srbije.

U okviru posebnog panela “Crna Gora predstavlja sebe”, učesnici i gosti foruma bili su prilici da se upoznaju sa turističkim i investicionim potencijalima Crne Gore.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?