Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić boravio u posjeti Prijestonici Cetinje

Objavljeno: 02.12.2011. 19:22 Autor: Biro

Predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić boravio u posjeti Prijestonici Cetinje

Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore Igora Lukšića povodom otvaranja Dvorskog trga, Cetinje, 2. decembar 2011. godine


Poštovane dame i gospodo,
Uvaženi građani Cetinja,


Čini mi posebno zadovoljstvo što sam u prilici da danas sa vama otvorim Dvorski trg na Cetinju, mjesto koje je duboko utkano u istoriju ovog grada i Crne Gore.

Na trgu na kojem danas stojimo slavile su se pobjede, pod stogodišnjim brijestom donosile su se važne odluke, presudne za opstanak crnogorskog naroda. Ovaj trg je svjedok proglašenja crnogorske Kraljevine, davne 1910. godine, sa njega smo krenuli u susret crnogorskoj nezavisnosti. Ovdje smo dočekali 21. maj i ovdje ćemo ga vječno slaviti.

Cetinje je pisalo i u njemu je pisana crnogorska istorija. Njegovi trgovi bili su i ostali istorijska pozornica na kojoj su se nebrojeno puta sučelile politike velikih evropskih sila. Nošene su ovim trgom poruke iz 13 nekadašnjih poslanstava prema Dvoru, Biljardi i Cetinjskom manastiru, prolazili su njime Crnogorci, ali i mnogi znani i neznazi iz svih djelova svijeta da odaju počast crnogorskim velikanima na Orlovom kršu i Ćipuru. Zapamtio je mnoge vojske i kratke pohare, ali i prvo klizalište u Crnoj Gori.

S razlogom Cetinjani ovaj trg zovu srcem Prijestonice, i stoga je njegova rekonstrukcija predstavljala poseban izazov kako bi se očuvao njegov duh, vratili svi tradicionalni elementi koji ga s pravom čine Dvorskim, ali i dodata još jedna nota ovog ’našeg’ ovovremenog.

Da ne može Cetinje bez svijeta, ni svijet bez Cetinja, potvrda je rekonstrukcije ovog trga, urađene uz podršku Kancelarije programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori.

Projekat rekonstrukcije Dvorskog trga jedan je korak na putu valorizacije istorijskog jezgra Prijestonice, te je time njegova rekonstrukcija i više od građevinskog projekta. Vraćanjem starog sjaja ovom trgu, Cetinje čini iskorak u dobijanju statusa kulturne i prirodne baštine pod zaštitom UNESCO-a. Stoga, planirana rekonstrukcija Studentskog trga, skori početak rekonstrukcije Njegoševe ulice, koja i povezuje ova dva trga, čine logičan slijed koraka.

Projekti poput ovog najbolje govore o posvećenosti lokalne uprave, na čelu sa gradonačelnikom Bogdanovićem, da izađe u susret interesima svojih građana. Takve aktivnosti uvijek će imati podršku Vlade što potvrđuje i višegodisnji program podrške razvoju Cetinje u okviru projekta “Cetinje – grad kulture” za koji su opredijeljenja značajna finansijska sredstva.


Uvjeren sam da će aktivnosti koje su u ovom trenutku usmjerene na valorizaciju potencijala Cetinja, u periodu pred nama, otvoriti dalje razvojne perspektive koje će u konačnom doprinijeti boljem kvalitetu života svih građana Prijestonice. Cetinje, od danas, dobija novu sliku u svom ramu i stoga me posebno raduje da sam u prilici da građanima Cetinja uputim iskrene čestitke povodom otvaranja ’starog’ trga u novom ruhu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?