- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Najava: Crna Gora na godišnjoj konferenciji UN o p...
Najava: Crna Gora na godišnjoj konferenciji UN o promjeni klime
Delegacija Vlade Crne Gore predvođena pomoćnikom ministra ekonomije za energetsku efikasnost Dragicom Sekulić, učestvovaće na godišnjoj Konferenciji Ujedinjenih nacija o promjeni klime od 06. do 09. decembra 2011. kada u Durbanu, Južnoafrička Repulika. Na Konferenciji će učestvovati i savjetnik ministra održivog razvoja i turizma Jelena Knežević. Rad Konferencije će se odvijati u plenarnim sjednicama, sjednicama savjetodavnih organa, neformalnih i kontakt grupa i Ad Hoc radnih grupa.
Konferencija je najviši konstitutivni organ Konvencije o klimatskim promjenama, koju čine opunomoćene državne delegacije zemalja ugovornica. Okvirna konvencija UN o promjeni klime usvojena je na Konferenciji UN o razvoju i životnoj sredini 1992. godine u Rio de Žaneiru, kada je istu potpisalo 166 zemalja. Marta mjeseca 1994. godine Konvencija je stupila na snagu, a godinu dana kasnije u Berlinu, održano je Prvo zasjedanje Konferencije zemalja ugovornica Konvencije i od tada se godišnja zasjedanja redovno održavaju.
Osnovni cilj Konvencije je da se smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte kao posljedica ljudskih aktivnosti, kako bi se zaustavilo dalje zagrijavanje atmosfere koje ima za posljedicu globalnu promjenu klime i podizanje nivoa svjetskog mora. Crna Gora je članica Okvirne UN Konvencije o klimatskim promjenama od 27. januara 2007. godine, a Kjoto protokola od 2. septembra 2007. godine.
Ratifikacijom Konvencije Crna Gora, kao zemlja u razvoju, preuzela je samo opšte obaveze, ali je i stekla je pravo na finansijsku podršku iz namjenskih fondova uspostavljenih u okviru Konvencije, te da učestvuje u radu konstitutivnih tijela i organa Konvencije.
Važnost učestvovanja Crne Gore u pregovorima u okviru klimatskih promjena sagledava se u kontekstu činjenice da je Crna Gora i zvanično zemlja kandidat za članstvo u EU, a očekuje se i zvaničan datum početka pristupnih pregovora. Ovaj proces donosi sa sobom intenziviranje zahtjeva u svim segmentima koje će Crna Gora imati obavezu da ispuni na svom putu ka članstu u EU. Jedan od tih zahtjeva je i transpozicija i implementacija EU zakonodavstva u oblasti klimatskih promjena u okviru tkz. paketa za energiju i klimatske promjene. Implementacija ovog zakonodavnog okvira će imati značajan uticaj u svim segmentima životne sredine i ekonomije u Crnoj Gori, počev od sektora energetike, industrije, transporta, poljoprivrede kao i sektora odlaganja otpada.
U okviru učešća na Konferenciji Ujedinjenih nacija o promjeni klime, Delegacija Vlade Crne Gore imaće i niz susreta na bilateralnom nivou, kao i sa predstavnicima institucija koje na bilateralnoj i multilateralnoj osnovi pružaju podršku državama u razvoju u suočavanju sa izazovima klimatskih promjena.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE