Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Evropski sud za ljudska prava impresioniran jačanjem vladavine prava u Crnoj Gori

Objavljeno: 06.12.2011. 20:50 Autor: D. P.

Dušan PolovićEvropski sud za ljudska prava impresioniran je ozbiljnošću pristupa i rezultatima aktivnosti koje Crna Gora sprovodi na planu jačanja pravosudnog sistema i promocije i zaštite ljudskih prava i sloboda, izjavio je danas predsjednik suda Nikolas Braca u razgovoru sa potpredsjednikom Vlade i ministrom pravde Duškom Markovićem, u sjedištu ESLJP u Strazburu.

 
Ističući da presude Evropskog suda za ljudska prava ne doživljavamo kao akte protiv države, nego u njenom interesu, Marković je kazao reformske aktivnosti koje se sprovode u Crnoj Gori posredno doprinose efikasnosti rada Suda, na način što se stvaraju pretpostavke za smanjenje broja aplikacija iz Crne Gore. – U tom smislu, na najbolji način implementiramo preporuke Interlakenske deklaracije o poštovanju načela subsidijarnosti u zaštiti ljudskih prava, rekao je potpredsjednik.

On je podsjetio da je Evropski sud za ljudska prava donio šest presuda protiv Crne Gore, od kojih su tri pravosnažne. – Od tri pravosnažne presude jedna je u potpunosti izvršena, što je konstatovao i Komitet ministara Savjeta Evrope. Za izvršenje dvije presude izradili smo akcione planove i dostavili ih Komitetu, a u sve tri presude isplatili smo dosuđenu pravičnu naknadu, rekao je Marković.

Posebna pažnja posvećena je aktivnostima na planu jačanja nezavisnosti, efikasnosti i odgovornosti pravosudnog sistema, kao pretpostavke za kvalitetnu zaštitu i pomociju ljudskih prava zajemčenih Evropskom konvencijom. Potpredsjednik je upoznao sagovornika sa inicijativom Vlade za promjene Ustava, sa akcentom na predložena rješenja za Ustavni sud Crne Gore, u smislu povećanja broja sudija za dva i osnivanja tročlanih vijeća za razmatranje ustavnih žalbi.

Potpredsjednik se kratko osvrnuo i na aktuelnu aplikaciju Eparhije budimljansko-nikšićke i 11 organizacionih jedinica Srpske pravoslavne crkve protiv Crne Gore, navodeći da je ovaj slučaj u Crnoj Gori izazvao reakcije i stručne i laičke i političke javnosti, i izrazio uvjerenje da će Evropski sud donijeti odluku zasnovanu isključivo na pravnim aspektima ovog pitanja.

Takođe, Marković je prezentirao nova rješenja u sistemu izvršenja sudskih presuda, u smislu uvođenja javnih izvršitelja u naš pravni sistem, čime će se znatno rasteretiti sudovi, a postupak izvršenja postati efikasniji.
Dušan Polović

Zaključeno je da Evropski sud za ljudska prava nema problem sa Crnom Gorom, a da se slučajevi iz naše države pretežno odnose na zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i na izvršenje sudskih presuda, te da nema ponovljenih slučajeva.

Predsjednik Braca prihvatio je poziv potpredsjednika Markovića da na proljeće posjeti Crnu Goru.

Sastanku u Sudu prisustvovao je sudija iz Crne Gore prof.dr Nebojša Vučinić.


Potpredsjednik Marković danas je razgovarao i sa Gabrijelom Bataini-Dragoni - generalnim direktorom za programe i vd. generalnog direktora za demokratiju, i Filipom Boaja – generalnim direktorom za ljudska prava i pravne poslove. Konstatovano je da otvaranje kancelarije regionalnog projekta promocije ljudskih i manjinskih prava u Podgorici, o čemu je juče potpisan Memorandum o razumijevanju, potvrđuje lidersku poziciju Crne Gore u ovoj oblasti kada je riječ o regionu Zapadnog Balkana.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?