- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Susret Numanović – Helelend
Susret Numanović – Helelend
Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović primio je danas predstavnicu kancelarije Komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR-a) u Crnoj Gori Britu Helelend (Brita Helleland).
Ministar Numanović se i ovom prilikom zahvalio na pomoći koju je tokom svih ovih godina UNHCR pružao Crnoj Gori.
Na današnjem sastanku se razgovaralo o implementaciji projekta u sklopu Sarajevskog procesa-Beogradske inicijative i buduće organizacije rada vezano za izbjeglice i azilante, o trenutnoj implementaciji projekta koji finansira UNHCR kao i o modalitetima za implementaciju projekta u 2012.godini.
Na međunarodnom nivou, Crna Gora je uz Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, učesnik Sarajevskog procesa, koji ima za cilj obezbjeđenje sredstava za rješavanje stambenog pitanja za više od šest hiljada izbjeglih i interno raseljenih lica koja spadaju u najranjivije kategorije (lica smještena u nezvaničnim kolektivnim centrima, ugrožena lica u privatnom smještaju, sa posebnim osvrtom na Kamp Konik).
U cilju rješavanja stambenih pitanja raseljenih lica, kroz Sarajevski proces, održaće se Donatorska konferencija u aprilu 2012.godine. Zajednička je konstatacija da su očekivanja od ove konferencije velika.
Pored Razvojne banke Savjeta Evrope, ključni međunarodni učesnici ovog procesa su: Sjedinjene Američke Države, Evropska komisija, OSCE i UNHCR.
U Crnoj Gori se, u skladu sa zakonskim rješenjima, radi na regulisanju pravnog statusa raseljenih i interno raseljenih lica u pravcu dobijanja statusa stranca sa stalnim nastanjenjem i privremenim boravkom.
Do sada je podnijeto ukupno 6.807 zahtjeva za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem, od čega je pozitivno riješeno 3.647 zahtjeva.
U toku je informativna kampanja za raseljena lica iz bivših jugoslovenskih republika, kao i za interno raseljena lica sa Kosova putem koje se ova lica informišu o ostvarivanju prava za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori.
U saradnji sa UNHCR-om kontinuirano se sprovode aktivnosti organizovanja odlazaka interno raseljenih lica na Kosovo u cilju pribavljanja ličnih dokumenata radi apliciranja za status stranca sa stalnim nastanjenjem ili privremenim boravkom u Crnoj Gori. Do sada su realizovane četiri posjete kojima je obuhvaćeno oko 150 lica.
Na dašnjem sastanku takođe se razgovaralo i o sistemu azila u Crnoj Gori. Uspostavljanje ovog sistema otpočelo je 2007. godine. Zavod za zbrinjavanje izbjeglica nadležan je za zbrinjavanje lica koja traže azil, lica kojima je priznat status izbjeglice, kao i lica kojima je odobrena dodatna ili privremena zaštita.
Ministar je takođe podsjetio na činjenicu da u Crnoj Gori trenutno boravi oko 15. 000 raseljenih i interno raseljenih lica, što i dalje ukazuje na postojanje potrebe da se ovaj problem rješava. Takođe je ukazao da je Crna Gora posvećena rješavanju raseljeničke problematike, na način da se implementiraju trajna i održiva rješenja, kroz lokalnu integraciju i dobrovoljni povratak što je predviđeno Strategijom za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori s posebnim osvrtom na oblast Konik. Ministar Numanović smatra da se problem raseljeništva tiče država u kojima ova lica borave, ali i država porijekla i izrazio je nadu da će Crna Gora i u budućem periodu imati punu podršku UNHCRa u privođenju raseljeničkog poglavlja kraju.
Ministar je posebno naglasio da jasno opredjeljenje Crne Gore na putu ka punopravnom članstvu u Evropsku uniju svakako podrazumijeva i kvalitetno rješavanje pitanja raseljeništva.
Datum otpočinjanja pregovora predstavlja rezultat uspješnog ispunjavanja sedme preporuke iz mišljenja Evropske komisije koja se odnosi na sprovođenje propisa i politika zaštite od diskriminacije u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima, garantovanje pravnog statusa raseljenim licima, posebno Romima, Aškalijama i Egipćanima i poštovanje njihovih prava.
Predstavnica UNHCR-a Helelend je rekla da je Crna Gora uložila veliki napor da u najtežim vremenima pomogne raseljenim i interno raseljenim licima, i da je Vlada Crne Gore pokazala punu posvećenost rješavanju ovog problema. Ona je ponovila opredijeljenost UNHCR-a, da će pružati svu neophodnu podršku Vladi Crne Gore, u rješavanju pitanja raseljeništva. Helelend je najavila i nastavak realizacije Projekta obezbjeđivanja socijalne pomoći za raseljena i interno raseljena lica.
PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja