Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Prva radionica za obuku unutrašnjih revizora u javnom sektoru Crne Gore

Objavljeno: 22.12.2011. 19:22 Autor: Ivona Mihajlović
Prva radionica za obuku unutrašnjih revizora u javnom sektoru Crne Gore održana je u periodu od 01. – 04. novembra 2011. godine u hotelu „Crna Gora“ u Podgorici. Radionicu je organizovalo Ministarstvo fiansija – Sektor za centralnu harmonizaciju finansijskog upravljanja i kontrole i unutrašnje revizije u saradnji sa delegacijom Evropske Komisije u Crnoj Gori, a u okviru IPA projekta: „Jačanje sistema upravljanja i kontrole finansijske podrške EU Crnoj Gori“.

Uvodno izlaganje imali su mr Ana Krsmanović, pomoćnik ministra finansija za centralnu harmonizaciju finansijskog upravljanja i kontrole i unutrašnje revizije u javnom sektoru; Nikola Bertolini, šef sektora za implementaciju projekata, Delegacija Evropske Komisije u Crnoj Gori, i Mojca Grošelj, vođa projekta.

Predavači – treneri bili su zaposleni u Sektoru za centralnu harmonizaciju finansijskog upravljanja i kontrole i unutrašnje revizije Ministarstva finansija, kao i eksperti za unutrašnju reviziju anažovani od strane projekta. Radionici su prisustvovala 24 unutrašnja revizora iz javnog sektora Crne Gore.

Osnovni ciljevi radionice bili su upoznavanje unutrašnjih revizora sa konceptima i principima koji podržavaju rad unutrašnje revizije; uvođenje nekih od ključnih tehnika i vještina koje unutrašnji revizori treba da koriste i pružanje praktičnog znanja unutrašnjim revizorima za obavljanje revizije. Obuka je obuhvatila i teorijski i praktični dio.

Tokom radionice obrađene su sljedeće teme i oblasti:

1. Pregled sistema PIFC-a
2. Uvod u unutrašnju reviziju
3. Rizici i kontrole
4. Faze revizije:

• Planiranje revizije
• Početni sastanak revizije
• Evidentiranje sistema
• Identifikacija kontrolnih ciljeva, rizika i stvarnih kontrola
• Testiranje
• Formulisanje i diskusija o zaključcima revizije
• Revizorsko izvještavanje – forma i sadržaj izvještaja

5. Tehnike i vještine intervjuisanja u reviziji
6. Akcioni planovi i praćenje
7. Revizorski dosijei

Uporedo sa teorijskim dijelom obuke unutrašnji revizori su prošli i praktični dio obuke kroz studiju slučaja, u kome su konkretnije pokazali vještine i znanja stečena u toku radionice. Studija slučaja je bila osmišljena na taj način da obuhvati cijeli proces revizije – od početka tj. planiranja do kraja tj. sastavljanja izvještaja sa nalazima i preprukama, uključujući i tehnike vodjenja intervjua.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?