Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Nacionalna Inventura šuma Crne Gore

Objavljeno: 22.12.2011. 22:52 Autor: Larisa Miranović

Po prvi put u istoriji šumarstva u Crnoj Gori sprovodi se Nacionalna inventura šuma. Ona podrazumjeva premjer ili prikupljanje relevantnih  informacija o stanju šumskog fonda, njegovom prostornom rasporedu, strukturnim karakteristikama, vremenskom razvoju i iskorišćenosti.

U kreiranju metodologije Nacionalne inventura šuma i davanju stručnog mišljenja učestvovali su Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Uprava za šume, JP Nacionalni parkovi Crne Gore, Udruženja privatnih vlasnika šuma i predstavnici nevladinog sektora, a uz pomoć inostranih stručnih konsultanata iz Njemačke koji predvodi Dr  Matthias Dees, profesor za Inventuru šuma, statistiku, biometriku i daljinsku detekciju na Univerzitetu u Frajburgu.

Prikupljanje podataka na terenu sprovedeno je tokom 2010. godine, nakon čega je  formirana baza podataka o šumama na nacionalnog nivou. Njenim periodičnim ažuriranjem, stvariće se uslovi za efikasnije planiranje na višim nivoima, odnosno omogućiće se izrada realnijih makroekonomskih planova i strategija razvoja. Prikupljeni  podaci će predstavljati osnov za razvoj šumarske nauke i prakse, kako za optimalno, višefunkcionalno gazdovanje državnim i privatnim šumama, tako i Nacionalnim parkovima i ostalim zaštićenim područjima.

U cilju ostvarivanja i uključivanja i učešća svih zainteresovanih strana u procesu reformi šumarskog sektora u Crnoj Gori, na sjednici Vlade Crne Gore održane 22.12.2012. godine, usvojen je izvještaj o rezultatima Nacionalne inventure šuma  u kojem se navodi sljedeće:

  • Vlada je usvojila izvještaj o implementaciji projekta Nacionalne inventure šuma u Crnoj Gori.
  • Prva Nacionalna Inventura Šuma Crne Gore 2010 po prvi put u istoriji pruža precizne informacije o šumama Crne Gore
  • Šume pokrivaju 59.9 % površine Crne Gore, šumsko zemljište pokriva 9.8 % površine Crne Gore, dok zajedno šume i  šumsko zemljište pokrivaju 69.7 % površine Crne Gore.
  • Ukupna zapremina drveta u šumi i na šumskom zemljištu procjenjuje se na 118 mil m³ sa prirastom od 2.8 mil m³ Ovo je takođe nova dimenzija u poređenju sa do sada procijenjenom ukupnom zapreminom od 72 mio m³ drvne zapremine i zapreminskog prirasta od 1.4 mil m³.
  • Diverzitet vrsta drveća i tipova šuma koji se procjenjuju u toku inventure naglašava veliku raznolikost crnogorskih šuma
  • Debljinska struktura koja se procjenjuje u Nacionalnoj Inventuri Šuma ukazuje na to da je šumama i šumskom zemljištu u Crnoj Gori potrebno šumsko uzgojno poboljšanje
  • U vezi sa potencijalnom budućom sječom i akumulacijom karbona,  očigledno je da se zalihe drvne zapremine i ugljenika koji se čuva u šumi značajno povećavaju svake godine.

Podaci iz NIŠ omogućiće:

  • Novu dimenziju kvaliteta šumarske politike;
  • Izgradiće jasne osnove za formulisanje šumarske strategije;
  • Omogućiće definisanje određivanja šumskog potencijala za obezbjeđivanje biomase za energiju i koraka prema mobilisanju šumskih resursa za ostvarivanje crnogorskih ciljeva obnovljive energije koje trenutno formuliše Ministarstvo Ekonomije;
  • Omogućiće jasno određivanje doprinosa crnogorskih šuma ublažavanju klimatskih promjena;
  • Omogućiće visoke standarde međunarodnog izvještavanja.

Rezultati prve Nacionalne inventure šuma na ovim prostorima omogućiće upoređivanje naših podataka, sa podacima iz drugih zemalja Evrope i svijeta. To će svrstati Crnu Goru u red aktivnih sudionika u borbi protiv klimatskih promjena i otvoriće mogućnosti za uključivanje u svjetske tokove, kada je riječ o trgovini ugljenikom. Na nacionalnom nivou, ovi podaci će predstavljati osnov za kreiranje politike i strategije kako bi se na održiv način koristio ovaj osetljiv i djelimično obnovljiv prirodni resurs naše ekološke države.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?