Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Govor predsjednika Vlade Igora Lukšića na svečanoj skupštini Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba

Objavljeno: 23.12.2011. 19:40 Autor: Biro
Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore Igora Lukšića povodom Svečane skupštine Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba
Podgorica, 23. decembar 2011.


Uvaženi predsjedniče Cvetkoviću,
Poštovane dame i gospodo,

U trenutku kada na izmaku 2011. godine rezimiramo dostignuća i napredak u svim oblastima društvenog života, posvećujući posebnu pažnju ekonomskim pokazateljima, čini mi posebno zadovoljstvo da, u vašem prisustvu, zajedno sa kolegom Cvetkovićem otvorim svečanu skupštinu Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba.

Stvaranje čvrstih i stabilnih veza u svijetu biznisa, nove investicije, programi i nova radna mjesta su nam više nego potreban podsticaj u procesu daljeg uspješnog odgovora crnogorske ekonomije na izazove ekonomske i finansijske krize i dugoročne rezultate. Nacionalne ekonomije su dio globalnog, međusobno uslovljenog sistema, a uspješna iskustva imaju poseban značaj kada je u pitanju adekvatan odgovor na izazove stalno mijenjajućeg poslovnog ambijenta. Podrška procesu snaženja širokog fronta za uspješno prevazilaženje aktuelnih izazova je svakako i osnivanje Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba. Srpsko-crnogorski poslovni klub jasna je potvrda interesa Crne Gore i Srbije za zajedničko unapređenje biznis okruženja, usklađivanja posebnih i uzajamnih interesa, kao i međusobne razmjene znanja i iskustava.

U složenim uslovima globalnog ekonomskog tržišta, preduzeća se moraju voditi kreativnom vizijom, sa jasnom ambicijom da se takva vizija ostvari. Iako naizgled jednostavan, ovaj ’recept’ iziskuje značajan napor i hrabrost da se preduzmu koraci koji podrazumijevaju spremnost da se prihvati realan poslovni rizik. Poslovne veze Crne Gore i Srbije treba i dalje jačati u sklopu ukupnih regionalnih aktivnosti i saradnje u cilju stvaranje širokog tržišnog okvira kojim ćemo do kraja iskazati naše komparativne prednosti. Samo na taj način, svi zajedno u regionu, zajedničkom konkurentnošću možemo izgraditi privredne kapacitete sposobne da zauzmu svoje mjesto na evropskom i globalnom tržištu. 

Za one koji sa rezervom gledaju na ovu priču, podsjetiću na brojne poslovne subjekte sa područja bivše Jugoslavije koji su godinama uspijevali da budu nosioci značajnih investicionih projekata širom svijeta. Zadatak svih nas je da te pozicije, bez obzira na raziličita poslovna okruženja, privredni predstavnici naših ekonomija ponovo vrate. Ovo tim prije jer vjerujem da je nas region jedan od onih koji imaju najveci potencijal za rast u današnjoj Evropi.

Poslovanje ostavlja prostor kretivnosti i podstiče ljude na aktivnosti koje povezuju, a ne dijele. Započinjanje i unapređivanje poslovne saradnje je slično uspostavljanju i jačanju povjerenja i razumijevanja, što je takođe jedan od razloga da mi kao odgovorni političari promovišemo slobodnu trgovinu i preduzetništvo. Ekonomske i privredne veze kao takve imaju snagu da preduprijede sukobe i podjele. I to ne kažem bez razloga, jer podsjetiću da je postojalo više pokušaja da se pomire zaraćeni interesi Francuske i Njemačke. To je postalo moguće tek onda kada su njihovi lideri shvatili da njihova zajednička budućnost leži na čvrstim ekonomskim temeljima, ostvarenim objedinjavanjem tržišta i resursa uglja i čelika, koje je ishodište današnje Evropske Unije. Ovo je vrijedna lekcija za sve države sa bivšeg jugoslovenskog prostora.

Razvoj saradnje i konkurentnosti u poslovanju motiv su osnivanja Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba, a siguran sam da će njegovi rezultati inicirati slične oblike povezivanja i sa drugim državama. Naš region ne spaja samo zajednička istorija već i brojni, zajednički izazovi u budućnosti. Svjedoci smo da dijalog i saradnja sve više dobijaju na značaju upravo iz razloga što su od zajedničkog interesa za sve sudionike regionalnog stremljenja da, kroz povećanje kvaliteta života građana i dostizanje standarda savremenih društava, u budućnosti postanemo kreatori pozitivne evropske stvarnosti. 

Članstvo u Evropskoj uniji je cilj koji dijelimo i koji će za rezultat imati optimalan nivo integracije koja ne samo da promoviše mir, već obezbjeđuje saradnju, prosperitet i valorizuje različite identitete, kao vrijednosti dugoročno stabilnog Balkana. U vremenu punom izazova, niko ne može opstati sam i djelovanje samo jednog aktera, države ma koliko da je uspješna nije dovoljno. Svi mi, bez obzira na određene specificnosti i prednosti, moramo odigrati pozitivnu ulogu kako bi u složenim uslovima, konstruktivnom saradnjom, ostvarili pravu mjeru uspjeha. Siguran sam da poslovna preduzeća u Crnoj Gori i Srbiji imaju mnogo da ponude jedni drugima. Partnerstvo između naše dvije zemlje već postoji i razvija se u kontinuitetu. Razmjenjujemo ideje, proizvode, najbolja iskustva i konstruktivne savjete.

Svi mi, ovdje, smo svjesni da su samo one države koje stvaraju ambijent neopterećen složenom administracijom, dugim procedurama i koje, uz to njeguju poseban senzibilitet prema preduzetništvu i investicijama, razvijaju osjećaj prema štednji, ali i sprovode strukturne reforme u dugom roku obezbjeđuju dinamičnost i konkurentnost jedne ekonomije, na pravom putu stabilnog i dugoročnog održivog ekonomskog rasta. Zato mi čini posebno zadovoljstvo da ohrabrim Srpsko – crnogorski poslovni klub u namjeri da kreira upravo ambijent u kome će kompanije iz Crne Gore i Srbije sarađujući u obostranom interesu doseći nove poslovne horizonte.


Hvala!

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?