Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Koordinacioni tim predložio pokretanje procedure za ukidanje vanrednog stanja

Objavljeno: 24.02.2012. 00:07 Autor: Biro

Koordinacioni tim za upravljanje u vanrednim situacijama na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao predsjednik Vlade i rukovodilac Koordinacionog tima Igor Lukšić, razmotrio je stanje u Crnoj Gori nakon uvođenja vanrednog stanja zbog velikih prirodnih nepogoda i analizirao efekte preduzetih mjera.

Koordinacioni tim je konstatovao da su svi državni organi i drugi subjekti sistema zaštite i spašavanja, u okviru svojih nadležnosti, dali puni doprinos u otklanjanju posljedica velike prirodne nepogode koja je pogodila Crnu Goru. Sve vitalne funkcije sistema su stabilizovane i odvijaju se na način uobičajen za ovo doba godine. Zbog toga, kao i povoljnog razvoja meteorološke i hidrološke situacije, Koordinacioni tim je ocijenio da prestaju okolnosti zbog kojih je uvedeno vanredno stanje, o čemu je obavijestio Savjet za odbranu i bezbjednost i predložio pokretanje procedure za ukidanje vanrednog stanja.

Pored toga, Koordinacioni tim je donio sljedeće zaključke:

1. Svi državni organi, institucije i organi lokalne samouprave nastaviće aktivnosti u cilju potpune normalizacije stanja na teritoriji Crne Gore. Koordinaciju tih aktivnosti, kroz redovno funkcionisanje, obavljaće Ministarstvo unutrašnjih poslova – Sektor za vanredne situacije i civilnu bezbjenost.

2. Organi lokalnih samouprava u saradnji sa državnim organima, nastaviće aktivnosti na proboju lokalnih puteva i pomoći stanovništvu u odsječenim seoskim područjima.

3. Uprava policije će nastaviti sa pojačanim aktivnostima na regulisanju i kontroli saobraćaja na svim putnim pravcima u Crnoj Gori, a Ministarstvo saobraćaja i pomorstva na obezbjeđivanju uslova za redovno odvijanje saobraćaja. Takođe, inžinjerijska jedinica i timovi Vojske Crne Gore nastaviće aktivnosti na terenu dok za to postoji potreba.

4. Nadležni državni organi, institucije i organi lokalne samouprave preduzeće sve neophodne mjere na praćenju hidrološke situacije, u cilju efikasnog djelovanja u slučaju eventualnih poplava.

5. Zbog ukupne energetske situacije u regionu, nastaviti sa štednjom električne energije, u skladu sa preporukama EPCG.

6. Zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova da pripremi sveobuhvatan izvještaj o upravljanju vanrednom situacijom koju će dostaviti Skupštini Crne Gore, kao i analizu o djelovanju nadležnih službi i predloži Vladi eventualne korektivne mjere.

7. Koordinacioni tim za upravljanje u vanrednim situacijama izražava posebnu zahvalnost članicama NATO i drugim zemljama koje su dostavile ili ponudile pomoć, sistemu UN u Crnoj Gori, našoj dijaspori u Evropi i Americi, kao i domaćim donatorima i volonterima, koji su doprinijeli uklanjanju posljedica nevremena.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?