Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Intervju ministra finansija dr Milorada Katnića za "Dnevne novine" - Nema rebalansa budžeta zbog KAP-a

Objavljeno: 28.02.2012. 17:16 Autor: Ivona Mihajlović

Ministar finansija Milorad Katnić u intervjuu za Dnevne novine kaže da očekuje podršku Vladi za predloge u vezi sa Kombinatom aluminijuma Podgorica. On je kazao da veći izdaci za plaćanje garancija ne znače da će automatski biti rebalansa budžeta, ali će biti preispitivanja budžetskih pozicija. Prema njegovim riječima, suštinski je važno utvrditi da li postoji ekonomski interes da se nastavi proizvodnja aluminijuma u Crnoj Gori bez direktnih i indirektnih troškova za poreske obveznike ili proizvođače električne energije

Vlada se obavezala da će preuzeti plaćanje kredita Dojče banci, a u aprilu dolazi na naplatu i 16,3 miliona obaveza prema oTP banci. odakle će taj novac biti obezbijeđen, pošto u budžetu nijesu planirana sredstva za to finansiranje? Da li to znači da će morati da se radi rebalans budžeta zbog plaćanja tih obaveza? Hoće li taj novac biti preusmjeren sa neke druge stavke?

Preuzeti dug koji KAP ima prema Dojče banci, u iznosu od 22 miliona eura, država će vraćati prema ugovorom utvrđenoj dinamici. Shodno tome, otplata duga za 2012. godinu iznosiće oko osam miliona eura (šest miliona eura glavnice i dva miliona kamata). Status finansijskih obaveza države prema druga dva kreditora kojima su izdate garancije zavisiće od ishoda budućih pregovora o preuzimanju. Nastojanje Ministarstva finansija je da se kroz pregovore definišu amortizacioni planovi koji neće ugroziti osnove fiskalne stabilnosti. Formalno, isplata obaveza po osnovu garancija ne povlači za sobom potrebu rebalansa budžeta, budući da se, shodno budžetskoj praksi i zakonskim mogućnostima, pozicije sa kojih se plaćaju dugovi ili garancije mogu, bez izmjena zakona o budžetu, izvršavati u iznosu većem od planiranog. Suštinski, veći troškovi od planiranih znače preispitivanje budžetskih pozicija i našu obavezu da odgovorimo na nove okolnosti.

Država namjerava da preuzme upravljanje KAP-ohi. koliko bi to preuzimanje moglo da košta državu? Odakle bi se obezbijedio novac u toj početnoj fazi?

Vlada nema namjeru da plaća nadoknadu za preuzimanje većinskog vlasništva, i to smo jasno više puta saopštili. Ministarstvo ekonomije je pokrenulo proceduru preuzimanja akcija, zbog neispunjenja ugovornih obaveza od CEAC-a. Važno je da se sama procedura sprovede u skladu sa zakonom i ugovorom kako ne bismo rizikovali dodatne troškove za poreske obveznike u vidu budućih odštetnih zahtjeva.

Bez obzira na vlasništvo, ostaje pitanje cijene operativnog funkcionisanja Kombinata i opravdanost pokrivanja troškova koji iz tog poslovanja proizilaze. Održivost KAPa, kao i svih drugih proizvođača aluminijuma, visoko je zavisna od cijene električne energije. Nijedan proizvođač aluminijuma u svijetu ne može poslovati održivo ako nije obezbijeđeno stabilno snabdijevanje električnom energijom čija je cijena niža od tržišne. Činjenica je da, od izgradnje do danas KAP nije plaćao ekonomske cijene elektične energije. Hidroelektrana Mratinje (današnja Piva) je izgrađena i prvobitno bila sastavni dio tehnološkog sistema proizvodnje aluminijuma. Kada je ovaj sistem razdvojen, KAP je kroz "politički dogovorene" ili subvencionisane cijene za podržavan sve vrijeme. Na jedan ili drugi način ovaj trošak su plaćali poreski obveznici. Niti je ovo pitanje novo niti je karakteristično za proizvodnju aluminijuma u Crnoj Gori. I Suštinski je važno u skoroj budućnosti utvrditi da I li postoji ekonomski interes da se nastavi proizvodnja aluminijuma u Crnoj Gori bez direktnih i indi rektnih troškova za pore ske obveznike ili proizvo đače električne energije. To je jedino moguće kroz ponudu da se optimizuje i valorizuje proizvodnja energije, boksita, aluminijuma i finalnih proizvoda. Postoje takvi primjeri u Evropi i vrijedi pokušati. Sva druga rješenja su i ekonomski neodgovorna i skupa prema poreskim obveznicima.

Šta očekujete od rasprave sjutra u parlamentu? Vjerujete li da će Vlada dobiti podršku za politiku koju vodi za Kap?

Vjerujem da je Vlada pokazala stručnost, ozbiljnost i odgovornost u odnosu na ekonomske probleme sa kojima se suočava, uključujući i odnos prema KAP-u. Očekujem otvorenu razmjenu činjenica, argumenata i stavova i, u krajnjem, podršku za politku Vlade i predložene mjere.

Novinar: Novak Uskoković

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?