- Vlada Crne Gore
Izlaganje ministra prosvjete i sporta Slavoljuba S...
Izlaganje ministra prosvjete i sporta Slavoljuba Stijepovića na sastanku "Platforme zapadnog Balkana za obrazovanje i obuku"
Poštovani gospodine Truščinski, gospodine Maurer, kolege ministri, uvaženi gosti, dame i gospodo,
Dozvolite da vam na samom početku uputim srdačnu dobrodošlicu u Crnu Goru i Danilovgrad, u Regionalnu školu za državnu upravu i da vam poželim uspješno učešće na sastanku Platforme za Zapadni Balkan, zasnovane na Otvorenom metodu koordinacije.
Današnji skup ima za cilj da kroz isticanje primjera dobre prakse, posebno u regionu, kao i kroz predstavljanje mogućnosti koje nam se pružaju u evropskom okviru, prepozna napore koje ulažemo u reformu sistema obrazovanja, obezbijedi evropsku perspektivu i pomogne nam u definisanju strateških opredjeljenja i obrazovne politike.
Razvoj modernog društva, brze promjene karakteristične za savremeni život i brojna svakodnevna naučna i tehnološka dostignuća uslovljavaju potrebu za neprestanim unapređivanjem i razvojem obrazovanja i obrazovnih sistema.
Ovu neophodnost Crna Gora je i zvanično prepoznala 2004. godine, otpočevši sveobuhvatan proses reforme obrazovanja na svim nivoima.
S obzirom da smo se danas ovdje okupili kako bi ukazali na primjere dobre prakse, dozvolite mi da sa vama podijelim svoje viđenje da je jedna od najznačajnijih okosnica ovog procesa u Crnoj Gori bila naša namjera da, iako mijenjajući sistem, sačuvamo sve ono što se pokazalo dobro u crnogorskom obrazovanju, ali i da istovremeno prepoznamo slabosti i ponudimo rješenja za iste, pažljivo proučavajući pozitivne primjere u međunarodnoj praksi
Shodno tome, značajan dio vremena na samom početku zahtjevnog procesa reforme obrazovanja bio je posvećen proučavanju našeg sistema i iskustava drugih zemalja i identifikovanju i oblikovanju mogućih rješenja, koja će na najbolji način osigurati kvalitetno obrazovanje za sve građane u Crnoj Gori, što je naš krajnji cilj.
Iako vremenski zahtjevna, ova faza je, čini mi se, bila odlično polazište za sve ono što već više godina radimo u Crnoj Gori.
Posvetiti se promjenama sistema obrazovanja, u kojem su okupljeni mladi naraštaji koji čine budućnost svake zemlje, zahtijevala je od nas posebnu brigu i pažnju.
Stoga smo sistem počeli da mijenjamo postepeno, uvodeći, u pojedine škole, promjene postupno, i proširujući svake školske godine, grupu škola, ali i razreda u kojima su se nova rješenja primjenjivala.
Ovakav pristup nam je omogućio da primijenimo novine, ali i da vršimo neophodna prilagođavanja tokom samog procesa, kako bi stalno unapređivali kvalitet nastave i učenja u crnogorskim školama.
Nova vizija obrazovanja, na početku procesa reforme obrazovanja, „pretočena je“ u zakonska rješenja koja su prepoznala novine oko kojih smo se saglasili.
Ipak, želim da vas obavijestim da smo, bez obzira na brojne zakone, podzakonska akta, izmjene programa, unapređenje uslova rada, smatrali, a i danas smo tog mišljenja, da nema moderne zgrade, novog udžbenika, inoviranog obrazovnog programa, koji može nadomjestiti nedostatak najznačajnije karike obrazovnog sistema – dobro obučenog i zadovoljnog nastavnika.
Kvalitetno inicijalno obrazovanje nastavnika i njihovo kontinuirano stručno usavršavanje preduslov su održivosti kvaliteta reforme, ali i kvaliteta ukupnog sistema obrazovanja u Crnoj Gori.
Mi u Crnoj Gori vjerujemo da je ovo ključno pitanje i da u svim fazama i segmentima mora imati prioritet.
Započinjući proces reforme, otvorili smo i neka poglavlja koja ranije nijesu bila prepoznata na pravi način.
Stoga je pitanje obrazovanja odraslih dobilo svoje posebno mjesto, kao odraz naših shvatanja da u uslovima brzih promjena nećemo postići mnogo ukoliko cjeloživotno učenje ne učinimo sastavnim dijelom svakodnevnog života svih naših građana.
Bez obzira na sve do sada učinjeno, siguran sam da moramo raditi još više kako bi osigurali da formalno, neformalno i informalno učenje budu podjednako vrednovani, kako zbog svakog pojedinca ponaosob, tako i zbog šireg cilja – razvoja cijelog društva.
Isto tako, vjerujem da na ovom planu, ali i u ostalim oblastima obrazovnih sistema svih naših zemalja možemo naći nezamjenljivi potencijal za razmjenu ideja, iskustava, prepreka i dobrih rezultata koje smo imali.
Stoga me raduje Platforma za Zapadni Balkan, čije strukture već sada možemo prepoznati. Mislim, prije svega, na Inicijativu obrazovnih reformi u jugo-istočnoj Evropi (ERI SEE) - Regionalnu platformu za saradnju u oblasti obrazovanja i obuke sa snažnom političkom predanošću ministara prosvjete.
Kao što znate, 2010. godine je potpisan Memorandum o razumijevanju od strane 7 ministara jugo-istočne Evrope zaduženih za obrazovanje, kojim su se obavezali na jačanje saradnje po osnovu Strateškog okvira za evropsku saradnju u oblasti obrazovanja i obuke do 2020. godine.
Raznolikost naših obrazovnih sistema, kroz koju se ogleda različitost naših društava, nepresušan je izvor bogatstva koje imamo. Stoga moramo iskoristiti sve mogućnosti koje nam se pružaju, kako bi inicijative obrazovnih reformi u jugo-istočnoj Evropi kroz regionalnu saradnju, omogućile razmjenu iskustava među članicama u pogledu što brže integracije u šire evropsko područje obrazovanja.
Na kraju, naglašavajući da današnji skup za sve nas predstavlja obavezu i podstrek da nastavimo sa započetim reformama, želeo bih da izrazim svoje uverenje da će ova Platforma dati svoj puni doprinos unapređenju obrazovanja na Zapadnom Balkanu, pružiti nam priliku da ojačamo regionalni politički dijalog i na taj način doprinijeti našem cilju da se približimo najboljoj praksi obrazovanja u zemljama Evropske unije.
Vjerujem da ćete se u Crnoj Gori osjećati kao kod kuće, da ćete prepoznati spremnost Crne Gore da učestvuje u regionalnim inicijativama za dobrobit svih njenih građana i daljeg učvršćivanja veza među državama, da se svima zahvalim na dosadašnjoj saradnji i izrazim zadovoljstvo što ste prepoznali značaj ove inicijative i uzeli učešće na današnjem sastanku.
Hvala vam!!!