Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Pomoćnica ministra prim. dr Jadranka Lakićević otvorila radionicu

Objavljeno: 12.03.2012. 21:42 Autor: PR služba
Poštovane kolege, uvaženi predstavnici UNICEF-a u Crnoj Gori, predstavnici medija, želim da vas pozdravim u ime Ministarstva zdravlja i izrazim zadovoljstvo povodom organizovanja radionice koja se odnosi na jačanje mehanizama u cilju prevencije odvajanja djeteta od porodice, sa posebnim akcentom na ulogu i obaveze zdravstvenog sistema u ovom kontekstu.
Roditelji napuštaju dijete onda kada ne žele ili misle da ne mogu da se staraju o njemu. Zbog toga je važno da znamo: koji su najčešći uzroci napuštanja djeteta od strane roditelja, na koji način zdravstveni sistem može da utiče na proces donošenja takvih odluka roditelja i konačno koji su uloge i zadaci sektora zdravstva u cilju preveniranja ovakvih odluka.
Reformom sistema primarne zdravstvene zaštite je definisana uloga izabranog doktora, izabranog ginekologa i izabranog pedijatara, kao i aktivnosti Centara i jednica za podršku, rad Savjetovališta za reproduktivno zdravlje i patronažnih sestara. Na taj način se značajno doprinosi promovisanju i unapredjenju zdravlja majki i djece. Ovaj segment zdravstvene zaštite će se unaprjeđivati i kroz proces reforme bolničkog sektora koji je u toku.
Osnovna ideja "baby friendly" programa, koji UNICEF godinama promoviše i implementira, kako u svijetu, tako i u našoj zemlji, je da se što ranijim kontaktom majke i novorođenčeta podstakne prirodna ishrana. U tom smislu, inicijativu “porodilišta po mjeri beba” treba nadograditi tako da se roditeljima osim promocije dojenja pruži širi paket usluga koji uključuje i informisanje o štetnom uticaju institucionalnog smještaja na razvoj djece, pruža podršku roditeljima djece sa i bez smetnji u razvoju, a koji su izloženi riziku da napuste novorođenče.

Zakon o pravima pacijenata, kojim je definisano i pravo na informisanost i obavještavanje, kao i pravo na privatnost će svakako u značajnoj mjeri doprinijeti rješavanju brojnih pitanja iz ove oblasti.
Prevencija institucionalizacije djece je kompleksan proces za čije rješavanje je potrebno angažovanje brojnih društvenih segmenata: sistema zdravstvene zaštite, sektora socijalne zaštite i obrazovanja, a zahtijeva intenzivnu medjusektorsku saradnju i podršku na lokalnom nivou. Sve institucije i ustanove imaju veliku odgovornost da dijete bez roditeljskog staranja i/ili sa poremećajem u razvoju zbrinu na najbolji mogući način, i da obezbijede sve uslove za njegov zdrav i neometan razvoj uz poštovanje svih njegovih potreba i prava.
Na kraju, još jednom koristim priliku da se zahvalim našim saradnicima i prijateljima iz UNICEF-a na posvećenosti ovom kompleksnom izazovu.
Sve vas još jednom pozdravljam i želim vam uspješan rad.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?