- Vlada Crne Gore
Otvorena međunarodna konferencija o LGBT pravima „...
Otvorena međunarodna konferencija o LGBT pravima „Zajedno protiv diskriminacije“
Govor predsjednika Vlade Crne Gore Igora Lukšića na konferenciji “Zajedno protiv diskriminacije”, Budva, 19. mart 2012. godine
Poštovane Ekselencije,
Uvaženi učesnici konferencije,
Dame i gospodo,
Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo da vas, danas u Budvi, pozdravim i poželim dobrodošlicu na Konferenciji „Zajedno protiv diskriminacije“.
Konferencija koja ima za cilj da promoviše Preporuke Komiteta ministara Savjeta Evrope o mjerama za borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta dobra je prilika da razmijenimo mišljenja i potvrdimo zajedničku spremnost da radimo na izgradnji savremenog koncepta zaštite ljudskih prava i sloboda. Istovremeno, i da pošaljemo poruku o zajedničkoj posvećenosti preduzimanju konkretnih aktivnosti u cilju ostvarivanja i unapređenju zaštite LGBT osoba i njihovoj vidljivosti. Osnovni cilj ove konferencije je da prepoznamo instrumente koji će doprinijeti procesu dalje demokratizacije i unapređenju ljudskih prava i sloboda u svim segmentima. U ostvarivanju ovih ciljeva Crna Gora ne samo da je pouzdan partner, nego i inicijator nosilac aktivnosti, dokazano spreman da ponese teret njihove pune realizacije.
Dame i gospodo,
Saradnja koju Crna Gora ostvaruje sa Savjetom Evrope traje duže od njenog članstva u ovoj organizaciji. Brojni su projekti na kojima sarađujemo. Takođe, odnos međusobnog povjerenja i razumijevanja potvrđuje se iz godine u godinu kroz odgovoran pristup Crne Gore prema obavezama preuzetim prilikom i nakon učlanjenja u Savjetu Evrope.
Crna Gora će i nadalje biti otvorena i posvećena primjeni demokratskih principa i obezbjeđivanju pravde i jednakosti za sve. Činjenica da su napori i rezultati aktivnosti u ovoj oblasti koje smo preduzeli u proteklom periodu prepoznati, ne samo po kratkom roku u kome su ostvareni, već i po kvalitetu koji je ostvaren na polju zaštite od bilo kog oblika diskriminacije, daje nam podsticaja da radimo i više i bolje. Naša orijentacija je da nastavimo sa unapređenjem i monitoringom započetih procesa i stvaranjem prostora za realizaciju novih projekata. Želimo da konkretne akcije koje se od nas očekuju budu u skladu sa stvarnim potrebama kako zajednice tako i pojedinca. U okviru ovih aktivnosti svjesni smo potrebe stalnog preispitivanja dominantnih društvenih stavova i suočavanja sa stereotipima i predrasudama usmjerenih protiv LGBT osoba. To je jedini ispravan put koji će nas dovesti do krajnjeg cilja – stvaranja društvenog ambijenta u kojem je osobama drugačije seksualne orjentacije obezbijeđena puna pravna zaštita i socijalna inkluzija.
Podsjetiću da je Crna Gora, kada su prava LGBT populacije u pitanju, još u septembru 2011. godine postala prva zemlja korisnik LGBT projekta Savjeta Evrope koji podrazumijeva podršku pripremi mjera i sprovođenju Preporuka Komiteta ministara SE o mjerama za borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta. Ostvareni rezultati na realizaciji projekta garant su njegove dinamike u budućnosti.
Gradimo i promovišemo društveni ambijent koji nosi snažnu poruku da Crna Gora jeste i ostaje prostor međusobnog razumijevanja, mjesto dijaloga i povjerenje. Takav društveni ambijent utemeljen je i na zajedničkim aktivnostina i partnerskom odnosu Vlade i civilnog sektora koje daje značajnu podršku kreiranju i sprovođenje antidiskriminatorske politike i prakse u Crnoj Gori.
Preduzimamo čitav niz konkretnih mjera sa težnjom da u crnogorskom društvu razvijamo otvoren dijalog o jednakosti, harmoniji svih segmenata društva. Osnivanjem Savjeta Vlade za zaštitu od diskriminacije kojim lično rukovodim i u čijem radu pored resornih ministara učestvuje i predstavnici civilnog sektora potvrdili smo čvrstu posvećenost realizaciji aktivnosti na polju zaštite od diskriminacije i afirmaciji antidiskriminatorske politike. Rezultat uspostavljanja institucionalne saradnje između Vlade i predstavnika civilnog društva koji su posvećeni zaštiti prava LGBT populacije u Crnoj Gori, je i formiranje Radnog tima za izradu programskog dokumenta za borbu protiv homofobije sa akcionim planom, Stručne radne grupu za pripremu Analize pravnih propisa sa aspekta LGBT prava i Stručne radne grupu za pripremu Analize ljudskih LGBT prava u udžbenicima u okviru obrazovnog sistema Crne Gore.
Brojnim obukama na temu senzitivnosti, zaštite ljudskih prava i LGBT prava za crnogorsku policiju i pravosuđe, dalje unapređujemo institucionalni okvir zaštite, ali i stvaramo ambijent da se LGBT zajednica otvoreno izrazi. Niko u Crnoj Gori ne smije da živi u strahu, niti da se skriva, bez obzira gdje živi, bez obzira na starost, pol, seksualnu orijentaciju ili rodni identitet.
Jačanje kapacitete kojim osiguravamo poštovanje ljudskih prava i promovišemo toleranciju u svim segmentima drustva, obezbjeđujući istovremeno visok stepen njegove otvorenosti za dijalog o svim pitanjima, prioritet je kojem ostajemo posvećeni i u budućnosti.
Stoga, kao što nas je i Komitet ministara podsjetio, kulturne, tradicionalne i religijske vrijednosti ili pravila „dominantne kulture“ ne smiju da budu zloupotrijebljene da bi se opravdao govor mržnje ili bilo koji oblik diskriminacije, prema bilo kom segmentu društva.
Poštovane dame i gospodo,
Crna Gora je odlučna da stvara uslove da u društvu koje je utemeljeno na univerzalnim vrijednostima naši građani, bez razlike ko su i odakle dolaze, imaju iste mogućnosti da u potpunosti iskažu svoje potencijale, žive bolje i kvalitetnije u kompleksnom okruženju prepunom izazova.
Dozvolite mi da vam poželim uspješan rad, uvjeren da ćemo na ovaj način svi zajedno dodatno doprinijeti izgradnji ukupne društvene svijesti o značaju ostvarenja jednakih prava za sve, bez obzira na bilo koji vid nečije “posebnosti” ili ličnog svojstva.
Stoga je i današnja Konferencija "Zajedno protiv diskriminacije" dio sveukupnih aktivnosti kojim kao pojedinci, zajednica i društvo u cjelini dajemo doprinos na regionalnom i globalnom planu na polju unapređenjaa zaštite ljudskih prava i sloboda.
Hvala za pažnju!