Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Treća planska konferencija za vježbu “Combined Endeavor 2012”

Objavljeno: 28.03.2012. 19:20 Autor: mod

Treća planska konferencija – “Mid Planning Conference” (“MPC CE 2012”) za vježbu  “Combined Endeavor 2012” održava se od 26. do 30. marta 2012. godine u Tirani, Albanija.  Konferenciju je otvorio načelnik generalštaba OS Albanije general major Xhemal Gjunkshi.  Ceremoniji svečanog otvaranja prisustvovali su pripadnici kolegijuma načelnika Generalštaba OS Albanije, general George Brundidge, načelnik J-6 Komande američkih snaga za Evropu (USEUCOM) i vojni atašei zemalja učesnica koji su akreditovani u Albaniji. Na konferenciji učestvuje oko 300 pripadnika iz 37 partnerskih zemalja i organizacije MNC NE Brigade -Multinacionalna brigada, sastavljena od pripadnika OS Njemačke, Poljske i Danske. U delegaciji Crne Gore su četiri pripadnika Vojske Crne Gore i jedan službenik Sektora za razvoj i zaštitu IKS.  Crnogorski predstavnici, zajedno s tehničkim planerima iz ostalih zemalja, planiraju testove i sadržaje koji će se realizovati na vježbi u oblasti  operativnog scenarija, “backbone” sistema (CISCO ruter), core servisa (CS - HP server), C2 LAN mreže, informacionih sistema, korisničkih servisa (VoIP, PKI/OTP) i radio uređaja (“SCR-Single Channel radios” Harris i Kongsberg). Na konferenciji se nastavlja planiranje logističke podrške vježbe (“Real life support”) sa akcentom na osoblje i opremu. USEUCOM zajedno sa šefovima delegacija zemalja učesnica priprema draft verziju Tehničkog sporazuma, kojim će se definisati obaveze svih strana na vježbi.
Pored tih aktivnosti, predstavnici Vojske Crne Gore održaće sastanke sa predstavnicima USEUCOM, na kojima će se razgovarati o detaljima organizacije “FPC CE 2012”.  Crna Gora će četvrtu godinu za redom biti domaćin četvrte-završne planske konferencije, koja će se održati u hotelu “Maestral”, Budva od 11. do 15. juna 2012. Očekuje se da na konferenciji učestvuje između 250 i 270 osoba iz 40 NATO/PzM zemalja.
Vježba “Combined Endeavor” se održava pod patronatom USEUCOM. Vježba je prvi put održana 1995.godine i od tada se održava jednom godišnje, uz neprestano povećanje broja učesnika i testova koji se realizuju. Vježba “Combined Endeavor 2012” održaće se u američkoj vojnj bazi Grafenwoehr, Njemačka, a očekuje se učešće oko 1.100 osoba iz 40 partnerskih zemalja (23 NATO i 17 zemalja članica programa PzM).
 “Combined Endeavor” je najveća vojna vježba u oblasti komunikacija i  informatike, na kojoj se testira interoperabilnost C4 sistema (komanda, kontrola, komunikacije i kompjuteri), odnosno interoperabilnost komandno-informacionih sistema (KIS) između zemalja učesnica vježbe, provjeravaju standradne operativne procedure (TTPs) i proizvode i provjeravaju NATO standardi u oblasti C4 sistema. Cilj vježbe je da provjeri mogućnost podrškeC4 sistema (KIS) organima komandovanja i kontrole u realnoj operativnoj situaciji (mogućnost razmjene svih vrsta informacija u realnom vremenu) u operacijama koje se sprovode u zemlji ili međunarodnom okruženju prilikom sprovođenja operacija odgovora na krize ili borbenim operacijama. Vježba ima i druge ciljeve i benefite, od kojih su najvažniji izgradnja partnerskih odnosa između zemalja učesnica, koje u zajedničkim operacijama na regionalnom i globalnom nivou kao podrška realizaciji operacije koriste komunikacijske i mrežne sisteme, obuka ljudstva i izgradnja i poboljšanje ljudske interoperabilnosti korišćenjem NATO i komercijalnih standarda. Vježba  ima višestruke benefite za Vojsku Crne Gore. Preko 16.500 realizovanih i verifikovanih testova interoperabilnosti uz korišćenje naučenih lekcija iz sedamnaestogodišnje istorije vježbe, daju mogućnost stručnjacima iz VCG da sagledaju, predlože i primjene određena rješenja u našem komunikacijskom sistemu. Obuka na najvećoj vježbi ovog tipa na svijetu je neprocjenljive vrijednosti. Upoznavanje i rukovanje najsavremenijim uređajima i sistemima iz oblasti komunikacija i informatike koje koriste druge zemlje omogućava našim pripadnicima da steknu određena znanja i iskustva prije implementacije uređaja i sistema u Vojsci Crne Gore.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?