- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore
U cilju jačanja finansijske stabilnosti, povećanja transparentnosti u poslovanju preduzeća i smanjenju problema izazvanih nelikvidnošću privrednih subjekata, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, utvrdila je Predlog zakona o dopuni zakona o platnom prometu u zemlji. Predloženim dopunama propisano je da Centralna banka objavljuje nazive pravnih lica sa njihovim matičnim brojevima u postupku prinudne naplate u neprekidnom trajanju blokade računa dužem od 30 dana u iznosu većem od 10.000 eura. Podaci će se objavljivati mjesečno, na internet stranici Centralne banke. Nove odredbe usmjerene su na definisanje rokova i modaliteta naplate potraživanja, unapređenje regulative i prakse, kao i administrativno brisanje privrednih subjekata koji ne obavljaju poslovne transakcije, a njihova primjena doprinijeće povećanju prometa i većem poštovanju ugovorenih rokova plaćanja, ocijenila je Vlada.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini. Inoviranim zakonskim odredbama detaljno se uređuju pojedina pitanja koja se odnose na upravljanje privremeno oduzetim vlasničkim udjelima i hartijama od vrijednosti u privrednim društvima i davanje u zakup i na korišćenje bez naknade privremeno oduzete imovine. Osnovni cilj predloženih rješenja je da se obezbijedi maksimalno očuvanje imovine, uz minimalne troškove.
Na sjednici je usvojen i Treći izvještaj o realizaciji mjera iz Inoviranog Akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Izvještaj sadrži rezultate sprovedenih mjera i pojedinačne ocjene o stepenu njihove realizacije.U njemu su date preporuke za unapređenje realizacije mjera i ciljeva definisanih u Inoviranom Akcionom planu. Sastavni dio Izvještaja čini i Izvještaj Tripartitne komisije o analizi predmeta iz oblasti korupcije i organizovanog kriminala za period 01.01. do 31.12.2011. godine, sačinjen od strane predstavnika Vrhovnog suda, Vrhovnog državnog tužilaštva i Uprave policije.
Razmatrajući Informaciju o trenutnoj situaciji u KAP-u i problemu bivših radnika, Vlada je konstatovala da je zbog neispunjavanja obaveza iz Ugovora o poravnanju od strane CEAC-a došlo do protesta bivših radnika kojima nijesu uplaćeni zaostali doprinosi, zbog čega ne mogu ostvariti svoje pravo na penziju. Ocjenjujući zahtjeve bivših radnika ne samo opravdanim, nego i zakonski utemeljenim, Vlada je usvojila i tekst Sporazuma o regulisanju uplate doprinosa za beneficirani radni staž između Vlade i KAP-a, kako bi radnici mogli ostvariti pravo na penziju.