Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde i ljudskih prava Duško Marković primio Erika Furnijea, direktora za kontinentalnu Evropu u Ministarstvu inostranih i evropskih poslova Republike Francuske

Objavljeno: 09.05.2012. 21:48 Autor: D. P.
I nakon upravo održanih predsjedničkih izbora u Republici Francuskoj, spoljna politika ove zemlje kad je riječ o Balkanu biće politika nastavka dosadašnjih aktivnosti i podrške, saopštio je Erik Furnije, direktor za kontinentalnu Evropu u Ministarstvu inostranih i evropskih poslova Republike Francuske na sastanku sa potpredsjednikom Vlade i ministrom pravde i ljudskih prava Duškom Markovićem, održanim danas u kabinetu potpredsjednika.
On je čestitao potpredsjedniku na rezultatima i opsegu reformi u Crnoj Gori koje jesu dio crnogorske evrointegracione agende ali i prioriteti politike na nacionalnom nivou.
Potpredsjednik Marković je sagovornika upoznao sa aktivnostima iz oblasti vladavine prava, reforme pravosuđa te borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije. On se osvrnuo i na regionalnu saradnju u ovim oblastima koja se pokazala kao uspješan mehanizam naročito u borbi protiv organizovanog kriminala ali i na planu razmjene iskustava i najboljih praksi.
U fokusu sastanka bila je i bilateralna saradnja u oblasti pravosuđa. Marković je pohvalio rezultate Tvining projekta „Podrška implementaciji Zakonika o krivičnom postupku“, u kojem je Crnoj Gori partner bila Republika Francuska. U kontekstu nastavka i jačanja bilateralne saradnje u oblasti pravosuđa, koja jeste jedan od ključnih preduslova svake druge vrste saradnje, sagovornici su razmijenili mišljenja i o Zajedničkoj izjavi o saradnji koju je crnogorsko Ministarstvo pravde i ljudskih prava uputilo francuskom ministarstvu. Sagovornici su saglasni u ocjeni da bi potpisivanje takve vrste memoranduma bilo korisno ne samo u pogledu brže razmjene informacija u okviru pravosudne saradnje već i u pogledu razmjene iskustava, organizovanja obuka za sudije i tužioce, i razvijanja programa njihove obuke pri Centru za obuku nosilaca pravosudne funkcije.
Na sastanku je bilo riječi i o sveukupnoj legislativnoj reformi u Crnoj Gori i o modelima praćenja implementacije novousvojenih zakonskih rješenja. Pitanje Ustavnih izmjena je izazvalo pažnju francuskog zvaničnika koji je, u tom kontektu, pohvalio tijesnu saradnju koju je crnogorska vlada imala sa ekspertima Venecijanske komisije kako bi izmjene Ustava u oblasti pravosuđa bile u potpunom saglasju sa najboljim evropskim standardima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?