Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje Ministarstva finansija povodom objavljivanja izvoda Strategije za upravljanje državnim dugom

Objavljeno: 27.05.2012. 04:59 Autor: Ivona Mihajlovic - administrator

Ministarstvo finansija priprema Strategiju za upravljanje državnim dugom, koja će se odnositi na trogodišnji period 2012 – 2014. godine i čiji je glavni cilj obuzdavanje daljeg rasta javnog duga i njegovo smanjenje u srednjem roku. 

U cilju što kvalitetnije pripreme ovog dokumenta, Ministarstvo finansija je, u toku njegove izrade, organizovalo sastanke sa predstavnicima Centralne banke Crne Gore, kao i sa nezavisnim ekonomskim analitičarima, i uvažilo njihova mišljenja i sugestije.   

Strategija sadrži analizu održivosti državnog duga, analizu ključnih opcija zaduživanja koje Vlada ima na raspolaganju i konkretne smjernice za preduzimanje aktivnosti po tom osnovu. 

Analiza održivosti duga sadrži dva scenarija – osnovni, koji se zasniva na projekcijama sadržanim u Smjernicama makroekonomske i fiskalne politike za period 2012. do 2015. godine, i pesimistični, tzv. stress test scenario, koji je zasnovan na izrazito pesimističnim pretpostavkama o kretanjima na međunarodnom tržištu i u zemlji. Važno je napomenuti da pretpostavke u pesimističnom scenariju predstavljaju šokove kako bi se testirala reakcija na iste, a scenario ima za cilj analizu održivosti duga u slučaju da se ne bude slijedila postojeća konzervativna fiskalna politika i u slučaju dramatičnog pogoršanja uslova na globalnom tržištu. Rezultat analize pokazuje da je neophodno ojačati fiskalnu poziciju u skladu sa predloženim budžetom i Smjernicama, koja bi obezbijedila manju osjetljivost na šokove, koji su predviđeni u pesimističnom scenariju Analize održivosti duga. 

Smatramo izuzetno važnim istaći da je osnovni scenario analize održivosti duga, koji se zasniva na pretpostavkama o kretanjima BDP-a, inflacije i drugih makro pokazatelja sadržanih u Smjernicama makroekonomske i fiskalne politike za period 2012. do 2015. godine, pokazao da je državni dug održiv, odnosno, da će se učešće duga u BDP-u smanjiti do nivoa od oko 42% u 2016. godini, bez obzira na činjenicu da će euroobveznice biti refinansirane. Takođe je veoma važno posmatrati pokazatelj učešća neto duga u BDP-u (prema osnovnom scenariju, pokazatelj neto dug/BDP 2016. godine iznosiće oko 38%), jer je naše opredjeljenje da, u cilju smanjenja rizika od nelikvidnosti,  uvijek raspolažemo određenim nivoom depozitnih sredstava na računima, u iznosu 100-120 miliona eura. U tom smislu i zaključak da „Vlada ima strategiju da novim kreditima vraća stare dugove“ nema realno utemeljenje, već je rezultat nedovoljne upućenosti, odnosno posmatranja projekcija i smjernica definisanih Stretegijom van konteksta. 

Kada je riječ o garancijama, smjernice Strategije za upravljanje državnim dugom su u tom dijelu veoma jasne i podrazumijevaju smanjenje izdavanja garancija na najmanju moguću mjeru, odnosno potpuni povratak na konzervativnu politiku koju je Vlada slijedila u periodu prije krize, a koja podrazumijeva izdavanje državnih garancija isključivo za kredite koje međunarodne finansijske institucije odobravaju po povoljnim uslovima za realizaciju infrastrukturnih projekata. 

Konačno, Strategija za upravljanje državnim dugom će, kao i svaki drugi dokument koga priprema Ministarstvo finansija, a koji ima implikacije na ukupan sistem, biti objavljen i prezentovan javnosti nakon što ga usvoji Vlada u redovnoj proceduri. Stoga osuđujemo zloupotrebu dokumenta koji je još uvijek u radnoj verziji i koji je, do konačnog usaglašavanja, internog karaktera. 

Očekuje se da će dokument biti objavljen do kraja juna mjeseca tekuće godine.

PR SLUŽBA

MINISTARSTVA FINANSIJA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?