Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganje predsjednika Vlade Igora Lukšića na Konferenciji Ujedinjenih nacija o održivom razvoju u Rio de Žaneiru

Objavljeno: 22.06.2012. 00:10 Autor: Biro
  

Izlaganje predsjednika Vlade dr Igora Lukšića na Konferenciji Ujedinjenih nacija o održivom razvoju

Rio de Ženeiro, 21. jun 2012. godine

Gospođo predsjedavajuća,
Gospodine Generalni sekretare Ujedinjenih nacija,
Gospodine generalni sekretare,
Vaša visočanstva, šefovi država i vlada,
Dame i gospodo,

Čast mi je i zadovoljstvo da Vam se u ime Crne Gore obratim i svojim učešćem dam doprinos uspjehu ovog najznačajnijeg decenijskog skupa o održivom razvoju. Zahvaljujem domaćinu predsjednici Rusef i Vladi Brazila na gostoprimstvu i uspješnoj organizaciji ovog skupa.

Održivi razvoj je danas osnovno pitanje, pitanje o kojem ne možemo razmišljati kasnije. Okupili smo se da potvrdimo važnost implementacije preuzetih obaveza. Da procijenimo ostvareno, i sagledamo izazove sa kojim treba da se suočimo kako bi obezbijedili održivi rast za sve ljude na planeti.

Danas strategija održivog razvoja postaje osnovno sredstvo u suočavanju sa globalnim trendovima. Porast populacije, urbanizacija i neodrživa proizvodnja i potrošnja, ugrožavanje ekološkog balansa prijete da nanesu nepovratnu štetu planeti. Istovremeno, kada se svijet suočava sa ekonomskom krizom, rastom nezaposlenosti i siromaštva, posebno je važan i osjetljiv zadatak principe održivog rasta ponuditi kao odgovor na te nedaće. Donošenje ključnih odluka za izgradnju izvjesnije budućnosti iziskuje snažnu političku volju i odlučnost svih nas. Naši građani od političkih lidera očekuju odgovor na pitanje kako poboljšati pojedinačni životni standard, ali ne samo u smislu ekonomskog rasta, već i kvaliteta prirodnog okruženja. Koliko god to zvučalo kao nerješiv rebus ponekada i ciljevi bili međusobno konfliktni, generacije koje dolaze očekuju odgovore. Puka statistika ekonomskih parametara, kakva je kretanje BDP-a na primjer, bez sagledavanja mikroperspektive svake jedinke, odnosno domaćinstva je slijepa ulica.

Stoga, pozdravljam tekst Završnog dokumenta u kojem je definisano kako da se pokrenu i održe korjenite promjene na svim poljima radi dostizanja održivog razvoja, ostvarenjem mjerljivih ciljeva. Promjene kojima će se osigurati kontinuirani ekonomski rast sa minimalnim pritiscima na životnu sredinu. Promjene kojima se stvaraju jednake mogućnosti za socijalni, intelektualni i kulturni razvoj svakog pojedinca.

Uvažene dame i gospodo,

Crna Gora je, početkom devedesetih godina, definisala očuvanje i održivo korišćenje prirodnih resursa temeljem svog ekonomskog razvoja.

Svjesni da je za realizaciju ideje neophodan efikasan institucionalni okvir intenzivno smo radili na izgradnji institucionalnog sistema za održivi razvoj. Desetogodišnje funkcionisanje Nacionalnog savjeta za održivi razvoj potvrđuje činjenicu da multi- stake holder, savjetodavna tijela Vlade predstavljaju važnu sponu između države i društva. Sponu koju treba nadograđivati, kao što se preporučuje u Završnom dokumentu. Naše iskustvo takođe govori da su nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore uspješan okvir za dugoročno strateško planiranje. Takođe, da u okviru njih treba definisati principe zelene ekonomije koji su sastavni element, odnosno mehanizam za sprovođenje održivog razvoja.

Uvažene dame i gospodo,

Zelena, odnosno plava ekonomija, je koncept koji smo opredijeljeni da realizujemo u Crnoj Gori. Tri glavna sektora našeg ekonomskog rasta - turizam, poljoprivreda i energetika – podrazumijevaju odgovornost i održivost. Uspjeh turističkog sektora zavisi od zdravog i dinamičnog okruženja, čiste vode, svježeg vazduha. Naš energetski sektor se naslanja na obnovljive izvore energije za preko 70% ukupne proizvodnje u Crnoj Gori. Sve više se baziramo na proizvodnji domaće hrane i domaće poljoprivredne kapacitete. Stoga smo odlučni u očuvanju dragocjenih prirodnih resursa i unapređenju efikasnosti njihove upotrebe. To je naš dugoročni odgovor na izazove koje nameću klimatske promjene i čija realizacija je čak i naša ustavna obaveza.

Treba da živimo u granicama raspoloživih ekonomskih sredstava. Učimo da živimo u okviru ekoloških standarda. Činićemo napore kojim ćemo stvoriti uslove da mala i srednja preduzeća usvoje principe održivosti u svoje poslovne prakse. Time ćemo osigurati njihovu dugoročnu konkurentnost na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom tržištu. Učinićemo naše okruženje boljim. Ali i naše živote zdravijim, manje stresnim, a više ispunjavajućim.

Za zelenu ekonomiju biće takođe neophodno i bolje povezivanje obrazovanja i tržišta rada, uvođenje cjeloživotnog učenja, kao i unapređenje preduzetničko-inovativnog i istraživački orijentisanog karaktera obrazovnog sistema.

U tom konteksu, efikasne institucije za podršku održivom razvoju, kako na nacionalnom tako i na internacionalnom nivou, su neophodne za dalje unapređenje agende održivog razvoja i obezbjeđenje prostora za privatni sektor, civilno društvo i lokalne vlasti. One, međutim, podrazumijevaju, set vrijednosti bez koga su sami mehanizmi neefikasni.

U naporima za revitalizaciju i jačanje efikasnosti UN kao posebno značajno vidim jačanje ECOSOC-a. Imajući u vidu potrebu rješavanja izazova na planu zaštite i integrisanja ekološkog stuba u koncept održivog razvoja, smatram da je jačanje UNEP-a neophodno. Agenda održivog razvoja zahtjeva integrisani i koherentan pristup sa jasno definisanim prioritetima. U tom cilju, u narednom periodu moramo dati snažnu podršku definisanju što preciznijih i mjerljivijih ciljeva koji će usmjeravati naš budući razvoj.

Vjerujem da će zaključci Samita biti dovoljno podsticajni za sve zemlje da posvećeno kreiraju mehanizme na nacionalnom nivou koji će pokazati da su interesi potrošača, poslovni interesi i zeleni interesi isti i da ne isključuju jedni druge. Crna Gora je otvorena da u saradnji sa međunarodnom zajednicom bude i ogledno područje za temeljne promjene kojima svako od naših društava mora da se okrene.

Poštovani,

Danas zemlje ili odgovorno pristupaju sprovođenju neophodnih mjera u odgovoru na izazove savremenog doba ili ih odgađaju za neke druge prilike. Crna Gora je prepoznala svoju ulogu. Vjerujem da ćemo u ovom procesu ostvariti punu saradnju sa regionalnim i međunarodnim partnerima i sistemom Ujedinjenih nacija, čija je uloga vitalna u našim naporima u tranziciji ka ekonomiji koja odgovorno i efikasno korisni prirodne resurse. U tom kontekstu smo kao jedna od pedeset zemalja svijeta, podržali inicijativu Generalnog sekretara UN-a Sustainable energy for all. Takodje, zajedno sa UN-om u Crnoj Gori, gradimo prvu UN zgradu koja će, u pravom smislu, biti ekološka i samoodrživa, energetski efikasna i kao takva stimulativan primjer.

Svjesni smo važnosti održive budućnosti. I da je to ambiciozan, složen i odgovoran zadatak. Uvjeren sam da smo mu dorasli i da ćemo, po povratku iz Ria, pokazati odlučnost i odgovornost da budućim generacijama ostavimo u nasljeđe čistije, zdravije, sigurnije i prosperitetnije ekonomije.

Hvala!

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?