Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Informacija o početku Kampanje za upoznavanje šire javnosti sa Konvencijom Ujedinjenih nacija o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena

Objavljeno: 10.07.2012. 01:40 Autor: D. P.
Najava kampanje za upoznavanje šire javnosti sa Konvencijom Ujedinjenih nacija o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, obilježena je skupom koji je održan u ponedjeljak 09.07.2012. godine u 12, 00 časova u Hotelu "Best Western - Apart" u Podgorici. Uz najavu početka kampanje, i podjelu odgovarajućeg promotivnog materijala i promociju video spotova, prisutni su upoznati sa kompletnim sadržajem aktivnosti koje će se dešavati ovim povodom.
U vezi sa ovim važno je istaći da je prvi Inicijalni izvještaj Crne Gore po Konvenciji Ujedinjenih nacija o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, podnešen 06. oktobra. 2011. godine.
Komitet UN je u svojim zaključnim stavovima pohvalio napore koje je država do sada preduzela u dijelu obezbjeđivanja zakonske infrastrukture usmjerene ka eliminaciji diskriminacije nad ženama, od momenta stupanja na snagu Konvencije za našu državu, veoma iscrpan i detaljan Izvještaj koji je u skladu sa datim smjernicama dostavljen Komitetu, te formiranje posebne radne grupe za izradu istog kao i sdlegacije koja je isti prezentirala Komitetu UN.
Komitet je takođe uočio pozitivan napredak i podržao usvajanje različitih institucionalnih mjera i politika u cilju unaprjeđenja prava žena, kao što su recimo imenovanje koordinatora/ki na lokalnom nivou, donošenje lokalnih akcionih planova za postizanje RR, formiranje Savjeta za RR na lokalnim nivoima i sl.
U zaključnim stavovima Komiteta UN za eliminaciju diskriminacije žena, prepoznata su i polja u vezi kojih je Komitet izrazio svoju zabrinutost i zaztažio određene i jasne intervencije. Ovo se odnosi na područje nasilja nad ženama, trgovine ljudima i iskorištavanja za prostituciju, učestvovanje u političkom i društvenom životu, zapošljavanja, kao i problema posebno osjetljive grupe žena – žena koje pripadaju ranjivim socijalnim grupama: Romkinje i Egipćanke, žene sa sela, žene sa invaliditetom, raseljene i izbjegle žene, žene bez državljanstva.
Među preporukama Komiteta jasno je izražen zahtjev da se mora pojačati prisutnost Konvencije, Opcionog protokola i opštih preporuka Komiteta u javnosti.
Komitet je izrazio zabrinutost da, iako Konvencija čini integralni dio domaćeg zakonodavstva i ima prioritet nad njim, u pravosudnoj praksi nije dovoljno prisutna kao zakonska osnova za mjere, uključujući zakonodavne propise i političke mjere za eliminaciju svih oblika diskriminacije nad ženama i unaprjeđenja rodne ravnorpravnosti. Komitet je konstatovao odsustvo informacija o sudskim procesima u kojima su odredbe Konvencije neposredno primijenjene ili se pozvalo na njih, što ukazuje na kontinuirani nedostatak svijesti među ženama, pravosudnim organima i pravnim profesijama, o pravima žena garantovanim Konvencijom i Opcionim Protokolom.
Komitet je preporučio da država:
a) Svoje napore na eliminaciji diskriminacije nad ženama bazira na Konvenciji kao zakonski obavezujućem instrumentu zaštite ljudskih prava žena;
b) Obezbijedi da Konvencija, Opcioni protokol, kao i opšte preporuke Komiteta i njegovi stavovi u vezi procedure obavještavanja budu sastavni dio obuke sudija, advokata, tuţioca, policije i ostalih sluţbenika zaduţenih za primjenu i poštovanje zakona, sa ciljem da se osposobe za direktno primjenjivanje i tumačenje odredbi nacionalnog zakonodavstva u svijetlu odredaba Konvencije; i
c) Nastavi da podiže svijest među ženama o pravima garantovanim Konvencijom kao i proceduri obavještavanja i istražnim procedurama sadržanim u Opcionom protokolu, uključujući prevođenje na crnogorski jezik opštih preporuka Komiteta i njegovih stavova sadržanih u Opcionom protokolu.

Iz ovih razloga Odjeljenje za rodnu ravnopravnost Ministarstva pravde i ljudskih prava, koje uz finansijsku podršku UNWOMEN sprovodi projekat “Jačanje ekonomskih i socijalnih prava žena”., jedan dio ovogodišnjeg projekta osmislilo je na način, da se još jednom u javnosti promoviše ova Konvencija, Opcioni protokol i i Zaključni stavovi Komiteta.
Iz tog razloga, aktivnosti koje su preduzete ili su u toku su:
1. Štampani materijal – brošure u kojima je objavljena Konvencija i zaključni stavovi Komiteta UN u vezi sa odbranom Izvještaja od 06. 10.2011.;
2. Štampane brošure koje sadrže Opcioni protokol, i flajeri sa tekstom Zakona o rodnoj ravnopravnosti (Sl.list broj 46/07),
3. U svim dnevnim novinama danas (09.07.2012. godine) objavljen tekst Konvencije i Opcionog protokola,
4. Napravljeni spotovi za TV emitovanje za svih 16 materijalnih članova Konvencije koji će biti prikazivani od danas u terminu prije drugog dnevnika na RTV CG, kao i prije dnevnika u 18,30 na TV “Vijesti”, i oko 21,00 na TV “Prva”;
5. početkom školske godine biće organizovani debatni klubovi u 4 univerzitetska centra u Crnoj Gori, na kojima će se voditi debate o Konvenciji i OP,
6. Sa koordinatorima/kama iz lokalnih samouprava dogovorenno da u okviru realizacije svojih lokalnih akcionih planova preduzmu aktivnosti u cilju promocije Konvencije na lokalnom nivou u sljedeća tri mjeseca, što podrazumijeva podjelu materijala, kampanje na lokalnim medijima i te održavanje okruglih stolova, tribina i sl.
7. biće organizovane i tv i radio emisije posvećene temama iz Konvencije i Opcionog protokola,
8. u obukama nosilaca pravosudnih funkcija već su uvršteni elementi upoznavanja sa Konvencijom Ujedinjenih nacija o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, Opcionim protokolom, Zaključnim stavovima Komiteta UN, te primjerima dobre prakse iz regiona i šire.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?