Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održan seminar „Sprovođenje eurokodova u Evropi”

Objavljeno: 11.07.2012. 21:47 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaSeminar „Sprovođenje Eurokodova u Evropi“ koji je ogranizovan u okviru implementacije projekta IPA 2010 "Dostizanje najvišeg bezbjedonosnog i tehničkog kvaliteta gradnje" održan je danas, u Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Cilj seminara bio je upoznavanje nosilaca projekta i zaineteresovane stručne javnosti sa iskustvom evropskih zemalja, kao i sa predstojećim aktivnostima u implementaciji pomenutog Projekta.

Prisutne je u ime zemlje korisnice i Ministarstva održivog razvoja i turizma pozdravila koordinatorka odsjeka za monitoring i razvoj u Ministarstvu, g-đa Tatjana Vujošević, istakavši da je seminar posebno značajan zbog upoznavanja sa bogatim iskustvima zemalja članica EU u implementaciji Eurokodova u građevinskoj praksi, a koje će Crnoj Gori biti od velike koristi na putu usklađivanja sa evropskim standardima u ovoj oblasti.

Stalni tvininig savjetnik g-din Tariq Nawaz predstavio je Projekat i prezentovao praksu sprovođenja Eurokodova u Velikoj Britaniji. Navedena je problematika, kao i izazovi sa kojima se Velika Britanija susrela 2003. godine prilikom implementacije Eurokodova, posebno s obzirom na činjenicu da je postojala potreba za velikim ulaganjima od strane industrije i države. Zainteresovane strane koje su se uključile u navedeni proces bile su Nacionalno tijelo za standardizaciju, inženjeri i projektanti, akademska zajednica, ne-tehnički korisnici (klijenti i sektor osiguranja), regulatori (centralna i lokalna vlast), softverske kuće i dr. Nacionalno tijelo za standardizaciju vodilo se jasnim programom rada, dok je uloga države bila promocija kroz informativne kampanje, izrada mape puta za implementaciju, kao i konsultativna uloga. Prezentovane su aktivnosti i uloge ostalih aktera u procesu implementacije Eurokodova, a istaknut je i značaj osnivanja Upravnog Odbora čija je uloga monitoring procesa, uočavanja problematičnih oblasti i obezbjeđivanje poštovanja rokova za implementaciju.

G-din Jean-Armand Calgaro, presjedavajući Tehničkog komiteta 250 koji se bavi standardizacijom Eurokodova u Evropi, dao je globalni osvrt na Eurokodove i na razvoj trenutne generacije Eurokodova, kao i iskustva Francuske na ovom polju.

G-din Jochen Fornather, rukovodilac Komiteta u austrijskom Institutu za standardizaciju, prisutnima je predstavio šta treba da sadrže Nacionalni standardi za sprovođenje Eurokodova, kao i iskustvo Austije u sprovođenju eurokodova.

G-din Jean-Michel Remy, iz AFNOR-a (francuskog instituta za standardizaciju), je sa prisutnima podijelio iskustvo Francuske u sprovođenju Eurokodova. Prezentovani su izazovi, aspekti standardizacije i pravila, kao i ključne stavke za sprovođenje (regulatorni aspekti, standardi, pravila i nacionalna praksa), dok je g-din Wolfgang Lentsch, ekspert u oblasti prava, dao prikaz sistema javnih nabavki u ovoj oblasti.

Nakon predavanja uslijedila je diskusija u kojoj su prisutni uzeli aktivno učešće u razmatranju i analizi stručnih tema.

Seminaru su prisistvovali predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori, nosioci aktivnosti ovog projekta, tj. predstavnici Instituta za standardizaciju Crne Gore, Ministarstva unutrašnjih poslova- Sektora za civilnu bezbjednost i vanredne situacije, Seizmološkog zavoda Crne Gore, Građevinskog fakulteta iz Podgorice, JU Republičkog zavoda za geološka istraživanja i predstavnici firme GeoProject d.o.o.

Globalni ciljevi Eurokodova definisani su težnjom da se ustanovi jedinstven osnov za tehničku dokumentaciju u cilju preciziranja ugovora za izvođenje građevinskih objekata. Eurokodovi su osmišljeni kao sredstvo za uklanjanje prepreka koje prozilaze iz postojanja različitih nacionalnih propisa, čime se daje doprinos politici EU u pogledu slobodne trgovine proizvodima i uslugama u oblasti građevinarstva.

Početak pregovora o pristupanju Crne Gore EU podrazumijeva i usaglašavanje sa regulativom EU u svim oblastima, pa i u oblasti građevinarstva. Tako je u okviru IPA 2010 kandidovan projekat “Dostizanje najvišeg bezbjedonosnog i tehničkog kvaliteta gradnje" čija je implementacija zvanično počela verifikacijom Twinning ugovora u aprilu 2012.godine, a u okviru koga je organizovan i današnji seminar.

Prezentacije možete da preuzmete ovdje:

1. Kalgaro - uvod u EK
2. EK u VB
3. EK u Austriji
4. EK u Francuskoj
5. EK i javne nabavke
6. EK razvoj NA
7. NA u Austriji
8. Kalgaro NA
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?