- Vlada Crne Gore
Informacija Operativnog tima za praćenje i koordin...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Informacija Operativnog tima za praćenje i koordinaciju aktivnosti povodom požara koji je zahvatio područje Kampa Konik I
Objavljeno: 26.07.2012. • 00:20 Autor: Biro
150 porodica sa ukupno 800 lica je ostalo bez smještaja.
Povodom ove vanredne situacije ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović je formirao operativni tim kojim rukovodi Željko Šofranac, direktor Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica. Operativni tim čine predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstrva unutrašnjih poslova, Uprave policije, Zavod za zbrinjavanje izbjeglica, Glavni grad, Crveni krst Crne Gore i UN agencije.
Preduzete hitne mjere:
1. Smještaj se obezbijedio uz saglasnost Glavnog grada na Kampu Konik I na lokaciji koja nije zahvaćena požarom. Agencija za planiranje Glavnog grada odredila lokaciju za podizanje šator naselja. U blizini kampa Konik II, u područnom odjeljenju Osnovne škole „Božidar Vuković-Podgoričanin“ obezbijeđeni su uslovi za privremeno prenoćište ugroženih porodica, čiji kapacitet može biti do 300 lica. Na prenoćištu u školi je trenutno 33 lica. Obezbijeđen transport za sva lica koja izraze želju za alternativni smještaj.
2. Zbrinjavanje evaskuisanog stanovništva izvršeno je u šatorskom naselju koje je formirano na površini koja nije bila opožarena (zbog zdravstvenih razloga) a koje je podignuto u koordinaciji MUP-a Sektora za vanredne situacije. U postavljanju naselja učestvovali su specijalizovani timovi Crvenog krsta Crne Gore (6 timova) kojima su pomagali i 20 pripadnika Vojske Crne Gore. Šatore su obezbijedili Sektor za vanredne situacije i Crveni krst Crne Gore.
3. Glavni grad je sa svojom komunalnom službom raščistio opožareni teren i izvršio tamponiranje podloge za podizanje šatora. Takođe, Glavni grad je obezbijedio i javnu rasvjetu na pomenutoj lokaciji kao i vodu za piće i tehničku upotrebu.
4. Glavni grad u saradnji sa UNHCR-om je obezbijedio hranu za nekoliko dana (lanč paketi)
5. Crveni krst Crne Gore kao pomoćni organ državnih institucija pružio je svu neophodnu logistiku u cilju što efikasnijeg zbrinjavanja ugroženih porodica. Operativni štab koristi kancelariju koja je tehnički opremljena i otvorena 24 sata. Volonteri Crvenog krsta Crne Gore, odnosno specijalizovani tim za djelovanje u vanrednim situacijama, je stalno prisutan sa svojim aktivnostima.
6. Ministarstvo rada i socijalnog staranja smješta stara i iznemogla lica i djecu u odgovarajuće ustanove socijalne zaštite. Šestoro djece smješteno u Dom Mladost Bijela, četiri lica smještena u Dom za stara lica Bijelo Polje, dvoje djece zbrinuto je na dječijem odjeljenju u KBC-u Podgorica. Po procjeni socijalnih radnika, veći broj lica potrebno je smjestiti u socijalne ustanove, ali za sada ne postoji njihova saglasnost.
7. Dom zdravlja na Koniku obezbjeđuje adekvatnu zdravstvenu zaštitu za ugrožena lica.
8. Uprava policije obezbjeđuje područje zahvaćeno požarom, kao i ostali dio kampa „Konik I i II“.
9. Operativni tim je održao sastanak sa Sektor liderima radi upoznavanja sa načinom i mogućnostima smještaja. Sektor lideri su upoznati sa načinom korišćenja šatora, kao i rasporedom i brojem lica koja će biti smještena. Operativni tim je zamolio Sektor lidere da sarađuju sa timom u cilju što efikasnijeg zbrinjavanja ugroženih porodica.
10. Područje zahvaćeno požarom posjetili su ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović, ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović, a u direktnom kontaktu sa operativnim timom je bio i potpredsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković, inače predsjednik koordinacionog odbora za trajno rješavanje problema raseljenih lica sa posebnim osvrtom na kamp Konik. Predstavnici UN agencija su takođe obišli područje zahvaćeno požarom i izrazili spremnost za pomoć. Kontaktirao nas je i ambasador u Briselu Ivan Leković, a na interesovanje Evropske komisije. Najodgovorniji predstavnici Vojske Crne Gore su više puta posjetili i ponudili moguću pomoć.
Donacije i pomoći:
UNHCR na raspolaganju ima 450 madraca,1000 ćebadi, 200 kuhinjskih setova
OSCE obezbijedio higijenske pakete za ugrožene porodice
Unicef – pomoć za djecu
Turska ambasada ponudila pomoć
DOO MILPEK - Vlasnik - Šoškić Slobodan 069-865-700 obezbijedio je pomoć hiljadu jedinica (hljeb i peciva)
Šalja Neđzmedin-Bido 069-566-424 ponudio objekat od 200m2 u Tuzima za smještaj lica
Zaključak:
Operativni tim smatra da je kompletan proces obavljen u skladu sa standardima, da su u njemu uključeni svi subjekti i da je izvršena integracija svih raspoloživih resursa sa lokalnog i državnog nivoa.
Operativni tim smatra da je sve što je preduzeto predstavlja privremeno rješenje, kako zbog lokacije i pripremanog terena tako i uslova boravka u šatorima.
Operativni tim zahvaljuje svim učesnicima u ovoj efikasnoj akciji koja je pokazala spremnost državnog sistema za evakuaciju i zbrinjavanje stanovništva u vanrednim situacijama.
Operativni tim je u stalnom zasijedanju.
ZA OPERATIVNI TIM
Željko Šofranac
Direktor Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?