- Vlada Crne Gore
Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori pruža podrš...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori pruža podršku u saniranju posljedica požara u izbjegličkom naselju Konik
Objavljeno: 26.07.2012. • 23:05 Autor: Biro
Predvođeni Predstavništvom Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice – UNHCR, Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori pruža kontinuiranu podršku partnerima iz Vlade i Crvenog krsta u zbrinjavanju 800 stanovnika kampa Konik koji su ostali bez krova nad glavom u požaru 24. jula.
Agencije Ujedinjenih nacija obezbijedile su pomoć u ćebadima i dušecima i pružaju logističku podršku. Dodatne količine neprehrambenih artikala su obezbijeđene kroz donaciju kancelarija UNHCR u Sarajevu i Prištini i biće dovoljne da podmire ukupne potrebe stanoviništva ugroženog požarom.
“Kancelarija UNHCR u Crnoj Gori obezbijedila je pet stotina madraca i hiljadu ćebadi za raseljena i interno raseljena lica iz kampa Konik 1 kojima je vatra uništila domove. Naši su ljudi angažovani i na pružanju logističke podrške na licu mjesta, naročito u distribuciji hrane i higijenskih paketa. Takođe intenzivno radimo i na registraciji svih lica koja su u požaru ostala bez ličnih dokumenata” – kazao je Dejan Obradović iz Predstavništva UNHCR u Podgorici.
Predstavnici Sistema UN u Crnoj Gori aktivno učestvuju u radu Koordinacionog tima za sanaciju štete. U prvih 24 sata nakon izbijanja požara, Tim za koordinaciju donio je plan za reagovanje u tri faze i to:
1. Pružanje urgentne pomoći, odnosno hitno zbrinjavanje pogođenog stanovništva u smislu postavljanja šatora, obezbjeđivanje osnovnih životnih namirnica i higijenskih paketa.
2. Srednjeročno rješenje, što podrazumijeva plan za obezbjeđivanje privremenog smještaja za stanovnike kampa koji su izgubili krov nad glavom. Predviđeno je postavljanje kontejnera ili montažnih objekata za privremeni smještaj.
3. Dugoročno rješenje, odnosno nastavak rada na trajnom zbrinjavanju raseljenih i interno rasljenih lica rješavanjem njihovog stambenog pitanja kroz regionali program “Sarajevski proces”.
Koordinator Sistema UN u Crnoj Gori Rastislav Vrbenski pohvalio je odgovor nadležnih nacionalnih institucija. “U veoma teškim uslovima i sa ograničenim sredstvima, nadležni državni organi reagovali su efikasno i sinhronizovano od samog početka i, u datim okolnostima, obezbijedili odgovarajuća urgentna rješenja. Šatorsko naselje podignuto je u rekordnom roku. Sistem Ujedinjenih nacija od samog početka je angažovao sva svoja raspoloživa sredstva namijenjena za djelovanje u ovakvim situacijama i na raspolaganju smo nacionalnim partnerima za dalje aktivnosti” - kazao je Rastislav Vrbenski, stalni koordinator Sistema UN u Crnoj Gori.
Rješavanje statusa raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori, kao i njihovo stambeno zbrinjavanje jedan je od sedam prioriteta Evropske unije u čijem rješavanju Sistem UN u zemlji pruža aktivnu podršku. U okviru “Sarajevskog procesa”, regionalnog programa pod vođstvom UNHCR usmjerenog na stambeno zbrinjavanje izbjeglica na Balkanu, prikupljena su sredstva za izgradnju oko 1000 stambenih jedinica za raseljena i interno raseljena lica u Crnoj Gori.
* * *
Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori čine agencije sa sjedištem u zemlji: UNICEF, UNHCR, UNDP, WHO, i IOM, kao i regionalne agencije: UNIDO, UN WOMEN, UNEP, FAO, UNECE, IAEA i UNESCO.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?