Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Govor ministra Numanovića na konferenciji Regionalne mreže ombudsmana za djecu za Jugoistočnu Evropu

Objavljeno: 13.09.2012. 20:20 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Konferencija članica CRONSEE mreže (Regionalna mreža Ombudsmana za djecu za Jugoistočnu Evropu)
-Zaštita djece od zloupotrebe putem Interneta-
12-14 septembar 2012. godine Hotel „Maestral“, Miločer

Izlaganje ministra rada i socijalnog staranja dr Suada Numanovića


Uvaženi gospodine Rastoder,
Uvaženi gospođo Stanković,
Uvažena gospođo Zeravić,
Dame i gospodo,
Predstavnici medija,

Zadovoljstvo mi je da pozdravim sve učesnike ovog važnog skupa, i izrazim zadovoljstvo što Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore ove godine predsjedava CRONSEE mrežom.

Vjerujem, da će ova konferencija biti prilika da kroz zajedničke aktivnosti adekvatno djelujemo na unapređenje i poboljšanje položaja djece u našim državama.

Započeti reformski procesi u Crnoj Gori i njeno opredjeljenje da se uključi u evropske integracione procese u cilju bržeg privrednog, ekonomskog i društvenog razvoja, podrazumijevaju izgradnju institucija moderne i efikasne države zasnovane na vladavini prava, i podizanju kvaliteta života njenih građana.

Zaštita prava djece je jedan od bitnih segmentata u unutrašnjem pravu naše države.

Jedno od osnovnih prava djeteta je pravo na život i razvoj. Svi oblici zloupotreba, nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djece, kojima se ugrožavaju ili narušavaju fizički i lični integritet djeteta i osujećuje optimalni razvoj, predstavljaju povrede tog osnovnog prava.

Stvaranje pretpostavki za normalan rast i razvoj, uz poštovanje najboljeg interesa djeteta, kao i jednakih šansi za aktivno učešće u svim sferama društvenog života, su obaveza i odgovornost, koju je Crna Gora prepoznala u već usvojenim strateškim dokumentima.

Od posebne važnosti su aktivnosti koje preduzimamo u cilju zaštite onih koji su najranjiviji u našem društvu: zlostavljanoj i zanemarenoj djeci, djeci bez roditeljskog staranja, djeci koja žive u porodicama slabijeg imovnog stanja, djeci sa smetnjama u razvoju, djeci sa neprihvatljivim ponašanjem i djeci u sukobu sa zakonom.

Crna Gora je ratifikovala UN Konvencijuo o pravima djeteta, poštuje njene principe i radi na uspostavljanju posebnih mehanizama za praćenje ostvarivanja prava djeteta

U skladu sa tim, Vlada Crne Gore formirala je 2007. godine Savjet za prava djeteta, koji prati usaglašenost države ugovornice sa Konvencijom i drugim međunarodnim instrumentima koji se odnose na zaštitu prava djeteta.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja u okviru svoje djelatnosti primjenjuje odredbe ove konvencije, kontinuirano radi na podizanju svijesti o zaštiti i pravima djece kod stručnih radnika zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite, kao i na edukaciji zaposlenih koja se odnosi na načine prepoznavanja i pružanja pomoći djeci žrtavama.

Podstičemo saradnju između nadležnih resora, kao i saradnju sa nevladinim organizacijama, koje se bave pružanjem pomoći žrtvama.

Pojam nasilja nad djecom dobija sve širi obim i obuhvata različite oblike povređivanja fizičkog i psihičkog integriteta djeteta kao, ličnosti u razvoju. Zlostavljanje djece putem interneta, je problem koji ne smijemo ignorisati, već ga kao društvo moramo prepoznati i rješavati.

Sa aspekta socijalne i dječije zaštite, neophodno je obezbjediti prije svega preventivnu zaštitu, a ukoliko dođe da problema, onda je neophodnu pružiti svu adekvatnu, i naročito stručnu pomoć. Svakako je u cilju zaštite djece neophodan paralelan rad svih institucija i unapređenje profesionalnih kapaciteta.

Kada govorimo o zaštiti djece od zloupotrebe putem interneta, ona se mora odvijati na svim nivoima. Svakako zaštita mora započeti u porodici, zatim kroz edukaciju u okviru obrazovnih sistema, i kroz institucije sistema.

Preduzete aktivnosti kao i podaci kojima raspolaže Ministarstvo rada i socijalnog staranja ukazuju na činjenicu da problem zlostavljanja djece postaje sve vidljiviji.

Uvođenjem novih metoda u rad centara za socijalni rad, koje su olakšale detekciju slučajeva zlostavljanja, edukaciji osoblja i osnaženoj intersektorskoj saradnji povećava se broj djece kojima je potrebno pružiti pomoć.


Kjučno mjesto u zaštiti djece od nasilja zauzima centar za socijalni rad kao ustanova za socijalnu zaštitu porodice i djece, koja ujedno vrši funkciju organa starateljstva.

Djelokrug organa starateljstva, obuhvata najširi registar intervencija: od kontrole i pružanja stručne pomoći roditeljima, do preduzimanja pravno-represivnih mjera prema roditeljima, odnosno iniciranja sudskih postupaka za zaštitu prava djeteta i zastupanja njegovih interesa u tim postupcima.

U okviru socijalne zaštite centri za socijalni rad bave se ovom problematikom ne samo direktno sa prijavljenim žrtvama zlostavljanja i zanemrivanja nego i kroz druge svoje djelanosti (porodičnu problematiku i maloljetničko prestupništvo).

Problemi koji su se javljali u praksi bili su: nedovoljna informisanost društvene sredine, pa i samih stručnjaka o raširenosti ove pojave, nedostatak specifičnih znanja i vještina, kao i nepovezanost i nedostatak saradnje između različitih institucija.

Do 2002. godine u Crnoj Gori nije postojao ni jedan oblik organizovanog multidisciplinarnog rada koji se bavio zaštitom djece od nasilja.

Od 2002. godine, u cilju unapređenja prakse i pružanja što kvalitetnijih usluga djeci sa ovom vrstom problema Ministarstvo rada i socijalnog staranja je započelo realizaciju Programa zaštite prava djece od zlostavljanja i zanemarivanja u osam od 10 centara za socijalni rad u Crnoj Gori.

U centrima za socijalni rad su formirani operativni multidisciplinarni timovi koje čine profesionalci iz socijalne zaštite, zdravstva, sudstva, tužilaštva, poliicije, prosvjete i nevladinog sektora.

Do sada je u okviru ovih timova obrađeno preko 1200 slučajeva djece koja su bila žrtve zlostavljanja i zanemarivanja. Tokom prošle godine bilo je prijavljeno oko 300 slučajeva djece koja su bila žrtve zlostavljanja i zanemarivanja.

Sve ove aktivnosti Ministarstvo rada i socijalnog staranja vodi u skladu sa reformom sistema socijalne i dječije zaštite, koja se oslanja na međunarodne i evropske ciljeve opšteg ekonomskog i socijalnog razvoja društva. U tom smislu glavni procesi će i dalje biti usmjereni na smanjenje siromaštva, obezbjeđivanje kvalitetnije zaštite ranjivih grupa djece, invalidnih i starijih osoba, kao i marginalizovanih grupa građana.

Važno je takođe napomenuti da približavanje Evropskoj uniji podstiče procese decentralizacije, pa se i naša država nalazi pred izazovom decentralizacije u ovoj oblasti kako centralizovani način upravljanja, kao karakteristika sadašnjeg sistema socijalne i dječije zaštite, ne bi postao kočnica u daljem razvoju ovog sistema.

Dosadašnja praksa pokazuje da kvalitetno uspostavljeno partnerstvo sa lokalnom samoupravom i nevladinim sektorom daje efikasne servise zaštite prilagođene potrebama korisnika.

Imajući u vidu činjenicu da novi Predlog Zakona o socijalnoj i dječijom zaštiti daje mogućnost formiranja različitih oblika zbrinjavanja (dnevne centre, dnevne boravke, krizne centre za zlostavljanu i zanemarenu djecu, klubove, kao i ustanove za smještaj starih lica), koje mogu osnivati lokalne samouprave, fizička i pravna lica, to će Ministarstvo rada i socijalnog staranja i ubuduće podržavati razvoj ovakvih servisa, naravno uz precizno definisane standarde za pružanje usluga.

Želim da istaknem da će Ministarstvo rada i socijalnog staranja, kontinuirano ukazivati na potrebu sprečavanja zloupotrebe bilo koje vrste djece.

Poštovanje prava deteta prepoznaje se kao dobro za društvo, koje, ispunjavajući iskonsku obavezu prema deci, postavlja čvrste temelje svoje države - oslonce koji su uvijek u ljudskom potencijalu. Ovakvo opredijeljenje biće i dalje deo opštih reformskih procesa u Crnoj Gori, a uz puno poštovanje UN Konvencije o pravima djeteta.

Zahvaljujem na pažnji i želim vam uspješan rad, i ugodan boravak u Crnoj Gori.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?