- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore
Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, Donijela je Strategiju za borbu protiv trgovine ljudima za period 2012 – 2018. godine, sa pratećim Akcionim planom i Izvještajem o javnoj raspravi i mišljenjima. Strategijom, koja predstavlja nacionalnu politiku u ovoj oblasti, definisani su ciljevi, načela i pravci u borbi protiv trgovine ljudima i određene mjere za unapređenje efikasnosti uspostavljenog sistema u javnom, privatnom i civilnom sektoru. Uspješna borba protiv trgovine ljudima podrazumijeva multisektorski pristup i intenzivnu međunarodnu saradnju, uz primjenu efikasnih mjera na planu prevencije, suzbijanja, kažnjavanja učinilaca i zaštite žrtava. Realizacijom planiranih aktivnosti stvaraju se mogućnosti za unapređenje pravnog i institucionalnog okvira, jačanje kapaciteta za suzbijanje trgovine ljudima, jačanje regionalne i međunarodne saradnje, osigurava se kvalitetnija identifikacija potencijalnih žrtava trgovine ljudima, njihova zaštita, integracija i reintegracija u društvo i efikasno gonjenje i kažnjavanje počinilaca krivičnog djela trgovine ljudima.
Poklanjajući posebnu pažnju podsticaju ekonomskog rasta, kroz obezbijeđivanje povoljnih kreditnih linija za mala i srednja preduzeća, Vlada je usvojila Informaciju o kreditnom aranžmanu Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore i Evropske investicione banke i dala saglasnost menadžmentu IRF-a da zaključi ugovor o kreditu sa predstavnicima EIB-a. Kreditni aranžman sa EIB-om, u ukupnom iznosu od 50 miliona eura, realizovaće se kroz dva finansijska aranžmana od po 25 miliona eura, podijeljenih u nekoliko tranši. S obzirom da je osnovni cilj aranžmana dinamiziranje privrednog ciklusa, predviđeno je da se najveći dio sredstava dobijenih od EIB-a, u iznosu od najmanje 70 odsto, usmjereni ka sektoru malih i srednjih preduzeća, dok će se preostali iznos koristiti za finansiranje infrastrukturnih i ekoloških projekata javnih preduzeća i lokalnih samouprava.
Na predlog potpredsjednika Duška Markovića, Vlada je razmotrila usmenu informaciju o zahtjevima NVO Korijeni Vračana, koja okuplja lica izbjegla iz Albanije 1991. godine, za rješavanje njihovog pravnog statusa. Sagledavajući činjenice vezane za njihov dolazak i život u Crnoj Gori, kao i specifične probleme sa kojima se susrijeću u rješavanju svog pravnog statusa, Vlada je zauzela stav da Vračanima treba omogućiti dobijanje crnogorskog državljanstva. U tom smislu, zaduženo je Ministarstvo unutrašnjih poslova da, kroz odgovarajući postupak, u najkraćem mogućem roku predloži Vladi najcjelishodniji mehanizam za realizaciju ovakvog opredjeljenja, a time i trajno rješenje pravnog statusa oko 1 500 Vračana u Crnoj Gori.
Vlada je razmotrila i usmenu informaciju ministra finansija Milorada Katnića o preduzetim aktivnostima u vezi sa zahtjevima bivših radnika fabrike Radoje Dakić. Imajući u vidu i značajna potraživanja države prema ovoj kompaniji, na sjednici je naglašeno da Vlada čini sve što je u njenoj nadležnosti kako bi, shodno sudskoj odluci, pomogla prodaju imovine koja u dosadašnjem postupku nije ostvarena zbog izostanka interesovanja investitora. Kako je u međuvremenu usvojen detaljni urbanistički plan za područje na kome se nalazi imovina fabrike, čime je taj prostor postao atraktivniji za investicije, u saradnji sa sudskim organima Vlada će se založiti za raspisivanje novog oglasa, očekujući da će se pod novim okolnostima i kroz unaprijeđeni model prodaje ovaj prostor kvalitetno valorizovati i namiriti sva potraživanja.