Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Analiza osnovnih makroekonomskih kretanja

Objavljeno: 18.09.2012. 17:27 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
- U julu ostvaren budžetski suficit od 22,5 miliona eura
- Turizam generiše rast i ostalih uslužnih sektora i zaposlenosti

Najnovija analiza makroekonomskihkretanja ukazuje na više negativnih trendova u Evropi, od kojih su dominantni pad ekonomske aktivnosti i rast inflacije i nezaposlenosti. Usljed ovakvih okolnosti, mnoge zemlje eurozone suočavaju se sa recesionim pritiscima i vrtoglavim rastom budžetskih deficita. 

Kada je riječ o javnim finansijama Crne Gore, u julu 2012. godine je ostvaren budžetski suficit u iznosu od 22,5 miliona eura. Prihodi budžeta u julu su iznosili 130,8 miliona eura, što je rast od 15,3% u odnosu na jul 2011. godine. Takođe su ostvareni julski prihodi 10,8% viši u odnosu na planirane. U periodu januar – jul 2012, prihodi su ostvareni u iznosu od 604,8 miliona eura, što je, u odnosu na isti period prošle godine, realizacija na nivou od 98,8%. Ovakav rezultat ukazuje na oporavak budžetskih prihoda i potvrđuje ranije projekcije Ministarstva finansija da će loše ostvarenje prihoda iz prvog kvartala, uzrokovano vremenskim neprilikama, biti sanirano do kraja septembra ove godine. 

Rashodi budžeta za jul, u iznosu od 108,3 miliona eura, bilježe smanjenje od gotovo 12% u odnosu na isti mjesec prošle godine i na nivou su planiranih. 

Bruto javni dug na kraju jula iznosio je 1.718,8 miliona eura ili 50,5% procijenjenog BDP-a. Ako se uzmu u obzir i ukupni depoziti, koji su na kraju jula iznosili oko 160 miliona eura, neto javni dug je, na kraju jula, iznosio 1.558 miliona eura, odnosno 45,8% procijenjenog BDP-a.

Tendencija rasta ukupnih depozita i štednje stanovništva nastavljena je i u julu, uz poboljšanje odnosa kredita i depozita i blago smanjenje kreditnih plasmana banaka. Ukupni depoziti u iznosu od 1.916,6 miliona eura (u čijoj strukturi dominiraju depoziti stanovništva sa učešćem od 56,7%) ostvarili su rast od 4% na mjesečnom i 4,2% na godišnjem nivou. 

Što se realnog sektora tiče, turizam bilježi rast iznad očekivanja. Broj gostiju koji su posjetili Crnu Goru u toku prvih sedam mjeseci je za 4,6% veći u odnosu na isti period prošle godine. Takođe je, u istom periodu, i broj ostvarenih noćenja 6,1% veći u odnosu na uporedni period prošle godine. Rast broja gostiju i noćenja u sektoru turizma generisao je i rast prometa u trgovini na malo za 10,1%. 

Industrijska proizvodnja je zabilježila pad od 6,7% u periodu januar-jul u odnosu na isti period prošle godine, što je, prije svega, uzrokovano padom proizvodnje električne energije (za 17,4%) usljed remonta TE Pljevlja, kao i padom proizvodnje u sektoru Vađenje rude i kamena (za 23,3%). 

Rast cijena električne energije, hrane i bezalkoholnih pića uticao je na rast inflacije, sa 3,9% u junu na 4,4% u julu ove godine. Rastu cijena hrane doprinijele su rekordno duge suše koje su uticale na smanjenje ponude domaćih prehrambenih proizvođača i na rast uvezenih sirovina i finalnih prehrambenih proizvoda. 

Na tržištu rada zabilježeni su pozitivni trendovi, uslovljeni turističkom sezonom i mjerama koje je Vlada Crne Gore preduzimala, posebno kada je u pitanju zapošljavanje domaće radne snage. Stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori u julu je iznosila 12,4% (u julu 2011. iznosila je 12,6%), dok se broj zaposlenih u julu 2012.  povećao 1,5% u odnosu na isti mjesec prošle godine. 

Prosječna bruto zarada u julu iznosila je 716 eura i njen prosjek u periodu januar-jul 2012. godine je 0,7% veći u odnosu na isti period prošle godine. 

Ukupna spoljno-trgovinska razmjena u periodu januar - jul 2012. godine iznosila je 1.254,6 miliona eura, što je za 1% niže u odnosu na isti period prošle godine. 

Preliminarni rezultati za prvih šest mjeseci 2012. pokazuju da je neto priliv stranih investicija iznosio 144,9 miliona eura, što je za 21% niže u odnosu na isti period 2011. godine. Neizvjesnost na svjetskom finansijskom tržištu i nepovoljna kretanja u zemljama eurozone uslovila su nesigurnost ulaganja i manju zainteresovanost stranih investitora na svim tržištima, pa i u Crnoj Gori.                                                           


PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?