Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje na saopštenje NVO Green Home, a povodom 21. godine od proglašenja Ekološke države Crne Gore

Objavljeno: 20.09.2012. 02:18 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Crna Gora konstantno radi na usvajanju i implementaciji savremenih standarda u oblasti životne sredine sa ciljem očuvanja našeg ograničenog, ali vrjednosno neprocjenjivog prostora. Svakako da to predstavlja kontinuitet naših aktivnosti i posvećenosti ideji ekološke države Crne Gore, a koji se ispoljavao u skladu sa mijenjajućim društvenim, ekonomskim i socijalnim okolnostima tokom prethodnih godina.

Imajući u vidu da je oblast životne sredine po obimu, složenosti i visini finansijskih ulaganja jedan od najkompleksnijih izazova u procesu evropskih integracija i šire, Ministarstvo održivog razvoja i turizma je predano radilo na unaprijeđenju zakonodavnog okvira i na daljoj harmonizaciji sa EU acquies. Ovo posebno imajući u vidu da je evropsko zakonodavstvo u oblasti životne sredine izuzetno obimno, te da je dinamika izmjene zakonodavstva na nivou EU intenzivna.

U tom kontekstu, važno je napomenuti da je uspješno realizovan projekat Progress Monitoring koji ima za cilj praćenje napretka koji je ostvaren u oblasti životne sredine i isti predstavlja platformu za buduće pregovore.

Od velike je važnosti i da se uspješno i kvalitetno privodi kraju pripremna faza projekta Upravljanje industrijskim otpadom i sanacija ekoloških crnih tačaka koji ima za cilj sanaciju 5 prioritetnih lokacija u Crnoj Gori na kojima se nalaze deponije opasnog industrijskog otpada, kao i određivanje jedne lokacije za nacionalnu deponiju za opasni otpad, a čija je vrijednost 60 miliona eura. Takođe, u cilju stvaranja preduslova unaprijeđenja kvaliteta života stanovnika Crne Gore u oblasti zaštite vazduha, uspostavljena je mreža stanica za praćenje kvaliteta vazduha u skladu sa zahtjevima EU i zaokružen pravni okvir vezan za oblast kvaliteta vazduha, a trenutno se radi na izradi Nacionalne strategije upravljanja kvalitetom vazduha. Uz to, nedavno je izdata dozvola za upravljanje skladištem radioaktivnog otpada čime su kreirane pretpostavke za upravljanje ovakvom vrstom otpadnog materijala na siguran, bezbjedan i ekološki prihvatljiv način. Pored toga, usvojena je Strategija o zaštiti od jonizujućeg zračenja, radijacionoj sigurnosti i upravljanja radioaktivnim otpadom. Rješavanjem problema opasnog otpada u narednom periodu će značajno unaprijediti kvalitet životne sredine.

Dosadašnji period obilježile su mnoge aktivnosti vezane i za realizaciju infrastrukturnih projekata iz oblasti komunalnih djelatnosti. Posebna pažnja bila je usmjerena na stvaranje uslova za početak gradnje i gradnju regionalnih centara za upravljanje otpadom u Baru, Nikšiću, Beranama i Pljevljima i izgradnju sistema ocjednih voda na deponiji u Podgorici. Sa velikim zadovoljstvom možemo istaći da je puštena u rad druga regionalna sanitarna deponija u Crnoj Gori - „Možura“ u Baru. U cilju jačanja tehničkih kapaciteta komunalnih preduzeća, iz IPA 2009 programa i kredita Svjetske banke ugovorena je nabavka komunalne opreme za 18 opština u Crnoj Gori.

Samo u ovoj godini obezbijeđena je pomoć jedinicama lokalne samouprave u Crnoj Gori za kvalitenije obavljanje poslova sakupljanja i transporta komunalnog otpada koja iznosi 50 kamiona i oko 2 700 kontejnera i kanti za sakupljanje i transport komunalnog otpada. Na taj način jedinice lokalne samouprave dobile su značajan podstrek da unaprijede stanje u ovoj veoma važnoj oblasti komunalnih djelatnosti.

U oblasti upravljanja otpadnim vodama posebno je važno naglasiti da je izgrađeno oko 60km kanalizacione mreže u Nikšiću, Tivtu, Kotoru i drugim opštinama u Crnoj Gori, kao i aktivnosti vezane za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacione mreže u Pljevljima, Bijelom Polju, Cetinju, Beranama, Plavu, Danilovgradu, Žabljaku, aktivnosti na rehabilitaciji i proširenju kanalizacionih mreža u opštinama Herceg Novi, Kotor, Tivat i Bar i pripremne aktivnosti za početak izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Herceg Novom i Baru, kao i zajedničkog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za opštine Kotor i Tivat.

Smatramo da su značajni rezultati postignuti i u stvaranju adekvatnog zakonodavnog okvira u ovoj oblasti donošenjem novog Zakona o upravljanju otpadom, a Vlada je usvojila i dostavila Skupštini Crne Gore na donošenje i Prijedlog zakona o komunalnim djelatnostima. Na osnovu Zakona o upravljanju otpadom ove godine doneseno je 7 podzakonskih akata, a do kraja godine očekuje se donošenje još desetak.

Dakle, svakodnevne aktivnosti u radu Ministarstva u sebi sadrže evropske obaveze i na taj način predstavljaju i pripremu za pregovarački proces. Takođe, konstantna i intenzivna komunikacija i saradnja sa Evropskom komisijom nam pomaže da ovaj zahtjevni proces na što bolji način razumijemo i da kvalitetno izađemo u susret ovom izazovu. Maksimalnim ulaganjem napora sigurno da smo na putu jačanja naših internih kapaciteta i kreiranja kadrova koji će biti u mogućnosti da, kada se otvori poglavlje 27 za pregovore, proces iznesu kvalitetno i na zadovoljavajući način. Zato smaramo da je najbolje pustiti da govore rezultati koji su iza nas, i trud i rad na aktivnostima od kojih je samo dio gore pomenut, a za koji smo sigurni da građani Crne Gore prepoznaju.

Na kraju, naglasićemo i da, poštujući mišljenje i stavove nevladinog sektora u Crnoj Gori, moramo istovremeno poštovati sav rad i trud koji su uloženi u oblast životne sredine kako od vladinih struktura, tako i nevladinog sektora, pri čemu ne želimo da vjerujemo da bi respektabilna NVO poput Green Home izgubila kredibilitet plasiranjem neumjerenih izjava po pitanju stanja u životnoj sredini u Crnoj Gori usljed činjenice da je nekadašnji prvi čovjek ove NVO prešao u političke vode.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?