Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana međunarodna Konferencija u okviru projekta “Uvođenje savremenih procedura unapređenja bezbjednosti puteva u Crnoj Gori”

Objavljeno: 21.09.2012. 22:16 Autor: Ministarstvo saobraćaja i pomorstva
Danas je u Budvi održana međunarodna Konferencija u okviru projekta “Uvođenje savremenih procedura unapređenja bezbjednosti puteva u Crnoj Gori” u organizaciji Fakulteta za menadžment u saobraćaju i komunikacijama, koji finansira Ministarstvo nauke Crne Gore.
Cilj regionalne konferencije, čijim učesnicima se obratila pomoćnica ministra za saobraćaj, g-đa Mirel Radić Ljubisavljević, bila je razmjena znanja i iskustava vezano za bezbjednosti saobraćaja na putevima i podizanje stepena bezbjednosti saobraćaja u okviru regiona na viši nivo, a u skladu sa preporukama i zaključcima iz rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom je utvrđena Decenija akcije bezbjednosti saobraćaja.
Pomoćnica je istakla, da je Crna Gora prateći svjetske i evropske trendove, a imajući u vidu još uvijek nezadovoljavajuće stanje u oblasti bezbjednosti saobraćaja u Crnoj Gori, u februaru 2010. god. usvojila Strategiju poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju (2010.-2020. god) i donijela Odluku o obrazovanju koordinacionog tijela za implementaciju Strategije. Članovi koordinacionog tijela su predstavnici MUP-a, Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Uprave policije, Direkcije za saobraćaj, Zajednice Opština, Ministarstva zdravlja, Ministarstva prosvjete i NVO.
Koordinaciono tijelo za bezbjednost drumskog saobraćaja, ima za cilj koordinaciju rada svih nadležnih subjekata, odnosno nadležnih organa i sprovođenje politike bezbjednosti saobraćaj u Crnoj Gori i praćenje implementacije Strategije, monitoring i izvještavanje.
Na osnovu Strategije u Crnoj Gori je realizovano niz projekata iz obalasti putne infrastrukture (Program eliminacije uskih grla, Program rekostrukcije raskrsnica na državnim putevima, Programa sanacije kritičnih tačaka na državnim putevima, Projekat unapređenje lokalne putne infrastrukture), projekata iz oblasti vozila (homologacija vozila), nova zakonska rješenja (Zakon o putevima, Zakon o tahografima, Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima, Zakon o prekršajima…),kao i mnoge preventivne mjere sprovedene od strane Uprave policije, NVO sektora.
Sve prethodno nabrojano je imalo za rezultat da je u Crnoj Gori u prethodnoj godi bili 58 poginulih u saobraćjnim nezgodama što je u odnosu na 2007. Godinu, kada je bilo 122 poginulih, manje za 63%.
Naravno, ovi podaci iako su ohrabrujući ne daju nam za pravo da budemo zadovoljni sa cjelokupnim stanjem bezbjednosti saobraćaja na putevima, već i dalje imamo za obavezu da sve nadležne institucije i organizacije doprinesu i daju svoj maksimum za poboljšanje stanja.
Zaključeno je da ova konferencija predstavlja veliki doprinos i ima za cilj, pored razmjene iskustava i unapređenje znanja, da pošalje poruku, kako nadležnim organima tako i svim građanima kao običnim učesnicima u saobraćaju, koji svojim ličnim postupcima i poštovanjem pravila u saobraćaju mogu dati nemjerljiv doprinos u Deceniji bezbjednosti saobraćaja.
Istaknuto je da su sve države regiona ozbiljno posvećene unapređenju bezbjednosti saobraćaja i da su u proteklim godinama značajno smanjile broj saobraćajnih nezgoda na putevima, medjutim da je neohodno i ubuduće implementacijom mjera za prevenciju saobraćajnih nezgoda i podizanjem sobraćajne kulture ujedinjenim regionalnim naporima ovaj cilj kontinuirano realizovati. Rečeno je da saobraćaj ne poznaje granice. On je preduslov razvoja svih privrednih grana i zato je regionalna saradnja na unapređenju bezbjednosti saobraćaja od kapitalnog značaja za svaku državu.
Konferenciji su prisustvovale naučni radnici iz Republike Srbije, Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, predstavnici Uprave policije i nevladinog sektora. 
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?