- Vlada Crne Gore
Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović...
Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović boravio u radnoj posjeti opštini Cetinje
Ministar rada i socijalnog staranja Dr Suad Numanović boravio je danas u radnoj posjeti Prijestonici Cetinje.
Tom prilikom ministar Suad Numanović sastao se sa gradonačelnikom Prijestonice Cetinje Aleksandarom Bogdanovićem i direktorom Direkcije javnih radova Žarkom Živkovićem sa kojim je obišao objekat koji je namijenjen za Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju.
Stavranje mreže dnevnih centara u skadu je sa Strategijom za integraciju osoba sa invaliditetom za period od 2008. - 2016. godine koju je usvojila Vlada Crne Gore.
Otvaranje Dnevnih centara predstavlja podršku i porodicama djece sa smetnjama u razvoju, koje se suočavaju sa viseštrukim socijalnim rizikom: fizičko i materijalno iscrpljivanje, socijalna izolacija, ponavljane separacione krize, psihološko opterecenje. Bez adekvatne podrške , porodice i samo dijete usložnjavaju svoje probleme i u njih uvlače širu porodicu i uži socijalni milje.
Dnevni centar je socijalni servis na lokalnom nivou i za Crnu Goru predstavlja inovativnu koncepciju. Osnivanje mreže Dnevnih centara unaprijedilo je deinstitucionalizaciju socijalne zaštite u Crnoj Gori.
Prvi takav centar otvoren je u Bijelom Polju u junu 2004.godine, a zatim je nastavljeno sa izgradnjom mreže Dnevnih centara za djecu sa smetnjama u razvoju. Ovo je samo jedan od Dnevnih centara u Crnoj Gori, sada rade i Dnevni centri u Nikšiću, Pljevljima, Herceg Novom i Ulcinju, Plavu.Započeti su gradjevinski radovi za izgradnju Dnevnog centra u Mojkovcu i Beranama. Sa opštinom Bar potpisan je Memorandum o otvaranju Dnevnog centra.
Krajnji cilj je da ovakve servise otvorimo u svim opštinama Crne Gore, uz otvaranje i nekih novih servisa kao što su grupne kuće za djecu sa smetnjama u razvoju, tamo gde je to neophodno.
Sve dnevne centre otvaramo u cilju promovisanja većeg stepena ostvarenja prava djece i omladine sa smetnjama i teškoćama u razvoju, njihove socijalizacije i integracije u zajednicu na principima jednakih mogućnosti i pripreme za ikluzivno obrazovanje ili povećanje samostalnosti i vještina u skladu sa njihovim mogućnostima.
Vlada Crne Gore, ističe potrebu posebne i dodatne pažnje prema djeci sa smetnjama u razvoju i odraslima sa invaliditetom, što je predmet rada više resora: obrazovanja, zdravstva, zapošljavanja, socijalne zaštite. U rješavanje ovih problema sve više se uključuju i predstavnici lokalnih zajednica tako da je realizovan veliki broj projekata upravo u partnerstvu vladinih institucija, lokalnih zajednica i predstavnika NVO sektora, uz podršku međunarodnih partnera.
Svi naši planirani reformski procesi u oblasti socijalne i dječije zaštite se oslanjaju na međunarodne i evropske ciljeve usmjerene ka ekonomskom i socijalnom razvoju društva, procesu smanjenja siromaštva, i obezbjeđenju kvalitetnih usluga, posebno za djecu sa smetnjama u razvoju i to u sredinama iz kojih potiču.