- Vlada Crne Gore
Reagovanje Ministarstva vanjskih poslova i evropsk...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Reagovanje Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija
Objavljeno: 08.10.2012. • 22:11 Autor: MVPEI
Povodom izjave lidera Demokratskog fronta Miodraga Lekića izrečene na promotivnom skupu u Kotoru, da je Đukanović Sanaderu, odnosno Crna Gora Hrvatskoj “predala Prevlaku”, Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, u cilju objektivnog informisanja javnosti, ističe da su u pitanju netačne, neistinite i zlonamjerne tvrdnje gospodina Lekića.
Dvije vlade su, upravo vođene principima dobrosusjedskih odnosa i uvažavanja specifičnih interesa, 2008. godine pristupile pronalaženju trajnog rješenja pitanja Prevlake. Formirana je Međuvladina komisija za razgraničenje na Prevlaci, kojom ko-predsjedavaju ministri vanjskih poslova Crne Gore i Hrvatske, sa zadatkom da se sagledaju, u duhu dobrosusjedskih odnosa i uz puno poštovanje međunarodnog prava, obostrano prihvatljive mogućnosti za postizanje sporazuma, uključujući i rješavanje pitanja pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.
Dogovorom je, takođe, predviđeno da se prije obraćanja međunarodnim instancama, mora dobiti saglasnost crnogorske Skupštine i hrvatskog Sabora, čime će se obezbijediti puni demoktraski legitimitet ovog čina, što gospodin Lekić i u ovom aspektu, svjesno zaobilazi i interpretira na zlonamjeran način.
Netačna je i izjava da nikakvih pregovora nije bilo. Razgovori su vođeni i vode se na svim nivoima, ekspertskom, ministarskom i najvišem političkom. I nastaviće se odmah nakon formiranja nove vlade.
Indikativne su i bezrezervne tvrdnje gospodina Lekića da će Hrvatska zbog spora oko Prevlake iskoristiti pravo veta i blokirati evropski put Crne Gore, što govori da on sumnja u principe i vrijednosti na kojima se temelji Evropska unija. Hrvatska i Crna Gora, slijedeći svoj evropski put, će se i u slučaju Prevlake do kraja pridržavati principa dobrosusjedskih odnosa, međunarodnog prava, solidarnosti, njegovanja demokratskih vrijednosti i regionalne saradnje.
Poučeni dobrim iskustvom dvije vlade su i riješile da se u dobroj vjeri posvete traženju trajnog rješenja.
Javnosti je svakako poznato da je 2002. godine potpisan Protokol o privremenom režimu na Prevlaci, kojim je uspješno okončana posmatračka misija UN, a jurisdikciju nad spornim područjem zajednički preuzele dvije zemlje, Crna Gora i Hrvatska. Članom 2 Protokola, uspostavljen je režim privremenog karaktera i njime se ni na koji način ne prejudicira konačno rješenje o razgraničenju između dvije zemlje. Od tada do danas privremeni režim funkcioniše bez i jednog incidenta.
U skorijoj istoriji Balkana, to je bio prvi slučaj da se granični spor rješava na diplomatski način i kroz međusobni dogovor dvije strane, zbog čega su i Crna Gora i Hrvatska, nakon potpisivanja privremenog Protokola, dobile priznanje Savjeta bezbjednosti UN, EU i šire međunarodne zajednice.
Prema tome, Lekićeva priča o “predaji Prevlake” i ignorisanju nacionalnih interesa Crne Gore, je očigledna zloupotreba fakata i predizborna manipulacija.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?