Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Otpočet proces izrade Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti za period 2013-2017. godine

Objavljeno: 17.10.2012. 21:48 Autor: D. P.
Odjeljenje za rodnu ravnopravnost Ministarstva pravde i ljudskih prava, predstavnici/ce relevantnih ministarstava i organa državne uprave i nevladinog sektora, juče i danas rade na izradi Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti za period od 2013. do 2017. godine, uz podršku Programa UNDP za rodnu ravnopravnost i EU. Stručnu podršku na izradi navedenog dokumenta pruža međunarodna konsultantkinja Lovorka Marinović i ombudsosoba za pitanja ravnopravnosti polova Republike Hrvatske Višnja Ljubičić.

Okviri za izradu ovog akcionog plana su CEDAW – Konvencija o eliminaciji svih oblika nasilja nad ženama, Pekinška deklaracija i Plan aktivnosti, kao i preporuke CEDAW Komiteta. Posebno značajan okvir daje proces Evropskih integracija i svaka od 33 oblasti pregovaranja koje su pred nama, koje treba da sadrže rodno senzitivan pristup i politike.

Izrada prvog nacrta Strategije i Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti počiva na analizi do sada postignutih rezultata i detaljno izučava iskustva susjedne Republike Hrvatske, kako bi se stekla određena saznanja i iskustva u vezi sa Evropskim zahtjevima u ovom domenu.

Učesnici skupa će biti u prilici da čuju o iskustvima Hrvatske u jačanju institucionalnih mehanizama za postizanje rodne ravnopravnosti, jačanju resursa i posebnoj posvećenosti u sljedećim prioritetnim oblastima:
• Jačanje administrativne sposobnosti Odjeljenja za rodnu ravnopravnost za uspješniji rad, koordinaciju i saradnju;
• Jačanje i umrežavanje lokalnih i nacionalnih institucionalnih mehanizama za sprovođenje politika rodne ravnopravnosti;
• Ocjena usklađenosti nacionalnog zakonodavstva s pravnim nasljeđem EU;
• Sprovođenje preporuka Zaključnih stavova Komiteta UN za eliminaciju diskriminacije žena;
• Osiguranje finansijskih sredstava za ostvarivanje programskih aktivnosti;
• Prikupljanje i analiza podataka o stanju prava žena u Crnoj Gori, kao i obrazovanje u svim sredinama i na svim nivoima;
• Podsticanje aktivnosti medija u svrhu upoznavanja javnosti o pravima žena i rodnoj ravnopravnosti.

Prema predviđenom planu rada, Plan aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti biće završeni i predstavljeni javnosti krajem novembra, kada će Odjeljenje za rodnu ravnopravnost, UNDP i Delegacija EU u Crnoj Gori javnosti predstaviti nacrt dokumenta koji će Vladi biti ponuđen na usvajanje u decembru ove godine.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?