Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganje ministra odbrane prof. dr Milice Pejanović-Đurišić odbrane na panelu: „Izgledi i opcije proširenja NATO na Zapadni Balkan“

Objavljeno: 17.10.2012. 01:50 Autor: mod

Zadovoljstvo mi je što imam priliku da vam se obratim i uzmem učešće u diskusiji o ovako aktuelnoj temi.

Savremeni međunarodni odnosi podrazumijevaju sve veću međuzavisnost i povezanost zemalja, tako da posljedice konflikata ili ekonomskih kriza u raznim djelovima svijeta imaju značajan međusobni uticaj. Granice izmedju država su promijenile svoj karakter, pa je svakoj pojedinačnoj državi sve teže da samostalno i izolovano od ostalih prati protok ljudi, kapitala, dobara, informacija itd.

U eri savremenih i asimetričnih bezbjednosnih izazova i prijetnji, nijedna država nije više u stanju da samostalno rješava sve složenije bezbjednosne probleme, što nameće potrebu za jačanjem međusobne saradnje kako na regionalnom, tako i na globalnom nivou. To se posebno odnosi na region Zapadnog Balkana, godinama unazad bezbjednosno kriznog područja. Svjesni te činjenice, u Crnoj Gori smo se jasno opredijelili za kontinuirano jačanje regionalne saradnje i stabilnosti, kao i za rješavanje otvorenih pitanja mirnim putem, što je rezultiralo uspostavljanjem dobrih odnosa sa svim državama regiona.

Naš stav je da je priključenje Zapadnog Balkana Sjeveroatlantskom savezu najbolja garancija mira, bezbjednosti i daljeg ukupnog razvoja u ovom dijelu Evrope, posebno imajući u vidu da je to region u kojem još uvijek ima dosta otvorenih pitanja. U tom smislu posebno je važno kontinuirano razvijati saradnju u okviru regionalnih inicijativa i organizacija, kao što su: Američko-jadranska povelja - A5; Proces saradnje ministara odbrane jugoistočne Evrope – SEDM; Inicijativa za pomoć zemljama jugoistočne Evrope (SEE Clearing House), Proces saradnje u JI Evropi – SEECP i RACVIAC. U svim ovim programima, zemlje Zapadnog Balkana kroz međusobnu komunikaciju i razmjenu  iskustava na polju odbrane i bezbjednosti, a sve u saradnji sa NATO partnerima, usklađuju nacionalne političke i društvene sisteme sa sistemom Alijanse, ali i doprinose jačanju regionalne saradnje i bezbjednosti u cjelini.

Jedan od najboljih pokazatelja spremnosti zemalja Zapadnog Balkana da učestvuju  u sistemu kolektivne bezbjednosti je učešće u međunarodnim misijama i operacijama širom svijeta. Tako na primjer, zemlje članice Američko-jadransko povelje i Slovenija su slanjem zajedničkog tima u Školu vojne policije za obuku Avganistanskih nacionalnih snaga bezbjednosti u Kabulu, na najbolji način pokazale da se na Zapadnom Balkanu nalaze države koje nijesu samo doskorašnji korisnici usluga kolektivnog sistema bezbjednosti, već aktivni sudionici u održavanju globalnog mira.

Neophodnost međusobne saradnje i uzajamne pomoći još jasnije se pokazuje u situacijama učestalih elementarnih nepogoda, požara, poplava ili obilnih sniježnih padavina u februaru ove godine. Tada su, odmah nakon upućivanja poziva Evroatlantskom koordinacionom centru za odgovor na katastrofe (Euroatlantic disaster response coordination centre), članice NATO- Slovenija, Hrvatska, Grčka i SAD  uputile svoje helikoptere da pomognu stanovništvu u snijegom odsječenim djelovima Crne Gore.

Ovaj i mnogi drugi primjeri dokazuju da NATO danas nije samo vojno-odbrambeni savez, već i politička organizacija koja počiva na zajedničkim vrijednostima, kao što su: demokratija, vladavina prava, poštovanje ljudskih prava, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije itd.

Imajući to u vidu, proširenje NATO na  Zapadni Balkan predstavlja strateški interes regiona, potpuno komplementaran sa jasno izraženim prioritetom svih država regiona u pogledu njihove EU integracije. Osim toga što je jasna poruka u pogledu izvjesnosti kad je dalje proširenje Alijanse u pitanju, mišljenja sam da je NATO u više navrata jasno stavio do znanja svim zemljama-aspirantima za članstvo da je glavni kriterijum ulaska jedne države u Alijansu njen individualni napredak na polju ispunjavanja jasno definisanih standarda i kriterijuma. I pored činjenice da je poziv u evroatlantsku porodicu u velikoj mjeri politička odluka, ubijeđena sam da svaka od naših država, koja uspješno sprovede proces reformi sistema i zadovolji neophodne kriterijume, može računati na  poziv za članstvo.

Uprkos aktuelnoj globalnoj ekonomskoj krizi, koja u mnogome determiniše sliku međunarodne zajednice i značajno utiče na politiku svih većih subjekata međunarodnih odnosa, pa i NATO saveza, sa sigurnošću možemo očekivati da zemlje Zapadnog Balkana dobiju poziv da se pridruže Alijansi u budućem periodu, uz uslov naravno da  nastave sa ispunjavanjem neophodnih standarda. Poruke i zaključci sa Samita u Čikagu predstavljaju osnov za realno očekivanje da će, na idućem samitu, NATO zvaničnici uputiti poziv za članstvo i nekoj od zemalja Zapadnog Balkana, te da će se taj „trend“ nastaviti do konačne integracije cijelog regiona u evroatlantsku porodicu. Na taj način cio region će biti u prilici da doprinosi očuvanju globalnog mira, a NATO će postati najjači garant da se nemila dešavanja kojih je, nažalost, bilo dosta u prethodnim decenijama, više ne ponove. Do momenta poziva za članstvo od strane Sjeveroatlantskog saveza, države Zapadnog Balkana moraju sa još većim nivoom ozbiljnosti i posvećenosti nastaviti da rade na ispunjavanju standarda koji se od njih očekuju, sprovođenju procesa reformi i, posebno, očuvanju sada već visokog nivoa regionalne saradnje.

Hvala na pažnji!

 

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?