Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Interevju oficira VCG Sava Franovića - Pobjeda, 24. oktobar

Objavljeno: 24.10.2012. 20:55 Autor: mod

Čast, hrabrost, predanost, tradicija, vaspitanje glavni su razlozi moje odluke da pristupim oružanim snagama Vojske Crne Gore kazao je za Pobjedu prvi crnogorski diplomac prestižne pomorske Naval akademije u Anapolisu (SAD), Savo Franović.

Franović je školovanje u SAD završio 29. maja ove godine, zajedno sa 1.099 kadeta.

Na ceremoniji je obilježeno 100 godina običaja da studenti, nakon prijema diplome, bacaju uvis šapke koje su nosili kao kadeti tokom školovanja.

Ovaj mladi Petrovčanin, koji sada radi na školskom brodu „Jadran" u Tivtu, za naš list govori o tome kako nije imao dileme da prekine studije prava i posveti se pozivu profesionalnog vojnika.

Vojni poziv

- Nakon srednje škole, počeo sam studije na Pravnom fakultetu. Međutim, kada se pojavila mogućnost da se pridružim VCG nijesam imao dilemu šta treba da uradim. Napustio sam pravo i, uz adekvatan rad i trud, uspio da se upišem na United States Naval Academy kaže on.

Dvadesetpetogodišnji Franović naglašava da je od malih nogu zainteresovan za vojsku i vojni poziv, ali „i da je genetika učinila svoje“.

- Rastao sam uz priče o crnogorskoj istoriji i njenim vojnicima. Moj pradjeda je bio Solunac, djed prvoborac. Moj otac se bavio streljaštvom, bio je državni reprezentativac, kao i moj mlađi brat, tako da se u mojoj kući i o oružju uvijek dosta govorilo kazao je on.

O školovanju u Naval akademiji, u koju je došao krajem 2008. godine, kaže da je bilo izuzetno zahtjevno.

Školovanje

- Stigao sam desetak dana prije nego što je počeo dvomjesečni ljetnji kamp koji je veoma zahtjevan, fizicki i mentalno. Slijedi prva godina gdje su, pored škole i svega onoga što je prati ( domaci zadaci, ispiti...) i dodatni treininzi koj e sprovode kadeti treće godine priča Franović. Prva godina, kaže on, završava se izuzetno fizički zahtjevnom terenskom vježbom poznatijom kao „Sea trials“, koja traje više od 16 časova i obuhvata savladavanje prepreka, marševe, v,ežbe izdržljivosti.

Po završetku te v,ežbe slijedi svečano penjanje uz Herndon monument. Kada se završi taj zadatak, zvanično se postaje kadet druge godine.

Veliki trud i rad ovaj oficir VCG uložio je i tokom naredne tri go dine u Naval akademiji, gdje je završio smjer Političke nauke međunarodni odnosi.

Sport

Posebno bih istakao profesore. Odnos između civilnih i vojnih je pola-pola, što je jedna od karakteristika Akademije. Po tome se razlikuje od Vest pointa i Er fors akademije. Pojedine predmete predaju ljudi koji su završili najprestižnije civilne fakultete u Americi (Harvard, Kolumbija) kao i savetnici predsjednika za pojedina pitanja, bivši američki ambasadori i drugi kazao je Franović. Velika pažnja na Akademiji, kaže on, poklanja se sportu i fizičkim aktivnostima.

- Svakog dana, sem petkom, kadeti su obavezni da se bave nekim od sportova koji su u ponudi, a izbor je zaista veliki. Akademija ima više sala za vježbanje, nekoliko teretana, bazena, staza za trčanje. Uz to, postoje i vannastavne aktivnosti u kojima kadeti mogu da učestvuju priča Franović.

Pored akademskog rada, napornih vježbi i treninga, naš sagovornik našao je vremena da obiđe mnoga mjesta i gradove u SAD i na taj način, kako kaže, još više se upoznao sa američkom kulturom i običajima.

- U Americi sam stekao prijatelje za cijeli život kaže ovaj mladi oficir.

Preporuka

U toku je konkurs za prijave za pomorsku akademiju Anapolis u Merilendu. Pitamo Sava Franovića da li mladićima u Crnoj Gori preporučuje da krenu njegovim stopama.

- Osnovno je da neko želi da se bave ovim poslom, da ga vojaka interesuje, s obzirom na to da ova profesija i način života nijesu za svakoga. Kada je o prednostima riječ, brojne su. Prvo, važno je da znaju da ih po završetku akademije čeka siguran posao. Zatim, sa diplomama ko je dobiju, bilo da su one sa akademije u Americi ili pak neke druge internacionalne akademije, mogu po isteku ugovora da ravnopravno konkurišu za posao u civilnom sektoru, s obzirom da se dobijaju dvije diplome smjera koji se završi i one na kojoj piše da ste stručno vojno lice u određenoj oblasti. Osim toga, velike su mogućnosti usavršavanja u toku službe, sticanja novih znanja i vještina - kaže Franović.

Oglas za prijem na američke vojne akademije

Ministarstvo odbrane raspisalo je oglas za prijavljivanje kandidata za prijem na vojnu akademiju Vest point u Njujorku i pomorsku akademiju Anapolis u Merilendu, za studijsku 2013-2014. godinu. Iz Ministarstva je objašnjeno da kandidat mora da ima crnogorsko državljanstvo, da nije stariji od 22 godine, da odlično zna engleski jezik i da je tokom školovanja ostvario najmanje vrlodobar uspjeh. Ministarstvo odbrane će organizovati testiranje iz engleskog jezika, te provjeru fizičkih sposobnosti. Nakon selekcije, predložiće akademijama kandidate, a konačnu odluku će donijeti odbori za prijem na Vest pointu i Anapolisu.

Izabranim kandidatima obezbijeđeno je besplatno četvorogodišnje obrazovanje i mjesečna novčana primanja, a njihova obaveza je da, nakon završetka školovanja, stupe u Vojsku Crne Gore. Kandidati se mogu prijaviti na jednu ili obje akademije. Prijavni formular nalaziti se na sajtu Ministarstva, www.odbrana.gov.me na linku konkursi.

Inače, Ministarstvo odbrane stipendira na toj prestižnoj akademiji još jednog Crnogorca. To je Robert Golović iz Budve, koji će diplomirati naredne godine.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?