Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma

Crnogorska javnost danas je pogrešno informisana u vezi zahtjeva italijanskog tužilaštva za pokretanje postupka protiv osam Italijana i jednog Rumuna zbog pranja novca i mafijaškog udruživanja. 

Dnevni list “Dan” navodi da su oni prali novac u Crnoj Gori, te da je jedan od optuženih Rafaelo Pietro Valente 18. septrembra otvorio račun u jednoj crnogorskoj banci, ali da se ne zna u kojoj, te da mu je istog dana uplaćeno 620.000 eura. 

Činjenica je da tu informaciju nijesu dobili od crnogorske Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma. Međutim, u naslovu i nadnaslovu teksta navedene su proizvoljne ocjene da je direktor Uprave Predrag Mitrović zatečen i neinformisan o tom predmetu. To što za manje od sat i po vremena, koliko smo imali od momenta prijema pitanja novinara “Dana” do kraja radnog vremena, nijesmo stigli da odgovorimo na pitanja, govori samo o tome da smo ovom kao i svakom drugom zahtjevu medija pristupili sa puno pažnje i profesionalnosti. 

Službenici Uprave su odmah nakon prijema pitanja počeli da provjeravaju svoje baze, kako bi vidjeli sa kojim podacima raspolažemo vezano za devet lica koja su navedena u italijanskoj optužnici. S obzirom na to da se u Upravi trenutno radi na preko 100 predmeta, u kojima se obrađuje nekoliko stotina fizičkih i pravnih lica, nijesmo bez provjera mogli znati kakve sve podatke imamo o tim konkretnim licima. 

S obzirom da su svi podaci sa kojima raspolaže USPNFT označeni određenim stepenom tajnosti, mogli smo da se pozovemo na član 80 Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, koji kaže da Uprava “nije u obavezi da potvrdi niti da ospori postojanje tajnog podatka”. Međutim, cijeneći interes javnosti da zna i dosadašnju korektnu saradnju sa dnevnim listim “Dan”, željeli smo da novinaru pošaljemo sve podatke koje možemo, a da ne prekršimo Zakon o SPNFT i Zakon o tajnosti podataka.

Shvatamo da je jedan od osnovnih postulata novinarstva brzina objavljivanja informacije. Međutim, smatramo da istinitost treba da ima primat nad brzinom, pogotovu što informaciji koju je “Dan” objavio ne prijeti zastarijevanje. 

Radi tačnog informisanja javnosti, želimo da saopštimo da su Rafaelo Pietro Valente i sa njim povezana lica predmet pažnje USPNFT. Dva računa kod dvije poslovne banke, prema informacijama sa kojima Uprava raspolaže, nije otvorio 2012. kako je navedeno u tekstu, već krajem 2010. godine. Takođe, prema našim informacijama, suma od 620.000 eura Valenteu nije uplaćena na račune koje ima kod crnogorskih banaka. U periodu od 2010. do 2012. imao je priliv od oko 9.000 eura kod jedne crnogorske banke. Valente je 2010. imao jednu uplatu opštom uplatnicom u iznosu od 4.000 eura u korist rezidentnog fizičkog lica. U toku 2011. godine, imao je dvije uplate opštom uplatnicom po osnovu povećanja osnivačkog uloga rezidentnog pravnog lica u ukupnom iznosu od 6,500 eura. Iako je iznos relativno nizak, subjekt čiji je osnivački ulog povećavan sa ovim sredstvima, jeste predmet dublje obrade USPNFT. 

Napominjemo da se USPNFT bavila tim licima, iako transakcije koje su postojale ne dostižu iznos od 15.000 eura koje obveznici, shodno Zakonu o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, moraju da nam prijavljuju. 

Elementarno je nekorketno i neprofesionalno da bez odgovora nadležnog organa kome su upućena pitanja, novinar sam donosi zaključke i odgovore. Ovakav odnos nas čudi, s obzirom na veoma korektnu dosadašnju saradnju sa ovim dnevnim listom.

Uprava za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?