- Vlada Crne Gore
Predsjednik Vlade Igor Lukšić učestvovao na svečan...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Predsjednik Vlade Igor Lukšić učestvovao na svečanosti povodom obilježavanja Dana crnogorskog sudstva
Objavljeno: 29.10.2012. • 18:35 Autor: Biro
Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore dr Igora Lukšića povodom tradicionalnog obilježavanja „Dana crnogorskog sudstva“
Budva, 29. oktobar 2012. godine
Poštovana predsjednice Vrhovnog suda i Sudskog savjeta,
Uvaženo radno predsjedništvo,
Poštovane sudije, predstavnici pravosuđa, ekselencije
Drage kolege,
Dame i gospodo,
Danas smo se okupili da proslavimo značajan događaj - Dan crnogorskog sudstva i stoga mi čini veliku čast prilika da vam se obratim.
Budva, 29. oktobar 2012. godine
Poštovana predsjednice Vrhovnog suda i Sudskog savjeta,
Uvaženo radno predsjedništvo,
Poštovane sudije, predstavnici pravosuđa, ekselencije
Drage kolege,
Dame i gospodo,
Danas smo se okupili da proslavimo značajan događaj - Dan crnogorskog sudstva i stoga mi čini veliku čast prilika da vam se obratim.
Današnji dan ujedno obilježava 214 godina od donošenja Zakona obščeg crnogorskog i brdskog, poznatog kao Zakonik Svetog Petra Cetinjskog.
Vladike, zakonodavca i suca, ratnika i pomiritelja koji je stao na put najvećem zlu u Crnoj Gori – krvnoj osveti, uvodeći pravdu i pravicu, objedinjujući crnogorska plemena.
Zaklinjanje crnogorskih glavara nad Stegom, pred Opštim crnogorskim zborom, označilo je početak procesa pisanog prava i stvaranja moderne crnogorske države.
Donošenjem Zakonika daleke 1789. godine započeta je izgradnja državnog aparata i modernog političkog poretka sa stabilnom institucionalnom strukturom.
Utrt je tada put kojim i danas idemo.
Rezultate koje smo u godinama za nama ostvarili na tom putu daju nam razloge da budemo ponosni.
Status kandidata i početak pregovora Crne Gore za članstvo u Evropskoj uniji i, uvjeren sam, skori ulazak u Sjeverno-atlantski savez zavrijeđeni su vidljivim i mjerljivim ostvarenjima.
Prije svega, u oblasti vladavine prava i zaštite temeljnih ljudskih prava, postignućima u oblasti pravne i ekonomske sigurnosti.
Poštovane dame i gospodo,
Ako postoji oblast koju treba izdvojiti kada se određuje karakter i demokratičnost jednog društva, onda je to pravosuđe.
Njegova uloga je po mnogo čemu jedinstvena i od suštinskog značaja za držanje na okupu društvenog tkiva i našeg načina života, unapređenje vladavine prava, zaštitu individualnih sloboda i obezbjeđenje jednakih prava za sve.
Činjenica koja upravo poziv sudija čini posebno kompleksnim bez obzira na date političke ili ekonomske okolnosti. Poziv sudija iziskuje punu posvećenost kako bi građanima Crne Gore obezbijedili instituciju u koju vjeruju.
I u kojoj će na zakonit, objektivan i nepristrasan način biti odlučeno o njihovoj, neko će reći pravnoj, a ja bih rekao vrlo često životnoj stvari.
Fakat je da se sudije danas suočavaju sa slučajevima za koje možemo reći da su složeniji i zahtjevniji nego ikad do sad.
I njihova obaveza da ih riješe još veća.
Očekivanje društva je da ih riješe u što kraćem roku.
Ali, taj rok nikad i ni u kom slučaju ne smije ići na štetu kvaliteta odluke.
Napredak crnogorskog pravosuđa u prethodnim godinama, prije svega u oblasti smanjenja zaostalih predmeta, je ocijenjen impresivnim.
Ne vidim razloga da u jednom od narednih izvještaja međunarodnih organizacija i institucija, prije svega Evropske komisije, istu ocjenu ne zavrijedi i napredak koji će crnogorsko pravosuđe, siguran sam, ostvariti na planu daljeg unaprjeđenja kvaliteta odluka i pune primjene sudske prakse utemeljene na međunarodnim standardima.
Dosezanje ovog cilja, kao i u drugim oblastima, znači još više rada, posvećenosti i afirmaciju profesionalnosti.
Složićemo se da je pred nama ambiciozna agenda koja u prvom planu ima ostvarenje dobrobiti za sve građane Crne Gore.
Prirodan ishod te težnje je ispunjavanje zahtjeva Brisela.
Ali, ne zato što su briselski.
Već zato što su oni zajednička demokratska tekovina Evrope, osnova modernog društva slobode kakvom smo u Crnoj Gori u potpunosti posvećeni.
Generalno posmatrano, u složenim ekonomskim uslovima, svijet se susrijeće sa rješavanjem rastućih i zahtjevnih socijalnih problema koji često dovode do krize povjerenja u institucije.
Svaka demokratska institucija treba da odgovori ovom izazovu. Funkcionalnost pravosudnih institucija temelj je javnog povjerenja.
Kao država i kao Vlada u kontinuitetu sprovodimo aktivnosti na jačanju nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa. Buduće promjene Ustava, inicirane od strane Vlade utemeljene su na tim principima.
Podržavamo napore Sudskog savjeta i sudskog sistema da pravosuđe bude što efikasnije na tragu nalaza i preporuka evropske komisije. Racionalizacija mreže sudova i dalja primjena međunarodnih standarda još jedan su korak u tom pravcu.
Predlažemo i donosimo nove zakone, obezbjeđujući njihovu punu implementaciju, jačajući kapacitete pravosudnih institucija.
I u ekonomski složenim vremenima, radimo na poboljšanju materijalnog statusa zaposlenih u pravosuđu. Svjesni da taj status nije do kraja zadovoljavajući. Ali je dovoden na nivo realno mogućeg u trenutku kada nam kriza nalaže racionalan odnos i ponašanje prema raspoloživim sredstvima, uz istovremeno povećanje kvaliteta i efikasnosti rada. Ipak ističem u srednjem i dugom roku više će napori sudstva da jača pravnu sigurnost doprinijeti rastu produktivnosti ekonomije i time uticati neposredno na materijalni položaj zaposlenih nego bilo čija pojedinačna odluka u tom smislu.
Puni doprinos racionalnijem korišćenju resursa daje i zaokružen informacioni sistem pravosuđa Crne Gore. Jasni statistički podaci koje pruža takav sistem, dobro analitički obrađeni predstavljaju osnovu daljih reformi u ovoj oblasti u kojom ćemo, shodno novom pristupu, početi pregovore za članstvo u Evropskoj uniji u ranoj fazi pregovora.
Dame i gospodo,
Efikasno pravosuđe, ujednačena sudska praksa, jednakost svih pred zakonom, transparentnost rada sudova ključ je ulaska u Evropsku uniju.
Ali, prije svega, to je ključ funkcionisanja demokratskog društva u kome obezbjeđenje punog povjerenja građana u pravosuđe ima značajnu ulogu.
Crnoj Gori ste potrebni. Vi, kao sudije koje su spremne da se dalje stručno usavršavaju, u kontinuitetu prate novine u evropskoj i međunarodnoj sudskoj praksi. Koje daju snažan doprinos punoj implementaciji zakona koje donosimo i svojim radom doprinose razvoju sudske prakse u Crnoj Gori. U takvom društvu svi dobijaju.
Unaprjeđenjem znanja i stručnih kapaciteta utiremo put ka efikasnijim sudovima.
Sudovima u kojim svako od vas svojim stručnim kvalifikacijama, punom posvećenošću i opredjeljenjem garantuje punu primjenu prava i ostvarenje pravičnosti.
Stoga, nastavimo svi zajedno da i dalje stvaramo pravno utemeljenu, bezbjednu Crnu Goru koja će podstaći dalji ekonomski razvoj, podržati ulaganja, unaprijediti kvalitet života svih građana.
Hvala za pažnju!
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?