- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pomorstva Završena Konferencija za finansiranje saobraćajne ...
Završena Konferencija za finansiranje saobraćajne infrastrukture na Zapadnom Balkanu i Jugoistočnoj Evropi
Dvodnevna Konferencija za finansiranje saobraćajne infrastrukture na Zapadnom Balkanu i Jugoistočnoj Evropi završena je juče 25. oktobra 2012. godine u Dubrovniku, Hrvatska. Ovaj događaj imao je zadatak da indetifikuje ključne prepreke I rizike u finansiranju saobraćajne infrastrukture, obezbjeđujući na taj način platformu za industrijski lobi i lokalne I državne vlasti da o tome diskutuju I prevaziđu ih.
Konferencija je okupila visoke zvaničnike u sektoru saobraćaja, predstavnike banaka,finansijera (EIB,EBRD, WB IFC...) ,fondova, stručnjaka za javno privatno partnerstvo, pravne konsultante, koncesionare i predstavnike državnih i lokalnih vlasti.
Ključne sesije, ovog događaja koji se snažno fokusira na na nalizu već realizovanih projekata I najbolju praksu, uključuju: pravni okvir, mogućnosti efikasnije i brže pripreme projekata,indetifiokovanje I prevazilaženje prepreka,uspješni I neuspješni projekti (sesija o tome šta raditi a šta ne raditi u region),finansiranje projekata u saobraćajnoj infrastrukturi,podjela rizika,važnost revizije i procjene rizika,razvoj održivog tržišta privatno-javnog partnerstva na Zapadnog Balkana i Jugoistočnoj Evropi,priprema projekta- buduće mogućnosti.
Na panelima koji su bili predviđeni za obraćanje predstavnika ministarstava saobraćaja regiona (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Bugarska i Kosovo), mr Angelina Živković, savjetnik ministra saobraćaja i pomorstva predstavila je tekuće i planirane aktivnosti u domenu procesa približavanja EU u oblasti saobraćaja, napredak u realizaciji projekata predviđenih Strategijom razvoja saobraćaja Crne Gore (2008.), razvojne projekte u oblasti putne i željezničke infrastrukture ,a takođe je govorila o modelima privatizacije preduzeća iz oblasti saobraćaja u Crnoj Gori.
Na panelu koji je bio posvecen javno-privatnim partnerstvima, Zivkovic je govorila o prednostima i manama ovakvih modela, njihovoj kompleksnosti, ali i generisanoj vrijednosti za novac, uz poseban osvrt na ranije strukturiranje i pripremu realizacije projekta autoputa Bar-Boljare kroz model javno-privatnog partnerstva.
Ana Šimecki, menadžer za planiranje transportnih projekata SEETO-a (Observatorija za posmatranje transporta u Jugoistočnoj Evropi) predstavila je u svom izlaganju 22 prioritetna projekta u oblasti saobraćajne infrastrukture regiona, koji su evaluirani prema novousvojenoj metodologiji (u saradnji sa Evropskom Komisijom). Projekat realizacije autoputa od Bara do Boljara nalazi se na pomenutoj listi, koja tretira putne koridore i rute Zapadnog Balkana.
Zapaženo izlaganje imao je Andy Carty, direktor Stručnog Centra za javno privatno partnerstvo Evropske Investicione banke (EPEC) koji je govorio o evropskom tržištu javno privatnog partnerstva i ulozi javno privatnog partnerstva u razvojnim evropskim prioritetima, a takođe je govorio I o mogućnostima korišćenja EU fondova u okviru javno privatnih partnerstava. Ovom prilikom najavio je izmjenu evropske zakonske regulative u oblasti koncesija i javno privatnih partnerstava, koja ima za cilj efikasnije realizovanje projekata ovim modelima, što je i bila centralna poruka konferencije.