Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Prezentacija trećeg Godišnjeg nacionalnog programa Crne Gore u NATO

Objavljeno: 30.10.2012. 21:20 Autor: mod
Sastanak Crne Gore sa zemljama članicama Alijanse u formatu 28+1 na kojem je predstavljen treći Godišnji nacionalni program (ANP) u okviru MAP-a, održan je u sjedistu NATO u Briselu. Sastankom je predsjedavao ambasador Dirk Brengelman, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i bezbjednosnu saradnju.

U delegaciji koju je predvodila v.d. generalnog direktora za NATO i politiku bezbjednosti Dubravka Lalović, u ime Ministarstva odbrane bio je pomoćnik ministra za politiku odbrane Ivan Mašulović.

U dijelu diskusije izlagalo je 19 zemalja članica koje su ponovile svoju snažnu podršku evroatlatnskim aspiracijama Crne Gore. Pohvalili su dokument, ocijenivši da ima jasno definisane prioritete i ciljeve koji oslikavaju našu posvećnost evroatlantskim integracijama i uvažavanje preporuka datih od strane članica.

Ukazano je da je za kratko vrijeme postignut značajan progres u sprovođenju reformi i naglašena važnost daljeg sprovođenja aktivnosti iz oblasti vladavine prava, reforme sektora odbrane i bezbjednosti, kao i intenziviranja aktivnosti na jačanju podrške javnog mnjenja. Čestitali su početak pretpristupnih pregovora sa EU koji, kao komplementaran proces, može biti od pomoći u približivanju Crne Gore NATO. Sve zemlje su iskazale spremnost da pruže neophodnu pomoć u tom procesu.

Posebno je naglašena konstruktivna uloga Crne Gore u jačanju dobrosusjedskih odnosa, njen doprinos stabilnosti regiona i proaktivno učešće u regionalnim forumima saradnje. Istakli su da napredak Crne Gore u integracionim procesima može da posluži kao primjer drugim zemljama u okruženju.

Članice su istakle da visoko cijene učešće Crne Gore u ISAF misiji, čime pokazuje da je pouzdan partner NATO u jačanju bezbjednosti na globalnom nivou. U tom kontekstu posebno je ukazano na regionalni aspekt angažovanja u Avganistanu pod okriljem Američko – jadranske povelje (A5) + Slovenija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?