Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE POVODOM OTVORENOG PISMA UDRUŽENJA "RODITELJI"

Objavljeno: 31.10.2012. 22:58 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
U vezi sa otvorenim pismom udruženja "Roditelji", upućenim Ministarstvu finansija, ukazujemo na sljedeće:

Zakon o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini uređuje način staranja, odnosno upravljanja privremeno ili trajno oduzetom imovinom u krivičnom ili prekršajnom postupku, kao i namjenu sredstava eventualno ostvarenih u ovim postupcima.

Napominjemo da je predmetna imovina privremeno oduzeta i, u skladu sa Zakonom o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini, povjerena na upravljanje nadležnom organu, odnosno Upravi za imovinu. 

Po okončanju sudskih postupaka koji su u toku, biće poznato da li imovina postaje trajno oduzeta (odnosno, po sili zakona, državna svojina) ili se vraća prvobitnom vlasniku (ovo u slučaju kada lice koje je osumnjičeno u krivičnom postupku, od kojeg je privremeno oduzeta imovina, bude oslobođeno pravosnažnom odlukom suda).

Privremeno oduzetu imovinu nadležni organ (Uprava za imovinu) može, u skladu sa Zakonom, prodati ili dati u zakup putem javnog nadmetanja.

Zakon omogućava prodaju privremeno oduzete imovine uz prethodnu saglasnost suda i SAMO u dva slučaja, i to:
- ako troškovi čuvanja, upravljanja i održavanja značajno prevazilaze vrijednost te imovine ili 
- toj imovini prijeti opasnost od propadanja. 

Sredstva ostvarena prodajom privremeno oduzete imovine uplaćuju se na poseban račun nadležnog organa i čuvaju se kao neoročeni depozit po najpovoljnijoj kamatnoj stopi, do pravosnažnosti presude.

Takođe, privremeno oduzeta imovina može biti data u zakup, a novčana sredstva dobijena na ovaj način se, u skladu sa članom 11 Zakona o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini, uplaćuju na poseban račun nadležnog organa i koriste se za pokrivanje troškova upravljanja i održavanja privremeno oduzetom imovinom.

Ukoliko nadležni sud donese odluku da imovina bude trajno oduzeta, ona postaje državna svojina. U tom slučaju, sredstva dobijena njenom eventualnom prodajom, nakon namirenja troškova procjene vrijednosti, skladištenja, čuvanja i prodaje oduzete imovine, uplaćuju se u budžet Crne Gore i, kako Zakon precizira, koriste se za finansiranje projekata iz oblasti jačanja kapaciteta sudskih, tužilačkih i organa nadležnih za unutrašnje poslove.

U skladu sa navedenim, sam Zakon o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini propisuje jasnu upotrebu sredstava, te određivanje njihove namjene nije stvar odluke pojedinačnog ministarstva ili Vlade. 

Ističemo da su, u prethodnom periodu, uprkos kriznim vremenima i potrebi racionalizacije javne potrošnje, značajna budžetska sredstva investirana u objekte predškolskog obrazovanja. Od 2010. do danas, u rekonstrukciju i izgradnju vrtića uloženo je 3 miliona eura. U istom periodu, u objekte osnovnog srednjeg i visokog obrazovanja investirano je 16,8 miliona eura. 

Svakako da će se, i u narednom periodu, nastaviti sa ulaganjima u obrazovne objekte i naporima da se stvore pretpostavke da se investicije u tzv. društvenu infrastrukturu dodatno intenziviraju. Pri tome ćemo nastojati da postignemo balans između realnih mogućnosti i potrebe izgradnje novih kapaciteta i modernizacije postojećih, što je, svakako, naš zajednički cilj kako bi najmlađim stanovnicima obezbijedili što bolje uslove za boravak i učenje.


PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?