Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Vlada dogovorila implementaciju preporuka iz Izvještaja DRI-a

Objavljeno: 08.11.2012. 23:36 Autor: Biro
Ministarstvo finansija je, na današnjoj sjednici Vlade, upoznalo njene članove sa Izvještajem Državne revizorske institucije o završnom računu Budžeta Crne Gore za 2011. godinu.

Državna revizorska institucija je uradila reviziju Završnog računa budžeta za 2011. godinu i dala uslovno mišljenje, koje, po novim međunarodnim računovodstvenim standardima revizije za javni sektor, odgovara izraženom mišljenju na Završni račun za 2010. godinu (uslovno pozitivno).

Revizijom je utvrđeno da je Završni račun Budžeta urađen „u skladu sa podacima iz Glavne knjige Državnog trezora i da su u najvećoj mjeri potvrđeni iznosi iskazani u Završnom računu“. Državna revizorska institucija je konstatovala da Završni račun Budžeta za 2011. godinu „u najvećem dijelu daje istinit i objektivan prikaz iskazanih primitaka i izdataka na gotovinskoj osnovi i da su transakcije evidentirane na osnovu vjerodostojne dokumentacije u vremenu u kojem su realizovane“.

Glavni razlozi za davanje uslovnog mišljenja su određena odstupanja koja se, prvenstveno, odnose na neprimjenu ili nedosljednu primjenu zakonskih i podzakonskih propisa, a u manjoj mjeri na nedostatke u sistemu evidentiranja neizmirenih obaveza, prikupljanja pojedinih javnih prihoda, nefunkcionisanja unutrašnjih kontrola u pojedinim slučajevima, kao i nenamjensku potrošnju na pojedinim budžetskim pozicijama utvrđenih u postupku revizije.

Ocijenjujući da su nalazi revizije izuzetno korisni i dragocjeni za dalje unapređenje sistema javnih finansija i fiskalne discipline, Vlada je obavezala sve korisnike budžeta da pripreme pregled aktivnosti i vremenske rokove za implementaciju preporuka i mjera usvojenih od strane Državne revizorske institucije. Na osnovu dostavljenih prijedloga, definisaće se Akcioni plan za implementaciju preporuka i mjera, o čijoj realizaciji će se starati Vlada.

Na ovaj način, Vlada je inicirala koordiniranu akciju svih involviranih subjekata, usmjerenu na implementaciju preporuka Državne revizorske institucije. Očekujemo da će ova inicijativa rezultirati dodatnim smanjenjem materijalnih, proceduralnih i procesnih odstupanja i grešaka, koje su svojstvene i za fiskalno najuređenije i najodgovornije države, a javnu potrošnju učiniti još racionalnijom i efikasnijom.

U prilogu saopštenja odgovori Ministarstva finansija na najčešće postavljanja pitanja predstavnika medija na temu DRI izvještaja.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA

PRILOG: Odgovori Ministarstva finansija na najčešće postavljana pitanja predstavnika medija na temu DRI izvještaja


1. Šta Ministarstvo finansija namjerava da uradi po pitanju realizacije preporuke DRI koja se odnosi na preusmjeravanja novca budžetskim jedinicama?

Preusmjeravanje novca iz budžeta definisano je Zakonom o budžetu (član 35), u kom se navodi da Vlada može vršiti preusmjeravanje sredstava tekućeg budžeta između potrošačkih jedinica, u visini do 10% od ukupno planiranih sredstava potrošačke jedinice. Potrošačke jedinice mogu, uz odobrenje Ministarstva finansija, preusmjeriti odobrena sredstva po programima i pojedinim izdacima, u visini do 10% od sredstava utvrđenih Budžetom za programe i izdatke čiji se iznos smanjuje.

Ministarstvo finansija je vršilo preusmjeravanje sredstava isključivo u skladu sa odredbama člana 35 Zakona o budžetu, odnosno ni kod jednog preusmjeravanja nijesu prekršene zakonske odredbe. Takođe, preusmjeravanjem na Tekuću budžetsku rezervu, a potom na potrošačku jedinicu, nijesu narušene odredbe Zakona o budžetu, jer isti ne definiše zabranu ovakvog preusmjeravanja. Pribjeglo se, dakle, preusmjeravanju sredstava iz razloga što je, u datom trenutku, bilo neophodno iznaći mogućnost za izmirenje nastalih obaveza, dok se u istom trenutku odustalo od nekih drugih projekata u okviru tekućeg budžeta kod iste potrošačke jedinice. Treba da smo svjesni da smo mala ekonomija i da svaka promjena u sistemu utiče na budžet, a takođe treba imati u vidu i činjenicu da je ovo rješenje, u odnosu na praksu u drugim zemljama gdje su dozvoljena preusmjeravanja u većim iznosima, čak rigidno, te da uporedna iskustva pokazuje da je naš kontni i budžetski plan veoma detaljan. Podsjetićemo, takođe, da je Ministarstvo finansija, od 2010. godine, u cilju povećanja transparentnosti u procesu planiranja budžeta, uvelo četiri koda na budžetskim pozicijama, dok se u većini zemalja vrši analitika budžeta na dva koda.

Takođe ističemo da su preusmjeravanja u prethodnoj godini vršena zbog nedostajućih sredstava na pozicijama penzija (ukupan iznos koji je preusmjeren 13.885.657 eura), socijalnih davanja (5.405.341,46 eura) i bruto zarada (4.789.864,21 eura), koje je, usljed negativnih demografskih trendova, kao i efekata krize, bilo teško planirati. Na porast izadataka za bruto zarade uticale su izmjene Opšteg kolektivnog ugovora, usvojene nakon usvajanja Zakona o budžetu za 2011. godinu (OKU-om je povećan fiksni dio zarada).

Sa stanovišta planiranja Budžeta za 2011. godinu, osnovni cilj je bio smanjivanje potrošnje i limitiranje potrošnje potrošačkih jedinica u okvirima datim cirkularom, dok je potrošačkim jedinicama ostavljena autonomija da izvrše prioritetizaciju rashoda, u skladu sa limitima preusmjeravanja definisanim organskim Zakonom o budžetu, kao i u skadu sa prioritetima politike resora za 2011. godinu.

Ističemo, na kraju, da je Izvještaj DRI-a prepoznao da su sva preusmjeravanja transparentno prikazana. Ona, svakako, kvare opštu sliku u nekim slučajevima nenamjenskog trošenja sredstava i to su problemi na koje ćemo se fokusirati u narednom periodu.

2. Kada će i kakav nadzor da preuzme ministarstvo za uklanjanje nepravilnosti koje se odnose na formiranje radnih grupa?

Naknade po osnovu angažmana u radnim grupama i ostvarivanje ovog prava precizno je definisano Odlukom o kriterijumima za utvrđivanje visine naknada za člana radnog tijela ili drugog oblika rada, koju je, na preglog Ministarstva finansija, usvojila Vlada i koja je na snazi od 1. juna 2012. godine.

Navedenom odlukom izvršene su izmjene:

- taksativno navedeni savjetodavna tijela i radni timovi Vlade Crne Gore, čiji članovi imaju pravo na mjesečnu naknadu;
- ostvarivanje prava na naknadu za rad u radnim timovima zavisi od raspoloživih sredstava, koja se dokazuju potvrdom Ministarstva finansija;
- ostvarivanje prava na naknadu na određeno vrijeme;
- smanjenje naknada za izradu zakona, zakona o izmjenama i dopunama zakona, podzakonskih akata i sprovođenje postupaka javnih.

Osnovni cilj donošenja ove odluke bio je onemogućavanje dupliranja izdataka kroz formiranje i rad radnih grupa. Odluka precizira aktivnosti za koje se može utvrditi naknada (priprema predloga zakona, zakona o izmjenama i dopunama zakona, predloga podzakonskih akata i sprovođenje postupaka javnih nabavki, strateških dokumenata, analiza i elaborata, pripremu) i limitira iznose koji mogu biti isplaćeni po radnom timu. Upravo je Vlada ovom odlukom limitirala troškove i precizno definisala koji poslovi mogu biti predmet dodatnih nadoknada kroz rad specijalizovanih timova. Državni organi se, na ovaj način, između ostalog, rukovode i principom ekonomičnosti jer bi alternativno povjeravanje ovih poslova, kroz ugovorene usluge, specijalističkim timovima i spoljnim ekspertima, značilo značajno veće troškove kojima bi bili izloženi poreski obveznici. U tom kontekstu i sa namjerom racionalnog i efikasnog izvršavanja, za određene grupe poslova odobravane su isplate naknada za zaposlene u državnoj upravi.

U cilju štednje, Ministarstvo finansija svakodnevno kontroliše rješenja o naknadama za rad u radnim grupama, za koje se sredstva isplaćuju sa pozicije ostalih ličnih primanja.

Ističemo da nijedan ministar nije primao naknadu po osnovu članstva u ovim radnim grupama, već su poslovi bili povjereni stručnim licima iz državne administracije. Vjerujemo da je obavljanje velikog broja prioritetnih aktivnosti od strane stručnih ljudi iz državne administracije, bez angažovanja eksperata iz inostranstva, i uz ograničena sredstva, opravdano i racionalno, i u skladu je sa postojećom regulativom.
Svakako, propusti i pitanja na koja ukazuje DRI biće predmet posebne pažnje Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore.

3. Šta namjeravate da uradite po pitanje preporuke DRI koja se odnosi na zaključivanje ugovora o djelu?

Vlada Crne Gore je, na predlog Ministarstva finansija, donijela Zaključak br: 03-3210/2 od 28. aprila 2011. godine, kojim su zadužene potrošačke jedinice da ugovore o djelu, koji su zaključeni bez prethodne saglasnosti Ministarstva finansija, raskine po njihovom isteku, osim ukoliko se, u saradnji sa Ministarstvom finansija, ne utvrdi njihova opravdanost (da prekid angažovanja može ugroziti aktivnosti državnih organa).

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?