- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pomorstva Završena III regionalna NIPAC radionica u Dubrovni...
Završena III regionalna NIPAC radionica u Dubrovniku 08. i 09 novembar 2012. godine
III regionalna NIPAC radionica završena je danas u Dubrovniku, 9. novembra 2012. godine. Radionica se bavila razmatranjem ambijenta Investicionog okvira za Zapadni Balkan-WBIF i razvojem regionalnih investicija, sa namjerom da se razmotri razvoj aplikacija za projekte WBIF kroz indetifikaciju novih strateških projekata, za koje se očekuje da će imati dugoročni uticaj, kao i analiziom postojećih regionalnih projekata takođe, gdje bi dalja asistencija pomogla da se prevaziđu eventualne prepreke i ubrza sama realizacija.
Pored predstavnika Evropske Komisije /Generalnog Direktorata za proširenje, Generalnog direktorata za transport i moblinost, Kancelarija nacionalnih koordinatora IPA (NIPAC-a) regiona Zapadnog Balkana, učešće su uzeli predstavnici ministarstava saobraćaja, finansija, ekonomije, zaštite životne sredine, Međunarodnih finansijskih institucija: Evropske investicione banke EIB, Evropske banke za obnovu i razvoj EBRD i Svjetske Banke WB, kao i konsultanti zaduženi za sprovođenje projekata u okviru WBIF-a.
Prvog dana održana je jutranja plenarna sesija, koja se bavila makroekonomskim pregledom regiona, a shodno tome i izazovima i implikacijama za projekte, koji se realizuju kroz Investicioni Okvir za Zapadni Balkan, unapređenjem aplikacija, procesa skrininga i ocjene projekata -kandidata za WBIF, kao i kombinovanje podrške Evropske Komisije kroz IPA instrumente i WBIF.
Kroz godišnji izvještaj WBIF-a za 2012. godinu, je predstavljeno 140 projekata, za čiju pripremu je odobreno 280 miliona eura granta, a čija projektna vrijednost iznosi 13 milijardi eura, od čega je 2,2 milijarde eura kredita potpisano do danas. Od 280 miliona eura WBIF granta, za Crnu Goru je alocirano 14,1 milion eura. Od ukupnog iznosa granta, na saobraćaj se odnosi 8%, na energetiku 20%, na zaštitu životne sredine 13%, na socijalni dijalog 17% i na razvoj privatnog sektora 42%.
Nakon plenarne sesije, odvijale su se paralelne sesije za energetiku, saobracaj, zastitu zivotne sredine i socijalni dijalog. Saobracajna sesija pod nazivom“ Finansiranje transportne infrastrukture u Zapadnom Balkanu“, trajala je 2 dana, 8. i 9. novembra, a otpočela je uvodnim izlaganjima g-dina Christos Gofasa, Generalni direktorat za prosirenje, g-dina Alaina Barona, Generalni direktorat za transport i mobilnost i g-đice Angeline Živković, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva Vlade Crne Gore i SEETO Predsjedavajuća (2011-2013). Predstavnici Evropske komisije su svoja izlaganja fokusirali na identifikaciju glavnih pitanja koja su vezana za privlačenje šireg auditorijuma stejkholdera Investicionog okvira za Zapadni Balkan i obezbjeđenje bolje koordinacije i čvršće podrške za razvoj i implementaciju regionalnih transportnih investicija. Živkovićeva je prezentirala napredak koji je ostvaren u regionu Zapadnog Balkana, kako sa aspekta regulatorinih i institucionalnih promjena, tako i sa aspekta infrastrukturnih investicija, kao i sprovođenja mjera koje olakšavaju bolji razvoj i implementraciju infrastrukture, sa posebnim naglaskom na napredak učinjen u periodu 2011-2012 godine, koji se najprije oslikava u uključivanju SEETO sveobuhvatne mreže (Transortne mreže regiona Zapadnog Balkana), kroz anekse u Transevropsku transportnu sveobuhvatnu mrežu, zatim izradom SEETO trogodišnjeg strateškog radnog programa, iniciranjem ažuriranja regionalne transoprtne studije (REBIS) i usvajanjem nove metodologije za evaluaciju projekata. Predstavnici Međunarodnih finansijskih institucija (Evropska investiciona banka EIB, Evropska banka za obnovu i razvoj EBRD i Svjetska banka WB) su ukazali na potrebu unapređenja nivoa koordinacije, počevši od nivoa planiranja, programiranja, apliciranja, do obezbjeđivanja finansiranja i u krajnjem implementacije projekata, kao i svih involviranih stejkholdera u sprovođenju raznih aktivnosti i procedura.
U krajnjem poruka koja je proizašla iz plenarne i paralelne sesije za saobraćaj, jeste da s obzirom da se sprovodi veliki broj inicijativa, instrumenata, programa itd. u oblasti saobraćaja u Zapadnom Balkanu, neophodno je uspostaviti bolje mehanizme za zadovoljenje infrastrukturnih potreba regiona, uz uklapanje u limitirane fiskalne prostore i svođenje projektnih rizika na što je moguće manju mjeru.