Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Regionalni skup u Skoplju o saradnji javnih institucija i civilnog društva u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj

Objavljeno: 12.11.2012. 19:51 Autor: Biro
Više od 100 predstavnika javnih institucija, građanskog društva, medija i donatora iz zemalja Zapadnog Balkana i Turske, okupilo se u Skoplju na Regionalnoj konferenciji pod nazivom “Zadržimo trenutak - unaprijedimo saradnju među javnim institucijama i civlnim društvom na Zapadnom Balkanu i Turskoj” (6-8. Novembra).

Iz Crne Gore, na skupu su učestvovali Danka Latković, šefica Kancelarije za saradnju sa nevladinim organizacijama, Mirsad Bibović, predsjednik Savjeta za saradnju Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija, Ana Novaković, izvršna direktorica Centra za razvoj nevladinih organizacija i zamjenica predsjednika Savjeta, Goran Đurović, savjetnik u TACSO kancelariji u Crnoj Gori, te kao poredstavnice donatorskih organizacija Ivana Vujović iz Misije OEBS-a Crnoj Gori i Sanja Bojanić iz UNDP-a.

Konferencija je pružila priliku za razmjenu iskustava i informacija o aktuelnim regionalnim i evropskim inicijativama koje za cilj imaju unaprjeđenje saradnje dva sektora, a material sa istim nazivom kao i Konferencija, koji je pripremio Institut za neprofitno pravo iz Budimpešte, ocijenjen je veoma kvalitetnim, naročito devet preporuka ključnim učesnicima (vladama, parlamentima i odganizacijama civilnog društva) za dalje unaprjeđenje i implementaciju postojećih mehanizama saradnje, kao i monitoring te implementacije.

Kao ilustraciju navodimo preporuke koje se odnose na to da treba obezbijediti uslove da se odgovornost vlada ne završava ustanovljavanjem mehanizama saradnje, kao i da različiti mehanizmi ne treba da se preklapaju ni po strukturi ni po mandatu.

Veliko interesovanje izazavala je radna verzija matrice za praćenje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva koju su kreirali Balkanska mreža za razvoj civilnog društva i Institut za neprofitno pravo iz Budimpešte, uz učešće predstavnika NVO iz zemalja regiona. Podijeljena je na tri oblasti: osnovna prava i slobode garantovane propisima (npr. sloboda udruživanja, okupljanja i izražavanja), okvir za finansijsku održivost (npr. dostupnost javnih fondova-podrške OCD, poreske olakšice) i odnosi vlada i organzacija civilnog društva (npr. stratešku pristup razvoju saradnje, uključivanje OCD u procese kreiranja javnih politika, uključivanje OCD u pružanje usluga). Svaka od oblasti podijeljena je na niz podoblasti, na osnovu kojih se može mjeriti “podsticajnost” okruženja, a kreatori sada pripremaju indikatore, čijim će definisanjem Matrica biti završena i na osnovu nje će se moći mjeriti kvalitet uslova za razvoja civilnog društva u pomenutim zemljama. 

Preporuke i infromacije sa skupa, biće od koristi u procesu pripreme nove strategije razvoja nevladinog sektora u Crnoj Gori, koji upravo počinje.



ŠEFICA KANCELARIJE
Danka Latković
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?