Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Crna Gora primljena u Savjet za ljudska prava Ujedinjenih nacija

Objavljeno: 13.11.2012. 01:31 Autor: Biro

Informacija o prijemu Crne Gore u Savjet za ljudska prava Ujedinjenih nacija

PRIJEM Crne Gore u Savjet za ljudska prava UN

Crna Gora primljena je u Savjet za ljudska prava Ujedinjenih nacija nakon što je Generalna skupština svjetske organizacije na današnjoj sjednici većinom glasova,182 države "za", od ukupno 193 države članice izglasala podršku kandidaturi Crne Gore za period 2013-2015.

U skladu sa Rezolucijom GS UN kojom je osnovan Savjet za ljudska prava, glavni kriterijumi za prijem su  doprinos kandidata unaprjeđenju i zaštiti ljudskih prava i dobrovoljno preuzete obaveze koje država kandidat namjerava da u punoj mjeri ispuni tokom svog trogodišnjeg članstva.

Kandidaturu za članstvo Crna Gora je podnijela 2008. godine. Podnošenjem kandidature za to važno tijelo UN, Crna Gora je iskazala spremnost da poštuje najviše standarde u promociji i zaštiti ljudskih prava i da u potpunosti sarađuje sa Savjetom i Kancelarijom Visokog komesara za ljudska prava.

U dosadašnjem periodu, od bivših jugoslovenskih republika podršku GS za članstvo u  Savjetu dobile su samo Slovenija i Bosna i Hercegovina, što potvrđuje da je riječ o izuzetnom uspjehu za mladu crnogorsku diplomatiju.

PRAVA I OBAVEZE članstva u Savjetu za ljudska prava UN

Države članice dužne su da aktivno učestvuju u donošenju odluka i djelovanju Savjeta u smjeru davanja preporuka Generalnoj skupštini UN za dalji razvoj međunarodnog prava ljudskih prava i rješavanje slučajeva kršenja ljudskih prava; implementiraju obaveze dobrovoljno preuzete prije prijema u članstvo; aktivno učestvuju u sprovođenju opšteg periodičnih pregleda o stanju ljudskih prava u svim zemljama članicama UN. Članice su dužne da pri tom poštuju ključne principe Savjeta - univerzalnost, nepristrasnost, objektivnost, neselektivnost i konstruktivnost međunarodnog dijaloga i saradnje. Članstvom u Savjetu, država ostvaruje intenzivnu komunikaciju sa Kancelarijom Visokog komesara UN za ljudska prava i sistemom ugovornih tijela i specijalnih procedura za zaštitu pojedinačnih ljudskih prava i sloboda.

O Savjetu za ljudska prava UN

Savjet Ujedinjenih nacija za ljudska prava sa sjedištem u Ženevi osnovan je Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 60/251 od 2006. godine sa ciljem rješavanja problema kršenja ljudskih prava u svijetu, zamijenivši Komisiju Ujedinjenih nacija za ljudska prava. Ovom odlukom, Savjet je značajno unaprijeđen kao jedno od najvažnijih tijela UN i u odnosu na prethodni status Komisije kao funkcionalnog dijela ECOSOC, Savjet je dobio viši status kao subsidijarnog tijela Generalne skupštine UN.

Dosadašnjim djelovanjem Savjet je dobio značajnu političku ulogu u sistemu UN.  U  pogledu važnosti tema i pitanja koja su redovno predmet rasprave na njegovim zasijedanjima u određenoj mjeri u domenu zaštite ljudskih prava postao je pandan Savjeta bezbjednosti, glavnog organa UN za pitanja mira i bezbjednosti.

Čini ga 47 država članica od kojih se trećina bira svake godine na period od tri godine.

VIŠE INFORMACIJA

Aide memoire Crne Gore  http://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/67/123

Human Rights Council  http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/HRC/Pages/HRCIndex.aspx

UPR Montenegro http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/UPR/PAGES/MESession3.aspx

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?