Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U Kampu Konik postavljeno 126 kontejnera

Objavljeno: 14.11.2012. 22:59 Autor: biro

biroOperativni tim zadužen za saniranje posljedica požara koji se desio u Kampu Konik, ovih dana intenzivno radi na obezbjeđivanju kontejnera za porodice koje su u požaru ostale bez krova nad glavom.

Zaključno sa 14. novembrom 2012, postavljeno je 126 kontejnera (u kojima je smješteno 90 porodica), od ukupno predviđenih 216. Kontejneri se dobijaju etapno, dnevno po 10, tj. onoliko koliko je fabrika u stanju da isporuči. Sklapanje kontejnera se vrši u hangaru kasarne u Maslinama, tako da loše vrijeme ne utiče na dalju montažu kontejnera, a posao nadgledaju predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva unutrašnjih poslova, Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica, UNHCR-a i Crvenog krsta. Predstavnici ovih institucije su i članovi Komisije za raspodjelu kontejnera, koja po utvrđenom redosljedu i predviđenom dinamikom useljava lica u kontejnere. Komisija se drži preciznog spiska i plana useljenja, koje se vrše svim danima, osim nedjeljom. Ukoliko se nastavi sa dosadašnjom dinamikom isporuke i montaže kontejnera od strane isporučioca, biće ispoštovani Ugovorom predviđeni rokovi. Pripadnici Uprave policije obezbjeđuju nesmetano postavljanje kontejnera i useljavanje, kao i nadgledanje šatorskog naselja.

Loši vremenski uslovi su ometali kako postavljanje kontejnera, tako i život u Kampu, zbog čega je Operativni tim dao poseban naglasak na poboljšanju uslova života u Kampu do postavljanja svih kontejnera, i održao nekoliko sastanaka sa sektor liderima, kako bi se našla najbolja rješenja za postojeće probleme.

Operativni tim je ponudio alternativni smještaj stanovnicima Kampa u kasarni Masline i poveo predstavnike Roma u obilazak kasarne, ali su oni ovu mogućnost odbili. Uz angažman Crvenog krsta i UNHCR-a, obezbijeđena su nova ćebad i najlonski šatori za potporu postojećih, a podijeljene su i potrebne alatke za drenažu oko šatora, kao i palete za podizanje nivoa poda u šatorima, kako bi se izbjeglo moguće plavljenje.

Stanovnicima Kampa su stavljeni na raspolaganje i prazni šatori, koji su se oslobodili usljed useljavanja dijela stanovnika u kontejnere. U toku je opravka plafona, krovova i podova u dijelu Kampa koji nije izgorio (A,B,C sektor), u cilju poboljšanja kvaliteta života i ovih lica.

Ugrožene porodice su u više navrata dobijale i različite vrste humanitarne pomoći. Tako je prošle nedjelje izvršena distribucija 350 higijenskih paketa, koje je, posredstvom Crvenog krsta, donirala Ambasada Mađarske, dok će drugi dio donacije stanovnici dobiti nakon njihovog useljenja u kontejnere. Najmlađi stanovnici kampova, iz otvorenih dječijih igraonica, su dobili pomoć u polovnoj garderobi i igračkama, koje su za njih prikupili njihovi vršnjaci u akciji koju su organizovali JPU „Đina Vrbica“ i NVO „Prijatelji vrtića“, u saradnji sa Crvenim krstom.

Svakodnevno, u saradnji sa socijalnim radnicima HELP-a i Centra za socijalni rad, predstavnici Crvenog krsta vrše monitoring zdravstveno i socijalno najugroženijih stanovnika Kampa Konik. U Kampu svakodnevno funkcioniše ambulanta za djecu i odrasle, u kojoj ljekari Doma zdravlja Podgorica vrše preglede.

Stanovnici kampa Konik svakog dana dobijaju i tople obroke, koje je obezbijedio UNHCR, a koje distribuiraju predstavnici HELP-a. Dnevno se podijeli oko 700 obroka, dok je za djecu opredijeljena posebna hrana.

Stvoreni su uslovi i za nastavak redovnih aktivnosti. Crveni krst je nastavio sa realizijom dječje igraonice, kurseva za opismenjavanje i radionice Porodičnog centra i Omladinskog klub

Iako radi u otežanim uslovima, Operativni tim smatra da će svoj posao obaviti po utvrđenoj dinamici datoj od strane Vlade Crne Gore i Ministarstva rada i socijalnog staranja, a dosadašnji učinak na saniranju posljedica požara je pozitivno ocjenjen od strane predstavnika Delegacije EU u Crnoj Gori i međunarodnih organizacija. Dobre ocjene na rad Operativnog tima su dali i eksperti Razvojne banke Savjeta Evrope, koji su danas posjetili Kamp Konik i tom prilikom razgovarali sa šefom Operativnog tima, Željkom Šofrancem i ostalim članovima.












Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?