- Vlada Crne Gore
Ministarstvo zdravlja Prezentacija nacionalnih sjernica dobre kliničke p...
Prezentacija nacionalnih sjernica dobre kliničke prakse
Uvodno izlaganje pomoćnice ministra zdravlja prim. dr Jadranke Lakićević na promociji nacionalnih smjernica dobre kliničke prakse:
Poštovane koleginice i kolege, uvaženi predstavnici medija,
zadovoljstvo mi je da vas pozdravim na skupu koji je organizovan povodom prezentacije dva od deset objavljenih nacionalnih vodiča dobre kliničke prakse. uz podsjećanje da je izradu nacionalnih smjernica Ministarstvo zdravlja započelo kao jednu od aktivnosti tekućeg projekta reforme sistema zdravstva u našoj zemlji, a koja se odnosi na oblast kvaliteta i bezbjednosti zdravstvene zaštite.
Želim da naglasim da je svrha izrade smjernica standardizacija dijagnostike i liječenja, odnosno pomoć ljekarima u kliničkom odlučivanju, korištenjem medicine zasnovane na dokazima („evidance based medicine“). Smjernice takođe predstavljaju pomoć u informisanju pacijenata, kao i jedan od vidova kontinuirane edukacije.
Prioriteti za izbor oblasti i tema u okviru kojih su razvijene postojeće nacionalne smjernice se odnose na bolesti od najvećeg socioekonomskog značaja; na područja s velikim varijacijama u praksi, a za koje postoje dokazi da odgovarajuće procedure smanjuju morbiditet i mortalitet, poboljšavaju zdravstvene ishode i dovode do racionalnijeg korištenja raspoloživih resursa. Ministar zdravlja je imenovao Nacionalno tijelo za kvalitet i bezbjednost, koje će koordinasti dalje aktivnosti na izradi i implementaciji novih nacionalnih smjernica.
Danas predstavljamo dvije nacionalne smjernice dobre kliničke prakse: Medikamentozna terapija hroničnog kancerskog bola i Racionalna primjena antibiotika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, sa ciljem upoznavanja izabranih doktora za odrasle iz domova zdravlja Podgorica, Danilovgrad, Kolašin i Cetinje, kako bi smjernice uspješno implementirali u svoju svakodnevnu praksu.
Koristim priliku da se zahvalim dr Nebojši Kavariću, direktoru doma zdravlja Podgorica i dr Sanji Simović, predsjednici nedavno osnovanog Društva za kvalitet i bezbjednost zdravstvene zaštite za podršku pruženu Ministarstvu zdravlja u organizaciju ovog skupa.
Sa željom da današnje predstavljanje nacionalnih vodiča bude još jedan korak naprijed u njihovoj uspješnoj primjeni u svakodnevnom radu svima se srdačno zahvaljujem.
Pozdravni govor direktora JZU Domovi zdravlja Podgorica dr Nebojše Kavarića na promociji nacionalnih vodiča dobre kliničke prakse:
Vodiči dobre ljekarske prakse imaju svrhu da pomognu ljekarima u kliničkom odlučivanju i unaprijede kvalitet zdravstvene zaštite.
Medicina zasnovana na dokazima označava prelaz tradicionalne kliničke prakse koja se oslanjala na znanja o toku i prognozi bolesti, kliničkom iskustvu i intuiciji, u novu paradigmu u kojoj kvalitetan medicinski dokaz zauzima centralno mjesto u postupku kliničkog odlučivanja. Drugi razlog je informisanje pacijenata , kako bi se oni aktivno uključili u odlučivanje o pitanjima koja se tiču njihovog izbora, na primjer različite dijagnostičke i terapijske intervencije.
Nacionalne smjernice, takođe, treba da obezbijede kvalitetnu zaštitu, kao i alokaciju resursa i pomoć pri ugovaranju zdravstvenih usluga. One predstavljaju i značajno sredstvo za edukaciju na svim nivoima – od dodiplomske nastave do kontinuiranog profesionalnog razvoja.
Vodiči će služiti ljekarima da preduzmu prve korake u liječenju, ali će njihovom primjenom biti i zaštićeni u slučaju sudskih sporova zbog ljekarskog propusta, ukoliko budu ispoštovali smjernice. Svjedoci smo da je sudskih postupaka sve više, a teško se može dokazati da li je ljekar postupio prema kodeksima.
Iako vodiči neće imati obavezujući karakter, biće izvjesan evaluator rada doktora, ali i zdravstvenog sistema.
Radna grupa za izradu smjernica dosada je uradila deset vodiča, koji će ljekari koristiti prilikom liječenja infartka miokarda, arterijske hipertenzije, moždanog udara, prevencije bolesti, racionalne upotrebe antibiotika.
Domovi zdravlja u Crnoj Gori primjenjivaće navedene vodiče u interesu struke, profesionalnog rada i interesa i potreba gradjana, kojih dnevno oko 15.000 , prodje kroz sve ustanove na primarnom nivou zdrastvene zaštite.