Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Pomoćnica ministra pravde i ljudskih prava Slavica Rabrenović učestvovala na Regionalnoj konferenciji pod nazivom „Razmjena iskustava o unapređenju sistema izvršenja krivičnih sankcija“ u Sarajevu

Objavljeno: 01.12.2012. 02:05 Autor: Ministarstvo pravde i ljudskih prava

Ministarstvo pravde i ljudskih pravaPolitika koju će u dijelu krivičnih sankcija voditi Ministarstvo pravde i ljudskih prava usmjerena je na principe restorativne pravde i reintegracije učinilaca u društvenu zajednicu u mjeri u kojoj je to moguće i društveno opravdano - saopštila je danas pomoćnica ministra pravde i ljudskih prava Slavica Rabrenović na regionalnoj konferenciji u Sarajevu pod nazivom „Razmjena iskustava o unapređenju sistema izvršenja krivičnih sankcija“.

Delegaciju Crne Gore pored pomoćnice ministra Rabrenović čini i direktor Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija Miljan Perović kao i savjetnici u Sektoru za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde i ljudskih prava.

Rabrenović je predstavnike ministarstava pravde i uprava za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije i Hrvatske upoznala sa reformskim politikama Crne Gore kad je riječ o sistemu izvršenja krivičnih sankcija, posebno se osvrnuvši na niz zakonodavnih novina kojima su u naše zakonodavstvo u ovoj oblasti implementirani savremeni međunarodni standardi.

Ona je istakla važnost Odsjeka za uslovnu slobodu, u okviru Sektora za izvršenje krivičnih sankcija u Ministarstvu pravde i ljudskih prava, čiji je djelokrug sprovođenje zaštitnog nadzora tokom boravka osuđenog lica na slobodi za vrijeme uslovnog otpusta, uslovne osude, uslovne osude sa zaštitnim nadzorom i kazne rada u javnom interesu. Budući da su alternativne sankcije relativno novi koncept u ovoj oblasti u Crnoj Gori, Rabrenović je istakla da državni organi ali i cjelokupna društvena zajednica moraju iskazati interes da ova vrsta kažnjavanja u punom smislu zaživi. „U narednom periodu, posebna pažnja posvetiće se promovisanju alternativnih sankcija, kod odraslih lica i maloljetnih prestupnika. Naime, Ministarstvo pravde i ljudskih prava preduzima mjere za promovisanje kaznene politike koja pruža brojne alternative zatvorskim kaznama, naročito za nenasilne počinioce. Ovo dijelom dolazi kao odgovor na veliki broj osuđenih lica u zatvorima. Jačanjem trenda izricanja alternativnih sankcija i smanjenja izricanja zatvorskih kazni smanjiće se broj lica lišenih slobode a time poboljšati zatvorski uslovi. Ipak, ono što je najvažnije jeste da mjere i kazne koje se izvršavaju u zajednici predstavljaju način da se na duži rok sačuva bezbjednost u društvu”, saopštila je Rabrenović.
U svojoj prezentaciji, pomoćnica Rabrenović je upoznala sagovornike sa projektima u ovoj oblasti sa međunarodnim partnerima od kojih se posebno osvrnula na projekat „Podrška sistemu izvršenja krivičnih sankcija u Crnoj Gori” koji se finansira iz IPA fondova a na kojem su Crnoj Gori partneri Njemačka i Holandija.

Podsjetila je i na kontinuirane obuke službenika Ministarstva pravde i ljudskih prava i službenika Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija za sticanje dodatnih znanja i vještina u oblasti savremenog izvršavanja krivičnih sankcija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?