Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održane prekogranične konsultacije i prezentovani nacrti studija za planirane hidroelektrane Buk Bijela i Foča u Banja Luci

Objavljeno: 02.12.2012. 01:19 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U petak, 30. XI 2012 u Banja Luci u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju održane su prekogranične konsultacije i prezentovani nacrti studija o procjeni uticaja na životnu sredinu za predložene aktivnosti izgradnje hidroelektrana Buk Bijela i Foča na rijeci Drini. Najvažnija tema sastanka bila je razmjena informacija o mogućim prekograničnim uticajima na životnu sredinu (posebno u kontekstu Konvencije o prekograničnom uticaju na životnu sredinu (Espoo Konvencija), UNESCO Konvencije o svjetskoj baštini), kao i Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine (Arhuska Konvencija)).

Delegaciju Vlade Crne Gore činili su: Ivana Vojinović, pomoćnik ministra za životnu sredinu, Daliborka Pejović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Nikola Jablan, savjetnik ministra ekonomije i Brankica Cmiljanović, samostalni savjetnik u Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Pored ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Srebrenke Golić, sa strane Republike Srpse učešće na sastanku uzeli su: direktor Elektroprivrede Republike Srpske, predstavnici Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, savjetnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, predstavnici Republičkog zavoda za zaštitu kulturno - istorijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske, i sl.

Obje strane su se saglasile da je održani sastanak označio početak dalje komunikacije po ovom pitanju, kao i da je pokazatelj jačanja međususjedske saradnje između Crne Gore i Republike Srpske. Dogovoreno je da nacrti studija o procjeni uticaja na životnu sredinu za planirane hidroelektrane, Buk Bijela i Foča, budu dostavljeni državnim organima Crne Gore, kao i najširoj javnosti, na davanje komentara i sugestija. Uz to, izražena je i spremnost da obrađivači navedenih studija prezentuju iste u Crnoj Gori, kao i to da će na sve primjedbe i sugestije dobijene iz Crne Gore odgovoriti stručni tim koji je radio na izradi studija o procjeni uticaja na životnu sredinu.

Crnogorska strana je informisala da će formirati ekspertsku komisiju, sastavljenu od stručnih lica, koja će analizirati sve aspekte mogućih uticaja planiranih hidroelektrana na životnu sredinu Crne Gore i da će institucije nadležne za zaštitu životne sredine u Vladi Crne Gore kontaktirati „Elektroprivredu Republike Srpske“ radi dobijanja dopunskih podataka.

Na kraju, obje strane su izrazile uvjerenje da se održavanjem prekograničnih konsultacija, odnosno sprovođenjem međunarodnih ugovora i domaćih propisa iz oblasti životne sredine unaprijeđuje saradnja Ministarstva održivog razvoja i turizma i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?