- Vlada Crne Gore
Reagovanje Ministarstva pravde na nalaze Istinomje...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Reagovanje Ministarstva pravde na nalaze Istinomjera
Objavljeno: 06.12.2012. • 15:15 Autor: Biro
Ministarstvo pravde na osnovu prikupljenih podataka od nadležnih organa sačinjava predloge za pomilovanje na molbu osuđenog lica i prosljeđuje predloge predsjedniku države. U slučaju carinika Bora Jovanića, Centar za socijalni rad, kao nadležni organ za dostavljanje socijalne anamneze, u predviđenoj zakonskoj proceduri, dostavio je Ministarstvu pravde svoje nalaze za ovog molioca. Radi pojašnjenja i objektivnog informisanja javnosti, podsjetićemo da službenici Centra za socijalni rad prilikom formiranja izvještaja koriste metodološke postupke u smislu intervjua, terenske posjete i analize dokumentacije, koji ne moraju biti kumulativno primijenjeni već se socijalnom radniku ostavlja mogućnost da anamnezu formira shodno vlastitoj profesionalnoj procjeni.
Na isti način, a shodno članu 11 Zakona o pomilovanju, službenici Ministarstva pravde mogu, a ne moraju, tražiti od državnih i drugih organa i pravnih lica podatke potrebne za rješavanje molbe, što isključivo zavisi od njihove profesionalne procjene i eventualne nedostatnosti dobijenih podataka i dokumenata, što nije bio slučaj u konkretnom predmetu.
Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković samokritično je konstatovao da se događaju propusti u smislu neraspolaganja apsolutno svim informacijama. Međutim, u konkretnom slučaju nije postojao stepen sumnje koji bi službenike ministarstva naveo na insistiranje na dodatnim dokumentima u nekom širem opsegu, jer ako bismo norme tumačili na način na koji ih tumači Istinomjer, onda bismo svakako pronašli da molioci u svojim familijama imaju osobu čiji materijalni status derogira bilo kakvu potrebu za aktom milosrđa.
Uostalom, citirane norme u smislu traženja dodatnih podataka kako novog tako i starog zakona o pomilovanju, i laike jasno upućuju da se radi o ostavljenoj mogućnosti a ne o bezuslovnoj obavezi nadležnog organa.
Kad bismo i mi u Ministarstvu pravde izjave i konstatacije Istinomjera tumačiti usko i apsolutno kao što oni tumače Zakon o pomilovanju, onda bismo, i mi, posve politički, mogli tumačiti kao neistinu njihovu formulaciju da potpredsjednik Vlade daje predloge za pomilovanja.
Vezani članci:
BOK održao sedmu redovnu sjednicu 30.11.2024.
Gjeloshaj ponovo pozvan u Vašington 01.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?